Mladi vozniki: kako pomembni sta zbranost in umirjenost?

Powered by:
Foto: Zavarovalnica Triglav

Se še spomnite, kako je bilo, ko ste prvič sami sedli za volan? Kako ste se počutili? Svoboda, strah, vznemirjenje, stres so le nekateri občutki, zaradi katerih vozniki z manj izkušnjami dokazano predstavljajo večje tveganje za nastanek prometne nesreče.

Po podatkih Javne agencije RS za varnost prometa spadajo mladi v prometu (starostna skupina med 18 in 24 let) med ogrožene skupine, saj je v splošnem tudi na globalni ravni prometna nesreča glavni vzrok za njihovo umrljivosti mladih (po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije).

Želja vsake mame in očeta

Če imate doma mladostnika, ki je pred kratkim opravil vozniški izpit, si najbrž želite le eno – da bi za volan vedno sedel trezen, vozil pa previdno in po omejitvah. Tisti, ki imamo izkušnjo s prometno nesrečo, se še bolj zavedamo odgovornosti, ki jo nosimo kot vozniki. Vse, kar pa lahko storimo sami, je seveda, da vozimo premišljeno in poskrbimo za varnost tako tistih, ki se vozijo z nami, kot drugih udeležencev v prometu. Kakšno popotnico torej dati svojemu otroku, da nas ne bo skrbelo vedno, ko se bo odpeljal z domačega dvorišča, in da bodo njegovi prvi vozniški kilometri manj stresni.

Foto: Zavarovalnica Triglav/iStock

Svoboda in neodvisnost na eni strani, na drugi strah in negotovost

Mladi so po pridobitvi vozniškega dovoljenja pogosto navdušeni nad novo pridobljeno samostojnostjo. Čeprav vozniški izpit ni več tako pomembna vstopnica v svet odraslosti in samostojnosti, kot je veljalo včasih, pa vožnja marsikomu še prinaša občutek neodvisnosti in svobode.  Ob teh občutkih pa se pojavljajo tudi zaskrbljenost, negotovost in strah pred vožnjo. Ti občutki lahko posledica različnih razlogov, kot so pomanjkanje izkušenj, stres zaradi odgovornosti za varnost sebe in drugih na cesti ali predhodne negativne izkušnje med vožnjo. Mnogi mladi lahko čutijo tudi pritisk, da se morajo za volanom pred sopotniki izkazati.

Foto: Zavarovalnica Triglav/iStock

Dokazovanje pred prijatelji

Ob prisotnosti sopotnikov vsak voznik vozi drugače, še posebej pa to velja za voznike začetnike. Če ste kot starši kdaj sopotnik svojega otroka – voznika začetknika, se vzdržite kritiziranja, raje pohvalite, kar je bilo pri vožnji dobro, kritiko pa prihranite za čas po vožnji. Takrat se z njimi umirjeno pogovorite, dajte mu nasvet, kako naj raje ravna, z njim pa se pogovorite tudi o vožnji, ko bodo njegovi sopotniki prijatelji. Velikokrat so namreč prav ti tisti, ki mladega voznika na glas ali nezavedno spodbujajo k bolj drzni vožnji. Če ga boste prej opremili z informacijami, kako naj se upre takšnim spodbudam, se bo bolj zavedal odgovornosti svoje vožnje in bo to jasno povedal tudi njim.

Neprilagojena hitrost, prehitevanje, alkohol in mobitel

Agencija RS za varnost prometa navaja, da so glavni vzroki prometnih nesreč z udeležbo mladih povezani z neprilagojeno hitrostjo ter nepravilnim prehitevanjem in nepravilno stranjo in smerjo vožnje. Pogosto je pri prometnih nesrečah z mladimi prisoten alkohol, medtem ko je uporaba mobilnega telefona eden ključnih dejavnikov tveganja. Tuje študije kažejo, da skoraj tri četrtine mladih uporablja mobilni telefon med vožnjo, ne samo za klice, ampak tudi za sms, spremljanje novic itd.

Priporočila AVP mladim, da bodo bolj varni v prometu:

  1. Kot voznik se zavedajte odgovornosti in svojih sposobnosti.
  2. Ne vozite prehitro ali z neprilagojeno hitrostjo.
  3. Vedno bodite pripeti z varnostnim pasom na vseh sedežih.
  4. Ne vozite pod vplivom alkohola ali drog.
  5. Med vožnjo ne uporabljajte mobilnega telefona.

