Načrtujete nosečnost? Potem morate vedeti to!

Powered by:

Statistike kažejo, da ima vsak sedmi par ima težave s plodnostjo in spočetjem otroka (1,2). Zakaj je temu tako, si preberite v nadaljevanju.

Ni skrivnost, da z leti ženske vse težje zanosijo. V številnih primerih je v ozadju neplodnosti slabo stanje jajčnih celic (oocitov), velikokrat pa je vzrok za neplodnost oziroma težjo zanositev v sindromu policističnih jajčnikov (PCOS, policistični ovarijski sindrom).

Ste vedeli?

Statistike navajajo, da ima vsak sedmi par težave s plodnostjo in spočetjem otroka.1,2 V tretjini primerov ima zdravstvene težave ženska, v tretjini moški, v tretjini pa gre za kombinacijo obojih.2 Pri ženskah so v 35 odstotkih primerov vzrok težave z ovulacijo, v 35 odstotkih neprehodnost jajcevodov, v 20 odstotkih endometrioza in v 10 odstotkih druge motnje.3

Sindrom policističnih jajčnikov (PCOS) prizadene vsako deseto žensko v reproduktivni dobi, kar ga uvršča v sam vrh s hormoni povezanih obolenj (navaja Svetovna zdravstvena organizacija – WHO). Gre za skupek težav, ki pri različnih ženskah različno potekajo, vsem pa sta skupni imenovalec inzulinska rezistenca in presežek moških spolnih hormonov. Možne so številne težave, na primer pretirana poraščenost ali izpadanje las, neredni menstruacijski ciklusi in pridobivanje telesne mase kljub zdravemu življenjskemu slogu. 

Ste vedeli, da kar 56 odstotkov parov ne poišče pomoči, čeprav imajo težave z zanositvijo?4

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Hormonsko neravnovesje lahko vpliva na presnovo glukoze

Ženske se večkrat soočajo s spremembami v hormonskem ravnovesju. S PCOS je povezana specifična inzulinska rezistenca, kar pomeni, da so tkiva, vključena v presnovo, odporna na inzulin. Inzulin pa je dokazano povezan s povečano tvorbo moških spolnih hormonov in tako je krog sklenjen. Ženske pričnejo pridobivati hormonski trebušček, z napori uravnavajo telesno težo in se navkljub zdravemu življenjskemu slogu stalno redijo. Dolgoročno jih lahko pričnejo ogrožati srčno-žilne bolezni ter sladkorna bolezen tipa 2, v primeru nosečnosti pa imajo povečano tveganje za razvoj nosečniške sladkorne bolezni

Raziskave ugotavljajo, da je sladkorna bolezen v nosečnosti čedalje pogostejša predvsem zaradi kasnejšega odločanja za materinstvo in naraščajočega pojava sladkorne bolezni tipa 2. To stanje povečuje tveganje za številne zaplete med nosečnostjo, porodom ter pri novorojenčku, vključno z večjo verjetnostjo prirojenih nepravilnosti.5

Kako podpreti uravnavanje presnove glukoze v nosečnosti?

Neravnovesja v presnovi sladkorja so lahko povezana z različnimi izzivi tekom nosečnosti. Uravnotežena prehrana, redna telesna aktivnost in zdrav življenjski slog lahko prispevajo k vzdrževanju normalne presnove ogljikovih hidratov.

