Movember z namenom ozaveščanja o raku prostate

anonimni uporabnik, 28. oktober 2016
Ostalo

Movember je mednarodno gibanje za osveščanje moških o zdravju in boleznih, ki prizadenejo pretežno moško populacijo…

Približuje se mesec november, ki je proglašen kot mesec movember z namenom ozaveščanja o raku prostate

Mesec november je proglašen kot mesec movember z namenom, da se osvesti moške o raku prostate. Zaradi raka na prostati namreč po nepotrebnem umre preveč Slovencev, več kot 350 na leto, 1300 letno jih zboli. O raku na prostati so na novinarski konferenci spregovorili: mag. Franc Hočevar, predsednik Društva uroloških bolnikov Slovenije, dr. Martin Šala, predstavnik Mednarodnega gibanja movember v Sloveniji, asist. Borut Gubina, dr. med., FEBU, s KO za urologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana, asist. Simon Hawlina, dr. med., FEBU, s KO za urologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana ter asist. mag. Dejan Bratuš, dr. med., spec. Urolog, predsednik Združenja urologov Slovenije. Predstavili so problematiko in razširjenost raka na prostati, govorili o postopkih in načinih preprečevanja, o novih tehnologijah in možnostih zdravljenja najbolj smrtnega raka med moškimi v Sloveniji.

 Incidenca raka prostate v Sloveniji je bila 2013 131 na 100.000, kar pomeni 1300 novih primerov raka prostate letno in predstavlja 19,5 odstotka vseh na novo odkritih karcinomov. Z leti se incidenca povečuje, novih primerov raka se poveča za 8 odstotkov na leto (rak širokega črevesja 5 odstotkov).

Prevalenca raka prostate pa je 8500, toliko je živih oseb, ki imajo raka v določenem letu v Sloveniji.

Pet najpogostejših vrst raka pri nas – kožni (brez melanoma), prostate, raki debelega črevesa in danke, dojke in pljuč obsegajo skoraj 60 % vseh novih primerov rakavih bolezni

Najpogostejši raki so povezani z nezdravim življenjskim slogom, čezmernim sončenjem, nepravilno prehrano, kajenjem in čezmernim pitjem alkoholnih pijač. Ogroženost z njimi je treba zmanjšati z ukrepi primarne preventive.

Pri moških je bil z 20 odstotkov vseh rakov na prvem mestu rak prostate, sledili so mu kožni rak (brez melanoma), pljučni rak in rak debelega črevesa in danke. Pri ženskah je bil na prvem mestu nemelanomski kožni rak, petino vseh rakov pa predstavlja rak dojk. Sledijo mu rak debelega črevesa in danke ter pljučni rak.

Vzroki za povečanje incidence raka na prostati so: staranje prebivalstva, PSA test, odkrivanje rakov prostate, ki “ne bi škodili” bolniku (vendar ni testa, ki bi povedal, kateri bolnik ima takega… vsak ima lahko zelo nevanega ter uvajanje agresivnejšega zdravljenja visoko rizičnih bolnikov.

Letno umre 387 bolnikov zaradi raka prostate, kar predstavlja 11 odstotkov med vsemi smrtmi zaradi raka in je na drugem mestu pri moških.

Večina karcinomov prostate je omejenih na prostato – dobrih 70 odstotkov, dobrih 20 odstotkov je lokalno napredovalih, 5 odstotkov pa je ob odkritju metastatskih.  Zdravljenje raka prostate je odvisno od stadija oz razširjenosti raka, od histološke oblike raka pri biopsiji ter od starosti in splošnega stanja bolnika.

Več kot polovico bolnikov se operira, 13 odstotkov obseva, 35 odstotkov bolnikov pa prejme zdravljenje z zdravili.

Med pogostimi urološkimi raki so še rak na sečnem mehurju, ledvici in testisu. Zaradi raka na mehurju v Sloveniji letno umre 180 ljudi, zboli jih 272 novih ljudi. Bolezen je v porastu iz 192  (pred 2006) na 210 (pred 2011).