Psihologinja o spretnosti mladih za volanom

Nekateri mladi so že pred pridobitvijo vozniškega izpita doživeli negativno izkušnjo v vozilu v vlogi sopotnika. Anja Ćorić, psihologinja na Centru varne vožnje AMZS na Vranskem, opisuje takšne dogodke kot travmatične izkušnje, ki si jih naši možgani zapomnijo. Če te izkušnje niso prehude, imajo lahko pozitiven vpliv, saj nas še dodatno opozarjajo na pozorno in varno vožnjo. Velikokrat pa lahko sprožijo strahove, ki so ovira pri vožnji. Takrat je pomembno, da se mladi voznik takšnim strahovom ne izmika. Če le lahko, se zato z njim o teh dogodkih odprto pogovarjajte, saj bodo le tako lahko s časom izzveneli.

Foto: Zavarovalnica Triglav/iStock

Strah pred prometno nesrečo

Da vaš mladi voznik ne bo imel vsaj strahu pred finančnimi posledicami, če bi za volanom šlo kljub varni vožnji kaj narobe, je dobro skleniti zavarovanje Mladi voznik. To vam v primeru povzročitve nesreče novopečenega voznika prihrani doplačilo, ki bi ga od mladega voznika zahtevala zavarovalnica. Zavarovanje lahko sklene mladi voznik sam, in sicer tudi prek spleta. Prednost zavarovanja pa je, da zavarovanje ni vezano le na eno vozilo, temveč na voznika, premija pa bo ugodnejša, če bo opravil delavnico Triglav mladi in preizkus varne vožnje ali na simulatorju ali poligonu ali dokazal, da vozi varno z aplikacijo DRAJV.

Zavarovanje Mladi voznik je vezano na voznika in ne na vozilo. Vozniki z manj izkušnjami dokazano predstavljajo večje tveganje za nastanek prometne nesreče, zato se zanje povsod po svetu obračunava višja zavarovalna premija.

DRAJV motivira, da mladi odložijo telefon in vozijo po predpisih

Brezplačna mobilna aplikacija DRAJV spremlja in ocenjuje način vožnje, hkrati pa lahko voznika za varno vožnjo nagradi s popustom v višini do 25 %, ki ga lahko uveljavijo pri zavarovanju, in sicer mladega voznika do 25 % za zavarovanje Mladi voznik, če pa vozite vi in z vožnjo dokažete, da ste varen voznik, pa 25 % za avtomobilsko zavarovanje.

Ne omogoča samo analiziranja vaše vožnje, ampak lahko tudi spremljate in izboljšujete vozne navade. Ideja, kako lahko mladega voznika še bolj motivirate je, da se z njim dogovorite, da mora pri vsaki vožnji doseči vsaj 90 točk in s tem dokazati, da je varen voznik. Super je tudi, ker aplikacija DRAJV beleži tudi premike telefona – to pomeni, da mora voznik pred vožnjo telefon odložiti na varno mesto in ga med vožnjo ne sme uporabljati.

Foto: Zavarovalnica Triglav/iStock

Mladi vozniki, kako dobri ste za volanom?

Če ste sami mladi voznik ali pa imate doma mladega voznika, ki ima manj kot 3 leta vozniški izkušenj, potem je brezplačna delavnica Triglav mladi kot nalašč za vas. Nanjo se lahko prijavite, ko preteče najmanj 6 mesecev od vašega opravljenega vozniškega izpita. Delavnica se izvede kot praktična vaja po obveznem usposabljanju za voznike začetnike, s katero boste pridobili dodatno vozniško znanje in izkušnje, izbirate lahko med tremi centri varne vožnje:

  • AMZS center varne vožnje na Vranskem (vaja na simulatorju prevračanja – kako se rešiti iz prevrnjenega vozila);
  • Center varne vožnje Blagomix – poligon Logatec (praktična vaja na poligonu);
  • Center varne vožnje Murska Sobota (praktična vaja na poligonu).

Z udeležbo na brezplačni Delavnici Triglav mladi lahko pridobite 10 % popusta na zavarovalno premijo za zavarovanje Mladi voznik.

Starši smo pomemben del vloge mentorja mladega voznika naredili s tem, če naš otrok vozniški izpit razume kot odgovornost in ne kot privilegij. Pa seveda srečno pot in veliko uspešno prevoženih kilometrov.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,673
21.12.2024 ob 20:09
3,943
22.12.2024 ob 20:23
33,824
24.11.2024 ob 19:28
1,243
17.12.2024 ob 22:06
577
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close