Kaj vam lahko prinesejo zima, pomlad, poletje in jesen v menstrualnem ciklu, sem se pogovarjala z Vesno Juvan, direktorico Akademije za harmonijo življenja, ustanoviteljico društva Sijaj, s katerim so leta 2016 v sodelovanju s Fakulteto za družbene vede izvedli prvo slovensko (in morda prvo na svetu) raziskavo o menstrualnih ciklih in avtorico treh knjig, med njimi knjigo za ženske – Rdeča zarja.
Kaj te je spodbudilo, da si začela raziskovati menstruacijo?
Menstrualni cikel sem v resnici začela raziskovati čisto po naključju. Najprej sem v Avstraliji nekje leta 2006 nekaj časa živela v isti hiši kot moja kolegica in ko sva se vselili, je rekla: ˝Me zanima, kako dolgo bo trajalo, da se nama cikli uskladijo˝. Gledala sem jo, ne da bi vedela, kaj govori. Ugotovili sva, da imava cikel ravno obraten, ko sem jaz krvavela je ona ovulirala. Sedaj vem, da je to ogromna razlika, ampak sva obe presenečeni odkrili, da so se nama cikli v vsega samo treh mesecih popolnoma uskladili. Takrat s svojim raziskovanjem še nisem šla nič dlje od ˝o, kako zanimivo˝.
Kako to, da si pomislila, da gre za cikle?
To sem pomislila veliko kasneje, ko sem imela v Sloveniji prijateljico, ki me je vsakič, ko sem rekla, da sem dobro, vprašala, če ovuliram in vsakič, ko nisem bila tako dobro, jo je zanimalo, kdaj dobim menstruacijo. Priznam, da mi je na začetku to šlo malce na živce, ker seveda vse ne more biti povezano samo s tem, kje v ciklu sem. Ampak malo po malo sem začela videti vzorec mojega počutja in ko sem začela malo podrobneje spremljati svojo cikličnost in kasneje preizkusila tudi menstrualni počitek, se mi je odprl nov svet, ki ga še kar raziskujem.
Kako si potrdila to cikličnost in kaj si v zvezi s cikli ugotovila?
Ko sem enkrat ugotovila, da se moje počutje v resnici ravna po moji cikličnosti, sem začela izpolnjevati svoj koledarček, takrat še bolj podoben dnevniku in ugotavljati, kaj vse se spremeni. In takrat je šele postalo zares zanimivo.
Dokler namreč nimamo črno na belem primerjave ciklov, se sploh ne zavedamo, da se toliko vsega spreminja vsak mesec. Zakaj ne? Dva razloga vidim. Mesec je dolga doba. Če vas vprašam, kaj ste jedle za kosilo pred desetimi dnevi, najbrž ne veste. Prav tako ne veste, kako ste se takrat počutile ali kakšno kožo ste imele ali koliko se vam je ljubilo družiti z drugimi, … In dokler nimamo celotnega dogajanja zbranega v grafih ali krivuljah, in vidimo, da se razpoloženje v določenem delu cikla v resnici spremeni na zelo podoben način vsak mesec pač mislimo, da smo zakomplicirane.
Drugi razlog je ta, da nam hormonski koktejl, ki se nam vsak trenutek meša v krvi, daje vtis, da je vedno tako. Ko sem v pms-ju se mi zdi, da je svet grozen in da je vedno tako. Ko se v obdobju ovulacije, pa je vse super in sploh ne razumem, zakaj ne mislijo vsi tako. Vsako ‘pomlad menstrualnega cikla’ se zbudim in zainteresiram za svet in vsako jesen me začne spet vleči v globine. In če se upiram, se mi pojavi frustracija, jeza, žalost, razdražljivost …
“Dokler nimamo celotnega dogajanja zbranega v grafih ali krivuljah, in vidimo, da se razpoloženje v določenem delu cikla v resnici spremeni na zelo podoben način vsak mesec, pač mislimo, da smo zakomplicirane.”
Kako so ti to v praksi potrdile ženske?
Najprej smo z novimi odkritji eksperimentirale prijateljice. Navdušene smo bile nad tem, kaj vse se spreminja in kako drugače se počutimo, če me sledimo cikličnosti, kot pa če pričakujemo, da bo ona sledila našim urnikom in idejam, kako naj bi življenje bilo videti.