Zaradi raka ledvice na leto umre 150 ljudi, zboli jih 272 novih. Bolezen je v porastu iz 174 (pred 2006) na 222 (pred 2011).

Zaradi raka testisov zboli na leto 150 moških, ob dobrem zdravljenju jih kljub vsemu na leto umre 6 bolnikov.

Asist. Borut Gubina, dr. med., FEBU s KO za urologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana je razložil:

»Natančna ocena populacije z urološkimi težavami je težka. V UKC Ljubljana letno odpremo 14.000 novih ambulantnih kartonov, to je 700-1000 bolnikov na enega specialista. Veliko težav rešijo že družinski zdravniki in pediatri. Vsekakor je na prvem mestu rak, potem so pa tu še kamni v sečilih, težavno uriniranje, krvavenje v urin, zastoj urina, motnje erekcije, inkontinenca. Slovenija je po številu zdravnikov na št. prebivalcev na predzadnjem mestu v EU. Trenutno je v Sloveniji okoli 50 urologov-specialistov. Glede na povprečje urologov v EU-ju nas manjka 100. Želimo si vzdržno rast zaposlovanja urologov, emancipacija urološke stroke kot samostojna veja medicine, kar daje možnost razvoja urologije, ureditev statusa ambulantnih urologov, to je prirast cca. pet urologov na leto (ne samo obnavljanje). Med možnostmi za izboljšanja obravnave uroloških obolenj naj izpostavim na na prvem mestu  seveda preventivo in ozaveščanje ljudi. Slediti moramo svetovnim trendom zdravljenja uroloških obolenj. Na KO za urologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana si že vrsto let zavzemamo za nakup robota. Z njim bi na sodoben način opravili številne urološke operacije z boljšim uspehom kot do sedaj. Svetovni trend urologije kaže, da je prihodnost v robotsko asistirani kirurgiji!«

 O novih tehnologijah in možnostih zdravljenja je spregovori asist. Simon Hawlina, dr. med., FEBU, s KO za urologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana:

»Z asist. Botutom Gubino, dr. med., sva predstavnika minimalne invazivne diagnostike in novih tehnologij zdravljenja. In urologija je veda, ki kliče po teh metodah, saj omogočajo dostop v trebušno votlino preko zunanjih odprtin. V primerjavi z odprto operacijo imajo nove, laparoskopske metode zdravljenja številne prednosti, kot na primer: manjša je izguba krvi, po operaciji ima pacient manj bolečin, krajša hospitalizacija (odpust iz bolnišnice je po štirih dneh), estetski rezultat je mnogo boljši, hitrejše je okrevanje in vrnitev v normalno življenje s tem pa je tudi zdravljenje cenejše. V UKC Ljubljana smo prenesli kar nekaj laparoskopskih novih metod in jih tudi uspešno uvedli, tako da je urološka klinika sposobna opravljati vse vrste posegov na uroloških organih. S tem smo tudi razširili spekter operacij. Zato pričakujem, da bomo v UKC Ljubljana  čim prej uspeli z nabavo robota Da Vinci, saj bi bil to pomemben prispevek k razvoju kirurgije prostate kakor tudi k razvoju drugih kirurških strok. In UKC Ljubljana si kot terciarna ustanova to zasluži.«

 O delu Društva uroloških bolnikov je spregovori predsednik društva, mag. Franc Hočevar:

»Društvo deluje dobri dve leti. Glavna skrb društva je ozaveščanje javnosti. Ravno ozaveščanje je ključnega pomena za zmanjšanje števila smrti zaradi raka prostate. Postopkov za hitro odkrivanje in reagiranje je dovolj in s pravočasnim odkritjem je rak obvladljiv.«

 O pomenu in aktivnostih Mednarodnega gibanja movember je spregovoril dr. Martin Šala in povedal:

