Na voljo je cepivo proti tej vrsti raka

Program cepljenja proti okužbam s HPV je v Sloveniji na voljo že od leta 2009.

Raka materničnega vratu je mogoče preprečiti s pravočasnim cepljenejm proti okužbam s HPV.

Cepljenje samo sebi verjetno v določenih primerih vzbudi neprijetne občutke, še posebej po pandemiji Covid-19, ko je cepiti se, postalo mnogokrat tudi jabolko spora.

Ko beseda nanese na naše otroke in njihovo zdravje, želimo le najboljše. Toda, kaj je najboljše?

V Sloveniji se je mogoče cepiti proti okužbi s HPV od leta 2009 dalje. Cepljenje se izvaja na sistematskem pregledu v 6. razredu, ko prejmejo prvi odmerek cepiva. Pri tej starosti sta dovolj dva odmerka, med katerima mora miniti 6 mesecev. Izjemno pomembno je, da s cepljenjem starši ne odlašajo, saj tako poskrbijo za njihovo zdravje v odrasli dobi.

Od leta 2021 pa je cepljenje brezplačno na voljo tudi za dečke.

Zakaj naj se moj otrok cepi proti HPV?

Okužba s človeškim papilomavirusom (HPV) lahko povzroči več vrst raka. Okužbe s HPV ni mogoče zdraviti, lahko pa jo preprečimo s cepivom. Virus je tako pogost, da se bo z njim kdaj v življenju okužilo približno 8 od 10 ljudi. Vendar večina okuženih ljudi ne ve, da so okuženi. Vemo tudi, da večina okužb s HPV, vendar ne vse, mine sama od sebe brez trajnih zdravstvenih težav. Ne vemo pa, katere okužbe se spremenijo v raka.

Cepivo proti HPV lahko pomaga zaščititi otroke pred šestimi vrstami raka v poznejšem življenjskem obdobju:

  • rakom materničnega vratu, grla, nožnice, vulve in zadnjika pri ženskah,
  • raka grla, penisa in anusa pri moških,
  • pomaga tudi pri preprečevanju genitalnih bradavic.
Do 15. leta sta dovolj dva odmerka cepiva, kasneje so potrebni trije. Profimedia

Najboljši način za preprečevanje okužbe s HPV je cepljenje. Zato je pomembno, da se vsi otroci cepijo proti okužbi s HPV pred prvo morebitno izpostavljenostjo okužbi oziroma pred prvimi spolnimi stiki.

Moj otrok ni spolno aktiven (še)

“Moj otrok ni spolno aktiven.”

Stroka poroča, da to pogosto sliši, vendar vseeno poziva, da na to gledate drugače. Cepivo vzemite kot katero koli sredstvo, s katerim otroku pomagamo pri preprečevanju bolezni. Zakaj bi morali HPV obravnavati drugače kot tetanus, hepatitis ali otroško paralizo? Standardna praksa je, da se ljudje cepijo, preden so izpostavljeni okužbi.

“Ne želim, da bi to cepivo odprlo vrata za spolne aktivnosti.”

Tako razmišljanje je sicer zanimivo, toda tudi, ko otroke cepimo proti tetanusu, jim ne rečemo: “Pojdite bosi naokrog bosi in stopite na zarjavele žeblje!”

V zagovor temu je tudi vrsta študij, ki so pokazale, da so imeli cepljeni najstniki kasnejši stik s spolnostjo, kot njihovi vrstniki, ki niso bili cepljeni.

Pogovor o spolnosti

Pomembna prelomnica v življenju osebe, ki je za starša ob prvem stiku s spolnostjo, še vedno otrok. Zato je pomembna odgovornost staršev, da se z novopečenimi najstniki odkrito pogovorijo tudi o tej temi, pasteh in možnostih preprečevanja spolno prenosljivih bolezni.

Vzemite to kot opozarjanje na morebitne nevarnosti, kot na primer v avtu. Ko sedemo v avto, učimo otroke, da se privežejo z varnostnim pasom, na kolesu naj nosijo čelado in v gozdu uporabljajo repelente proti klopom in komarjem.