Spomnim se, ko sem našla petnajst let star zapis Polone Sepe o letnih časih menstrualnega cikla in pomislila ˝Zakaj pri vragu nam tega ni nihče povedal˝ in takoj nato ˝Kako zelo drugačno bi lahko bilo naše življenje, če bi vedele, da nismo zakomplicirane, ampak samo ciklične˝. Tako se je rodila želja, da prinesem to znanje v slovenski prostor. Seveda sem takrat že kar intenzivno delala tudi z maternico in ko sem začela voditi Delavnice za maternice z odgovornimi lastnicami, se je število žensk, s katerimi smo skupaj raziskovale, zelo povečalo. Še posebej veliko povratnih informacij dobivam od kar je izšla Rdeča zarja in se je ženskam z delavnic priključilo stotine žensk, ki to počnejo same doma, s prijateljicami, partnerji …
Kaj si opazila, če sama slediš ciklu?
Najprej bi rada omenila, da nismo vse ženske enake, gremo pa vse v vsakem ciklu skozi določena obdobja, ki jih imenujemo letni časi menstrualnega cikla. Ti letni časi so zelo podobni letnim časom v naravi, zato jih tako tudi imenujemo. Zima je obdobje, ko krvavimo, pomlad in poletje tedna pred in po ovulaciji, jesen pa je čas pred novo krvavitvijo, bolj poznano kot pms. Verjamem, da pomeni kratica PMS Pojdi Malo k Sebi in številne ženske, ki sledijo svoji cikličnosti, mi vedno znova to potrjujejo.
Vsak letni čas nosi v sebi darove, ki jih prejmemo, če se mu predamo. Darova zime sta na primer intuitivnost in zbiranje energije. Če se takrat upočasnimo ali celo ustavimo, si bomo nabrale energije za celoten cikel. Uvidi, ki jih dobimo, ker smo takrat nekako najbližje svoji duhovni naravi, pa nam bodo pomagali navigirati skozi življenje tako, da bomo res hodile po svoji poti in da bomo čutile večjo notranjo izpolnjenost. Narava nam takrat pomaga tako, da nas obrne vase, telo pa je v tem obdobju najbolj potrebno počitka in ji z veseljem sledi.
Pomlad pride takoj, ko prenehamo s krvavenjem in začutimo, da se je naš fokus obrnil navzven. In nekatere ženske ste bolj podobne zvončkom in pokukate na plan takoj, ko se zaključi zima, druge smo bolj španski bezgi, ki se polno razcvetijo šele tik pred poletjem. In do ene mere je to, kako hitro bomo lahko vzcvetele, tudi povezano s tem ali smo si pozimi nabrale dovolj energije. Pomladna utrujenost nas lahko namreč precej preseneti, če pozimi nismo počivale.
Darovi pomladi so mentalna jasnost in sposobnost za planiranje. Naše telo poskrbi, da lahko uvide, ki smo jih dobile v času zime, zelo lepo spravimo v realne plane. Slovenke se tukajle rade zakadimo v akcijo. Ampak to še ni čas za akcijo, to je čas namenjen planiranju.
Ob ovulaciji se zgodi skokovit padec estrogena, ki nas dela živahne in vitalne in nekatere ženske občutite to kot eden do tri dni izredne utrujenosti in/ali slabe volje. Pogosto si počitka v strahu, da smo lene ne privoščimo in s tem lahko precej izčrpamo telo.
Po ovulaciji pridemo v obdobje poletja, ko v naravi vse cveti in buhti in ko je sonca v obilju. Ker se ponovno dvigne raven estrogena, tokrat je visoka tudi vrednost progesterona, ki nas dela srečne, je poletja za veliko žensk izredno dober čas. To je obdobje znotraj cikla, ko lahko spomladanske plane spravimo v akcijo. Dar tega obdobja je poleg dobrega počutja tudi izjemen pogum, ki nam omogoča, da naredimo tudi tiste stvari, ki si jih v drugih delih cikla ne upamo. Tukaj torej ne odlašajte, ker bo drugače, preden si boste spet upale, spet mesec naokoli. Če lahko rečemo, da smo pozimi najbolj v svojem duhu, spomladi najbolj v intelektu ali umu, smo poleti v čustvenem telesu, zato je tole tudi izjemen čas za odkrite pogovore z ljudmi, ki so nam dragi.