Med prehranskimi sestavinami, ki jih telo uporablja pri presnovi glukoze, je tudi mio-inozitol, ki ga najdemo v različnih živilih, na primer v agrumih, polnozrnatih žitih, stročnicah in oreščkih. Zadosten vnos hranil, vključno z vitamini in minerali, pomembnimi za presnovo, lahko prispeva k splošnemu zdravju nosečnice.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Kadar so vrednosti prehranskih sestavin na spodnji meji, je smiselno razmisliti o prilagojeni prehrani in o naravnih prehranskih dopolnilih, kjer velja omeniti Richter CycleBalance®. Gre za prehransko dopolnilo v prahu, ki vsebuje mio-inozitol in aktivno folno kislino. Namenjeno je ženskam v rodni dobi kot prehranska podpora uravnoteženi prehrani. Mio-inozitol je naravno prisoten v telesu, medtem ko folna kislina prispeva k razvoju materinega tkiva med nosečnostjo. Slednja poskrbi tudi za normalno tvorbo krvi, sintezo aminokislin, psihološko delovanje, zmanjšanje utrujenosti, prav tako pa ima tudi pomembno vlogo pri delitvi celic.

Preden pa se odločite za jemanje katerega koli prehranskega dopolnila, se prej o tem posvetujete z osebnim zdravnikom.

Prehranska podpora med nosečnostjo

Prekomerna telesna teža med nosečnostjo je lahko povezana s številnimi zapleti, kot so visok krvni tlak, preeklampsija, gestacijski diabetes in celo prezgodnji porod. K podpori normalne presnove in uravnavanju telesne mase lahko v veliki meri prispevata uravnotežena prehrana in zdrav življenjski slog.

Mio-inozitol je resda naravno prisoten v telesu, a če ga primanjkuje, je na voljo v izdelku RICHTER CycleBalance (2 g), ki so mu dodali 200 µg aktivne oblike folata. Tudi folna kislina je pomemben dejavnik med nosečnostjo, saj ima vpliv na rastoče celice in razvoj materinega tkiva.

Priporočeni dnevni odmerek je ena ali dve vrečici, ki ju raztopite v kozarcu vode ali druge tekočine, in zaužijete. Prašek lahko vnesete tudi neposredno v usta, kjer se raztopi. Vsaka vrečica vsebuje 2000 mg mio-inozitola in 200 µg aktivne folne kisline, kar predstavlja 100 % priporočenega dnevnega vnosa folne kisline.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Razmerje mio-inozitola v prehranskem dopolnilu

V lekarni pa je na voljo tudi NOVO prehransko dopolnilo Ovosicare® Fertility, ki vsebuje zlato patentirano razmerje mio-inozitola in D-kiro-inozitola 3,6 : 1, za vse tiste, ki želijo zanositi in jim to predstavlja izziv.

Več o izdelku RICHTER CycleBalance in pogostih vprašanjih uporabnikov si lahko preberete na TEJ spletni strani. 

Priporočene dnevne količine oziroma odmerka ne smete prekoračiti. Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano. Pomembna sta raznolika in uravnotežena prehrana ter zdrav način življenja. Izdelek je na voljo v lekarnah in specializiranih prodajalnah. Prav tako je treba izdelek shranjevati nedosegljivo otrokom.


Pasquali R, Stener–Victorin E, Yildiz BO, Duleba AJ, Hoeger K, Mason H, et al. PCOS Forum: research in polycystic ovary syndrome today and tomorrow. Clin Endocrinol 2011; 74: 424–33.

Escobar-Morreale, H. Polycystic ovary syndrome: definition, aetiology, diagnosis and treatment. Nat Rev Endocrinol; 2018 14, 270–284.

Bevilacqua A, Bizzarri M. Physiological role and clinical utility of inositols in polycystic ovary syndrome. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2016 Nov;37:129-139.

Boivin, Jacky; Bunting, Laura; Collins, John A.; Nygren, Karl G. (2007): International estimates of infertility prevalence and treatment-seeking. Potential need and demand for infertility medical care. In Hum Reprod 22 (6), pp. 1506–1512. DOI: 10.1093/humrep/dem046.

Tomažič, Marjeta in Alenka Sketelj (2011): 27. Sladkorna bolezen v nosečnosti. https://endodiab.si/wp-content/uploads/2015/12/27.-SB-v-nose%C4%8Dnosti.pdf?

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,695
11.04.2025 ob 22:45
299,055
11.04.2025 ob 12:44
113,124
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close