Tako piše BBC, ki je predstavil zgodbo irskega poslovneža Toma Hawthorna iz Lisburna. “Tako sem hvaležen svojemu zdravniku, da je bil proaktiven, da je opravil teste in mi pomagal, da sem hitro prišel do diagnoze,” je dejal Hawthorne.
Leta 2017 je šel k zdravniku zaradi težav v ramenu, med pregledom pa je omenil, da ima tudi bolečine v hrbtenici in da se na splošno ne počuti preveč dobro. “To je bilo v petek. V ponedeljek sem oddal vzorec urina, ki je bil zelo temen, kar je bil ključni simptom.” Teden kasneje so mu opravili še ultrazvok in CT, nato mu postavili diagnozo raka trebušne slinavke.
V 23 dneh do operacije, ki mu je rešila življenje
Kot je dejal Hawthorne, je od takrat, ko je prvič izrazil svojo skrb, do operacije, ki mu je rešila življenje, minilo zgolj 23 dni. “Bilo je zelo strašljivo in čustveno,” je opisal. “Poznajte svoje telo, bodite pozorni. Temen urin, zlatenica, bolečine v hrbtu, ki sevajo iz trebuha … če opazite karkoli od tega, se takoj odpravite k svojemu zdravniku in bodite vztrajni,” pravi.
Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana, za rakom trebušne slinavke v Sloveniji na leto zboli približno 400 ljudi. Je eden od rakov z najslabšo prognozo. Prvi simptomi so običajno tihi in neznačilni: pogosto je prvi simptom zaporna zlatenica, ki je posledica vraščanja raka glave trebušne slinavke v skupni pankreatični vod. Pri raku trupa trebušne slinavke pa se pogosto kot prvi simptom pojavijo hude bolečine v hrbtu. Ob razraščanju tumorja v okolico se lahko pojavijo izguba apetita s hujšanjem in slabostjo.
Če je bolnik primeren za operativno zdravljenje, je osnova zdravljenja kirurški poseg, ki mu sledi dopolnilno kemoterapevtsko zdravljenje, ne glede na to, ali je tumor v celoti odstranjen ali ne. Metastatska bolezen se zdravi s kemoterapijo, v določenih primerih tudi z dodatkom tarčnega zdravila. Poleg specifičnega onkološkega zdravljenja je pri raku trebušne slinavke pogosto potrebno simptomatsko zdravljenje, s katerim se preprečuje ali zmanjšuje simptome zaradi napredovale bolezni. Tudi če se z operacijo tumor odstrani v celoti, se rak trebušne slinavke pogosto ponovi. Po zaključenem zdravljenju bolnike spremljajo na tri mesece, po dveh letih pa na šest mesecev.
Nevarnostni dejavniki za nastanek raka trebušne slinavke so poleg starosti tudi kajenje, prehrana, bogata z mesom in živalskimi maščobami, sladkorna bolezen, kronična vnetja trebušne slinavke, izpostavitev določenim kemikalijam ter v pet do deset odstotkih dedni dejavniki.
Vira:
- https://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-67569912
- https://www.onko-i.si/za_javnost_in_bolnike/vrste_raka/raki_prebavil/rak_trebusne_slinavke/bolezenski_znaki