Jesen je dvojna, kot je dvojna tudi v naravi. Prvi del je podoben poletju, le da se temperature malo spustijo, tako da postane še bolj prijetno in da se listje obarva z neverjetno kreativnostjo. Trgatve nas razveselijo z druženjem in veseljačenjem in tudi v življenju ženske je to izjemen čas za kreativnost in druženje. Veliko žensk reče, da je to čas, ko brez napora obkljukajo vse na svojih to-do listkih.
Potem pa se v začetku novembra stemni, dež se vlije, mrzlo postane in je videti, kot da bo vse zgnilo. Narava dela bilanco; pregleduje, kaj bo ohranila in kaj se mora čez zimo predelati v kvaliteten kompost, ki bo spomladi omogočil novo življenje. Dobrodošle v obdobju PMS-ja. Tako kot se vreme skisa, naenkrat se tudi PMS pojavi na videz kot eksplozija; nekdo izreče napačen stavek ali nas pogleda pod nepravim kotom in obdobje neprijetnega je tu. PMS ima v današnji kulturi, kjer sta produktivnost in veselje glavni dobrini, ki jima vsi ploskajo, negativen prizvok. V resnici pa je dar tega obdobja prav kot v naravi – inventura. Na plan priplava vse tisto, kar smo uspešno pometle pod preprogo v ostalih delih cikla. Naša narava nam milostno pokaže, kaj potrebuje zdravljenje, da bomo lahko bolj avtentično svoje.
Kako se z menstrualnim ciklom lahko soočajo moški?
Moškim je pogosto težko, saj jim ni jasno, kaj se z nami dogaja. Enkrat je po predavanju prišel k meni poročen moški, se usedel poleg in rekel:
˝Zakaj pri vragu nam tegale ne razložijo že v šoli? Leta dolgo gledam mojo čudovito ženo in se sprašujem, kdo od naju je nor. Meni se namreč ves čas zdi, da smo super družina, da sva si lepo uredila hišo, da imava krasne otroke. Ona pa … enkrat sem najboljše, kar se ji je zgodilo, potem pa dva tedna kasneje privleče domov ločitvene papirje in ne razume, kaj dela z mano. Jaz se nekaj dni sprašujem, kaj sem spet naredil narobe in ko se hočem pogovoriti, pravi, da naj ne kompliciram, ker je res vse O.K.˝
Ko enkrat razumejo cikličnost svoje drage (ali šefice, bančne uslužbenke, prodajalke, učiteljice njihovih otrok, …) bodo lažje navigirali svoje življenje in podprli ženske v težkih časih. In vsekakor drži, da če nas moški podpre, ko nismo dobro, mu bomo stokrat povrnile, ko bomo dobro.
Pa še eno darilo se skriva v naši cikličnosti za moške. Ženske namreč potrebujemo v vsakem delu cikla malo drugačnega moškega in to tudi njemu omogoča, da privlečejo iz svojih zaprašenih kotičkov romantika, stabilnega moškega, supermana, … in si s tem popestrijo življenje. Tudi moški namreč pogosto, ko odrastejo, gulijo tiste dva do tri poznane karakterje, ki so jim še ostali in pozabijo na vse ostalo. Če se moški loti svojega razvoja skozi sledenje ženski cikličnosti, lahko postane tudi njegovo življenje neprimerno bolj sočno in manj dolgočasno.
Kaj bi priporočila ženski, ki prvič sliši za cikličnost?
Rekla bi, da je dober začetek knjiga Rdeča zarja in pa menstrualni koledarček, ki ga najdete na spletni strani vesnajuvan.si. Ko boste poznale osnove svoje cikličnosti, jo spremljale tri do štiri mesece in ugotovile kako poteka, boste lahko prilagodile svoje življenje tako, da boste imele čez ves mesec malo več energije, manj menstrualnih težav, vedele boste, kdaj je čas za kaj in vključile notranji kompas, ki vam bo pomagal navigirati skozi življenje, ki bo bolj avtentično vaše.
Za tiste, ki bi rade začele raziskovati takoj, priporočamo:
Brezplačni elektronski knjigi o menstrualnem ciklu. Ena govori o tem, kaj se dogaja s fizičnim, energijskim in spiritualnim telesom, o spremljanju cikličnosti in menstrualnem počitku ter menstrualnih bolečinah. Druga je namenjena samostojnim podjetnicam in tistim ženskam, ki si lahko službene obveznosti vsaj malo razporejajo same. Prevzamete jih lahko na tejle povezavi.
TEDx Ljubljana govor, ki je zanimiv tako za moške kot tudi za ženske in je malo hudomušen.