Ali bi se kaj spremenilo, če bi cepivo proti okužbi s HPV poimenovali cepivo proti preprečevanju raka???

Cepljenje brezplačno tudi za dečke

V šolskem letu 2021/21 so v Sloveniji začeli z brezplačnim cepljenjem tudi za dečke, ki so v tem letu obiskovali 6. razred.

Humani papiloma virusi ne ogrožajo le žensk, ampak tudi moške. Namen cepljenja za dečke proti HPV je predvsem zaradi preprečevanja širjenja okužbe na ženske, saj je pojavnost genitalnih okužb s HPV pogostejša pri moških.

»Cepljenje je dobrina, ki ni dostopna vsem otrokom širom sveta.«, Janja Schweiger Nemanič, dr. med.., šolska zdravnica v ZD Ljubljana enota Šiška članica Sekcije za šolsko, adolescenčno in študentsko medicino.

Odločitev ni vedno lahka, a posledice so lahko težje

Cepivo proti okužbam s HPV zelo učinkovito prepeči okužbo z najnevarnejšimi genotipi, ki lahko povzročajo raka materničnega vratu in nekatere druge rake pri ženskah in moških. Cepivo ščiti tudi pred nastankom genitalnih bradavic

HPV povzroča različne vrste bolezni:

Pri ženskahPri moškihPri obeh spolih
Predrakave spremembe in rak materničnega vratu, nožnice, zunanjega spolovilaRak penisaGenitalne bradavice in rekurentno papilomatozo grla
  Rak zadnjika
  Rak žrela in ustne votline
Vir: Dora

Pomembno je sodelovanje osnovnih šol s stroko

Ob letošnjem začetku akcije cepljenja šestošolcev (šolsko leto 2022/23) so na novinarski konferenci poudarili, kako pomembne so aktivnosti na področju preventive, s katerimi se ozaveščajo mlade, starše in celotno družbo, z namenom, da je možno mnogo bolezni preprečiti oziroma zdraviti.

»Odzivanje na povabila na preventivne preglede omogoča pravočasno odkrivanje bolezni in s pravočasnim zdravljenjem preprečimo nadaljnji razvoj bolezni. Začetek šolskega leta je priložnost, da se starše ponovno opremi s strokovno verodostojnimi informacijami o učinkovitosti cepiv proti HPV oz. o pomenu pravočasnega odkrivanja bolezni. Informacije bodo imele večji učinek, če bomo skupaj delovali strokovnjaki iz zdravstva, osebni zdravniki otrok ter zavodi, ki delujemo na področju svetovanja šolam in šole same.«,

je poudarila dr. Stanka Preskar, namestnica direktorja Zavoda RS za šolstvo.

Ali je cepljenje proti okužbam s HPV varno?

Da, zelo varno. Lahko se pojavijo blagi neželeni učinki, ko so lokalna bolečina, rdečina in oteklina, utrujenost, slabost in glavobol, ki pa so prehodnega značaja. Resnejši neželeni učinki so redki.

Kaj pa zamudniki?

V Sloveniji se cepljenje opravlja v breme osnovnega zdravstvenega zavarovanja na sistematskem pregledu v 6. razredu, v šolskem letu 2021/22 tudi za dečke. Za zamudnice, ki so 6. razred obiskovale v šolskem letu 2009/10 ali kasneje in še niso bile cepljenje, gre cepljenje ravno tako v breme OZZ. Za mlajše od 15 let sta dovolj dva odmerka s presledkom 6 mesecev, za starejše pa trije odmerki po shemi 0, 2 in 6 mesecev.
Enako velja za dečke zamudnike, ki so v šolskem letu 2021/22 obiskovali 6. razred.

Cepljenje je priporočljivo do 26. leta starosti, najbolj smiselno pred začetkom spolne aktivnosti.

Za vse ostalo je cepljenje samoplačniško.

Podrobnejše informacije o cepljenju in posledicah ne cepljenja si lahko ogledate na spletni strani programa Zora in Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Avtor
Piše

U. L.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,083
16.07.2024 ob 06:13
261
04.07.2024 ob 10:41
1,612
29.05.2024 ob 22:34
849
15.07.2024 ob 21:24
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close