Mladi v srcu in videzu: Nasveti za ohranjanje vitalnosti

Powered by:

Ste se kdaj vprašali, kaj delajo posamezniki, da so pri svojih 40 videti tako kot 20-letniki – brez pomoči estetskega kirurga? In zakaj te formule ne bi mogli uporabiti tudi vi?

Želja, da bi ostali večno mladi, spremlja človeka najbrž toliko časa, kot hodi po zemlji. O večni mladosti so pisali največji pesniki in pele največje glasbene legende. Leta 1984 je svet celo v en glas prepeval uspešnico nemške pop skupine z naslovom Forever Young. Pa res obstaja eliksir mladosti – ali še bolje: kako navidezno ustaviti staranje – brez kirurških posegov?

Ne bodite vsak četrti …

Na zdravo staranje vplivajo številni dejavniki. Na nekatere od njih, kot je genetika, ne moremo vplivati. Na druge, kot so gibanje, zdrava prehrana, redno obiskovanje zdravnika in skrb za duševno zdravje, pa lahko. Ob tem velja še posebej izpostaviti stres, ki je neizogiben pojav v vsakem življenjskem obdobju. In tako kot stres je tudi staranje naravni del življenja. Dokler smo mladi in odporni, stresne situacije morda ne obremenjujejo toliko našega telesa in uma. S staranjem pa začne naravna obramba telesa postopoma pešati, zaradi česar se težje spopadamo s stresom in tesnobo.

Podatki NIJZ kažejo, da se je v obdobju od 2010 do 2018 poraba antidepresivov v Sloveniji več kot podvojila. Glede na raziskavo, ki je bila izvedena v okviru Programa celovite podpore podjetjem za obvladovanje in preprečevanje psihosocialnih dejavnikov tveganj (Program PSDT) (2018–2021), pa je v Sloveniji vsak četrti vprašani v minulem mesecu vsaj enkrat doživljal tesnobo do te mere, da so ga občutki začeli ovirati pri delu, desetina je v zadnjem letu doživela simptome depresije ali tesnobnosti, približno četrtina pa je povedala, da se je v zadnjem letu soočila z izgorelostjo.

Kaj se zgodi s telesom, ko smo v stresu?

Ko smo v telesni ali čustveni stiski, naše telo sprošča stresne hormone, kot sta kortizol in adrenalin. Ti hormoni so lahko koristni za zagotavljanje kratkotrajne energije in osredotočenosti, da se lahko ustrezno spopademo s situacijo. Vendar pa kronični stres z leti privede do preobremenitve s stresnimi hormoni, kar povzroči škodljivo neravnovesje v telesu. Presežek stresnih hormonov je povezan z boleznimi srca, visokim krvnim tlakom, oslabljenim imunskim sistemom in izgubo spomina. Poleg tega se lahko ob stalnem črpanju adrenalina zožijo krvne žile, kar vodi v izgubo sluha in vida.

Sčasoma možgani izgubijo sposobnost uravnavanja ravni stresnih hormonov. To ne prispeva le k hormonskemu neravnovesju, temveč tudi k povečani ravni stresa pri starejših odraslih. Posameznik, ki doživlja kronični stres, se pogosteje odloča za nezdrav življenjski slog, kar povzroča dodatne zdravstvene težave.

Z drugimi besedami: stres pospešuje staranje, staranje pa povzroča stres. In preden se zavemo, se znajdemo v začaranem krogu.

Kako upočasniti biološko staranje?

Osrednji krivci za hitrejše staranje so prosti radikali oziroma oksidativni stres, ki nenehno nastaja zaradi izpostavljenosti stresu, nepravilne prehrane, pomanjkanja spanja, premalo gibanja, onesnaženega zraka itd. Če smo zdravi in v dobri formi, se naš organizem lahko bori proti prostim radikalom, ko pa je teh preveč, napadejo naše celice, naša imunska odpornost pade, poslabša se imunski sistem in postanemo bolj dovzetni za bolezni.

