Že sama misel na uši lahko povzroči takojšnje srbenje lasišča. Zgolj predstava teh drobnih škodljivcev, ki se plazijo med vašimi lasnimi mešički, zagotovo sproža neprijeten občutek. Ta pojav ni zgolj plod domišljije, gre za resničen fenomen, znan kot “nalezljiv srbež”. To je psihološki odziv, ki ga lahko sprožijo različni dražljaji, kot so omemba uši, gledanje nekoga, ki se praska, ali celo vizualizacija takšnih prizorov. Naši možgani, ko so izpostavljeni tem dražljajem, lahko sprožijo občutek srbenja, čeprav ni fizičnega vzroka za to. Učinek običajno preneha, ko preusmerimo pozornost. Če pa srbenje ni zgolj psihološko in imamo dejansko uši, je treba ukrepati takoj.
Potopite se v svet dejstev in preverite, kaj od tega, kar “vemo” o ušeh, je resnica in kaj mit. Opremite se z znanjem za uspešen boj proti tej srbeči nadlogi.
Naučite se prepoznati razlike med gnidami in ušmi
Uši so majhne krilatine žuželke s prevladujočimi rumenimi ali rumeno-rjavimi odtenki, ki jih je lahko težko opaziti na prvi pogled. Te majhne nadloge najdemo izključno med lasmi, kjer se hranijo s krvjo svojega gostitelja. Njihova barva lahko variira glede na njihovo sitost; lačne uši imajo prosojno ali rumeno barvo, medtem ko tiste, ki so se že hranile, pridobijo temnejši odtenek. Kljub svoji majhnosti, dosežejo le 3-4 mm, so njihove noge izjemno močne in omogočajo, da se trdno oprimejo las. Njihova jajčeca, imenovana gnide, se lahko zdijo kot neopazne svetleče pikice na laseh. A ključna značilnost gnid je, da ostanejo nepremične ob dotiku.
Mit ali resnica?
- Uši lahko skačejo in letijo. Mit!
Resnica: Uši se premikajo s plazenjem. Ne skačejo in ne letijo, so pa dobre plavalke. - Ušivost je znak slabe higiene. Mit!
Resnica: Ušivost lahko prizadene kogarkoli, ne glede na higienske navade ali družbeno-ekonomski položaj. Higiena nima neposrednega vpliva na prenos uši. - Uši lahko živijo kjer koli. Mit!
Resnica: Uši potrebujejo lasišče za preživetje. Na lasišču živijo do 30 dni, izven lasišča pa le do 24 ur. - Uši so prenašalke bolezni. Mit!
Resnica: Uši niso prenašalke bolezni. Kljub temu lahko praskanje povzroči rane, ki se lahko sekundarno okužijo.
Kako prepoznamo okužbo?
Okužbo najlažje potrdimo s poglobljenim pregledom lasišča, kjer pozorno iščemo tako žive uši kot gnide, ki so pogosto lažje zaznavne. Za natančnejši pregled so najprimernejši suhi lasje. Posebno pozornost je treba nameniti predelom ob lasišču, za ušesi in delu las na vratu, saj so to območja, kjer se uši in gnide najpogosteje zadržujejo.
Več o preventivi, odstranjevanju in nadaljnji zaščiti preverite TUKAJ.
Kako se jih znebimo?
Ni razloga za preplah. Učinkovita zaveznika v boju pri odstranjevanju in preprečevanju njihovega ponovnega pojava sta zmagovalni dvojec šampon in pršilo mylittledoc® UŠI 2v1. S skupnim delovanjem aktivne sestavine odstranjujejo uši in gnide, delujejo blažilno na ugrize in so učinkovita zaščita pred infestacijo uši. Izdelki so 100 % naravni, niso škodljivi in ne dražijo. Ne vsebujejo nevrotoksičnih molekul ali kemičnih insekticidov.