»Movember je mednarodno gibanje za osveščanje moških o zdravju in boleznih, ki prizadenejo pretežno moško populacijo, kot na primer rak na prostati, testisih, depresija in tako naprej… Gibanje se je začelo leta 2003 v Avstraliji in je nato hitro preraslo v svetovno gibanje. Od začetka od danes, se je registriralo več kot pet miljonov ljudi, zbralo se je nad 540 miljonov evrov, s katerimi so podprli več kot 1200 projektov. Člani svojo podporo izrazijo z nošenjem brkov novembra. Od tod izvira tudi ime; moustache IN november nam da skovanko Movember. Prvega novembra se člani obrijejo in si nato cel mesec puščajo brke.  Brki nam služijo za izhodišče pogovora o namenu movembra, podobno kot roza pentlja pri raku na dojkah, le malce bolj očitno. Poleg osveščanja pa člani movembra zbiramo tudi donacije, za določene dobrodelne organizacije; na primer v Veliki britaniji gre denar za Prostate cancer charity.  Države, ki nimajo lastne movember kampanje, svoje donacije prispevajo v veliko vrečo imenovano Global Action plan. Iz tega se nato financirajo raziskave posvečene boleznim za katere večinoma obolova moška populacija.  V Sloveniji vsako leto organiziramo kar nekaj dogodkov, in sicer: Movember tek z več kot 300 udeležencev, Movember hokejsko tekmo,  dobrodelno vinsko dražbo ter predavanja za osveščanje mladih po fakultetah.Letos bomo v Sloveniji ob podpori podjetja Lidl Slovenija zbirali denar za pripomočke, ki bodo v pomoč bolnikom na KO za urologijo UKC Ljubljana.«

 Asist. mag. Dejan Bratuš, dr. med., predsednik Združenja urologov Slovenije pa je povedal:

»Urologov je v Sloveniji premalo. Na to smo v združenju opozarjali vse ustrezne institucije v državi že zadnjih 25 let. Vzroki za to so večplastni. Verjetno se v preteklosti ni toliko govorilo o uroloških težavah, kot v zadnjih letih. Po dolgih letih sedaj opažam, da nam je uspel preboj, tako da je trenutno v teku postopek ustanavljanja Razširjenega strokovnega kolegija urologov pri Ministrstvu za zdravje RS.  V Sloveniji imamo zadnjih 50 let 45 in 50 specialistov urologov in 20 specializantov. Preko samostojnega RSK pričakujemo, da bomo število urologov povečali in da bomo vzpostavili bolj učinkovit sistem reševanje problemov s področja urologije. Čakalne dobe so problem, problem je tudi pomanjkanje urologov. Upam, da bomo tudi z Enkratnim dodatnim programom skrajševanja čakalnih dob, ki ga je odobrilo Ministrstvo za zdravje RS, lahko vsaj malo omilili ta problem. Vsekakor se pridružujem mnenju, da si terciarni ustanovi, kot sta UKC Ljubljana in UKC Maribor, zaslužita novo tehnologijo, kot je robot Da Vinci. V tujini namreč ne gledajo le skozi ekonomijo, pač pa širše – v dobro pacientov in tudi v izobraževalne namene.«

Akciji ozaveščanja javnostmi ob mesecu movembru se je pridružilo tudi podjetje Lidl Slovenija, ki bo v času od 7. novembra do 30. novembra 2016 z vsakim nakupom novega navadnega litrskega jogurta znamke Pilos  prispevalo 10 centov za nakup opreme KO za urologijo UKC Ljubljana. Akcijo smo poimenovali

»Tudi jaz podpiram movember! Dejanje šteje! Ne glede na to, kakšne brke si pustite,«

je še dodal Rok Gabrovšek s podjetja Lidl Slovenija.

Več podatkov na:

  1. Strani registra raka Slovenije
  2. strani ameriškega registra raka
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,648
22.12.2024 ob 17:17
298,713
23.12.2024 ob 19:32
113,066
23.12.2024 ob 16:35
Preberi več

Več novic

New Report

Close