Rešitev: Z zadostnim vnosom antioksidantov, ki nase vežejo proste radikale in preprečujejo njihovo oksidacijo, lahko upočasnimo nastanek prostih radikalov in poskrbimo za svoje zdravje.

Status božanstva, ki skrbi za mladosten videz

Odličen vir antioksidantov se nahaja v japonskem dresniku, okrasni rastlini z belimi cvetovi, ki ima v Aziji status božanstva. V tradicionalni kitajski medicini ga uporabljajo za zdravljenje različnih kožnih vnetij, glivičnih obolenj in v primeru srčno-žilnih boleznih. Japonski dresnik vsebuje antioksidant resveratrol. Resveratrol je spojina, ki se naravno pojavlja v rastlinah in je del skupine spojin, imenovanih polifenoli. Resveratrol in njegove različne oblike, kot je transresveratrol, so bili predmet številnih raziskav glede njihovih potencialnih zdravstvenih koristi, vključno s koristmi za srce.

Resveratrol, pridobljen iz korenine japonskega dresnika, je v središču znanstvenih raziskav zaradi svojih potencialnih koristi za srčno zdravje. Raziskave kažejo, da lahko ta močan antioksidant podpira zdravje srca z zmanjševanjem oksidativnega stresa, izboljšanjem lipidnega profila in zaviranjem vnetnih procesov. Preprečuje pa še oksidacijske procese, pri katerih nastajajo prosti radikali. Le-ti agresivno reagirajo z drugimi molekulami v telesu in povzročajo poškodbe genetskega materiala, oksidacijo maščob v krvi, denaturacijo (izgubo strukture) beljakovin … Resveratrol omogoči, da se njegov prosti elektron veže s prostim elektronom prostih radikalov in tako prepreči neželene kemijske reakcije z drugimi molekulami, ki bi poškodovale celice.

Kje in kako lahko dobimo največ resveratrola?

Pozitivne učinke so v središče raziskav postavili tudi strokovnjaki na svetovno priznani univerzi Harvard, ki so bili nad njegovimi močnimi antioksidativnimi učinki navdušeni. Potrdili so, da molekule resveratrola lahko najdemo v rdečem vinu, grozdju, jagodičevju, jagodah goji in oreščkih. Ob čemer velja, da ga v vseh teh živilih najdemo v zelo majhnih količinah – da bi npr. pokrili dnevno količino resveratrola, bi morali pojesti en kilogram jagod goji oziroma popiti 20 litrov črnega vina! To potrjuje tudi raziskava, ki so jo opravili na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru.

Bolj učinkovito in hitrejšo rešitev predstavlja prehransko dopolnilo Resveratrol Forte, ki je močan antioksidant za zaščito celic, srca in ožilja. Jemanje se priporoča vsem, ki se dnevno soočate s pomanjkanjem energije, ste na pragu izgorelosti oziroma ste vsakodnevno izpostavljeni stresu.

Formulo je razvila Pharmalife Research, v vsaki tableti pa se nahaja 200 mg visoko koncentriranega transresveratrola iz japonskega dresnika in 200 mg fitokompleksa, ki izboljša njegovo prehajanje v celice.

Naredite že danes nekaj za jutri

Pomislite, kako malo je treba narediti, da ostanemo zdravi. Tega se po navadi začnemo zavedati, ko zbolimo. Zato je razmišljanje o preventivi še kako pomembno – ne odlašajte in ne dovolite, da vas stres in neuravnotežena prehrana ovirata. Poskrbite že danes za svoje zdravje.  

Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano ter zdrav način življenja. Priporočene dnevne količine oz. odmerka se ne sme prekoračiti. Shranjujte nedosegljivo otrokom.

Viri:

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,273
20.11.2024 ob 10:48
143
02.06.2021 ob 22:04
31,072
20.10.2024 ob 19:52
Preberi več

Več novic

New Report

Close