Matej Pečovnik: “To je največja oblika moškosti”

Foto: Profimedia

Zdi se, kot da so mame in partnerke gonilna sila zdravstvenih tem v družini, da so one tiste, ki opozarjajo, spodbujajo in postavljajo plan, kaj se bo jedlo, kdaj se bo šlo k zdravniku in kdaj je treba vzeti dopolnila in zdravila. Morda gre za posploševanje, vendar kaže, da je v večini slovenskih družin to resnični vsakdan.

Kljub temu, da so danes vloge v družini bolj enakomerno porazdeljene, kot so bile pred desetletji, med moškimi in ženskami še vedno obstajajo določene družbeno predpisane vloge. Mama, žena ali partnerka ima tradicionalno nalogo, da v družini poskrbi za hrano, otroke in zdravje. Tudi zdravje moža, ki tradicionalno in klišejsko noče k zdravniku, se izogiba preventivnim pregledom, a po prigovarjanju le pristane in obišče zdravnika.

Kako resnična so zgornje trditve po izkušnjah društva, ki združuje večinoma moške člane, smo preverjali z Matejem Pečovnikom, predsednikom Slovenskega onkološkega društva za moške OnkoMan.

Kako pogosto so ženske tiste, ki partnerja spodbudijo na preventivni pregled? Ali moškim to ugaja, ali jih moti?

Ženske so zelo pogosto odločilni faktor, da se moški odločijo za preventivni pregled. Raziskave v tujini kažejo, da so ženske tiste, ki jim gre bolj za zaupati, ko gre za zdravje družine. Preventivne preglede ženske poznajo bolj in so posledično bolj odzivne.

Moškim je potrebno preventivne programe razložiti in če ženska to stori na lep način, se bomo moški programa udeležili. V primeru, da moški opazimo skrb za naše zdravje, nam to sigurno ugaja, če pa je skrb pretirana, nas pa znajo stvari hitro zmotiti.

Kaj moške zadržuje, da se prej ne odločijo za preventivne preglede, kot je npr. pregled prostate?

V primeru pregleda za raka prostate nas zadržuje možnost, da je lahko kaj narobe. Vsi na bolečino gledamo drugače in prav prisotnost bolečine in znakov, ki kažejo na bolezen je tisti trenutek, ko se končno in velikokrat prepozno odločimo za obisk osebnega zdravnika ali za test PSA, ki je prvi pokazatelj, da lahko gre za bolezen raka prostate.

Pregled mod v 4-ih korakih

Odkrivanje zgodnjih oblik bolezni je ključnega pomena za zdravljenje, zato je samopregledovanje mod priporočljivo za vse moške, ki so starejši od 15 let. Z rednim samopregledovanjem, ki ga opravite vsaj enkrat na mesec, lahko spoznate strukturo svojih mod in hitreje opazite spremembe.

Ali obisk zdravnika nekateri moški vzamejo kot grožnjo samostojnosti, znak šibkosti… Kaj bi jim svetovali, če so zelo odklonilni?

Obisk osebnega zdravnika je vedno posledica določenih zdravstvenih težav in težja kot je diagnoza, bolj to vpliva na našo samostojnost in samozavest.

V primeru, da se nam postavi diagnoza rak, to skoraj vedno pomeni tudi odvzem samostojnosti in sigurno se bodo takrat pojavili tudi znaki šibkosti. Šibkost v našem primeru pomeni fizično oslabelost in pomanjkanje fizične moči. To pri moških pogosto spremlja občutek izgube moškosti.

Obisk pri zdravniku pogosto odlagamo do zadnjega trenutka. Prav zanikanje in odklonilnost pri onkoloških boleznih ima za posledico višje stadije, ko je bolezen odkrita in večjo verjetnost težjega poteka in slabšega izteka zdravljenja.

Kakšen pomen imajo moške skupine za posameznika? Kaj ONKOMAN nudi svojim članom?

Pomen druženja je za moške zelo visoko na lestvici in tudi pri nas ni nič drugače. Načrt društva uskladimo znotraj upravnega odbora. Dobivamo se večkrat letno. Na srečanjih predebatiramo vse možne teme, ki bi jih lahko izpostavili- zdravstvo, projekti, nove ideje in predlogi so vedno na razporedu. 

Kdaj moški poišče podporo v društvu in s kakšnim namenom?

Moški nas ponavadi pokličejo ob diagnozi. Iščejo odgovore, ki jih na Onkološkem inštitutu ne najdejo. V veliki večini so ta vprašanja povezana z zdravljenjem. V času ozaveščevalnih akcij nas kličejo tudi tudi glede samopregledovanja in testov za raka prostate.

“Moj nasvet tistim moškim, ki oklevajo pred preventivnimi pregledi je stavek, da je najvišja oblika moškosti pravočasen obisk zdravnika. S tem bomo rešili sebe in bomo lahko tudi v bodoče pomagali tistim, ki jih imamo najraje.”

Matej Pečovnik, ONKOMAN

Kaj bi moški svetoval ženski glede njene skrbi za njegovo zdravje?

Sam osebno bi svetoval, da naj ostanejo takšne kot so: skrbne, čutne, polne podpore, razumevajoče, razgledane, načitane, … Skratka naj ostanejo takšne kot so, saj so bile od nekdaj steber zdrave in nasmejane družbe.

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,721
14.07.2024 ob 14:17
399
07.06.2024 ob 13:57
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close