Tako kaže nova raziskava, v kateri je sodelovalo 60 oseb z blagimi do zmernimi aknami, ki zaradi aknavosti niso prejemali nobenih zdravil. Študijo so izvedli na Univerzi Ludwig Maximilian v Münchnu (Nemčija), izsledki pa so bili objavljeni v Journal of Cosmetic Dermatology. Ob začetku študije je imelo kar 98,3 odstotke udeležencev pomanjkanje omega-3 maščobnih kislin (EPK in DHK). Udeleženci so 16 tednov uživali mediteransko prehrano, sestavljeno predvsem iz nepredelanih, sezonskih in hranilno bogatih sestavin, in prehranskega dopolnila omega 3 maščobnih kislin iz alg. Poleg tega so jim svetovali, da zmanjšajo vnos ultra predelane hrane, mleka in mlečnih izdelkov ter mesa. Ali so udeleženci uživali hrano skladno s priporočili so preverjali s standardiziranimi vprašalniki.
Kot navaja slovenski nacionalni portal Prehrana.si sta eikozapentaenojska (EPK) in dokozaheksaenojska (DHA) kislina ključni dolgoverižni omega-3 maščobni kislini. V telesu ju potrebujemo za tvorbo hormonom podobnih snovem (imenovani eikozanoidi), ki sodelujejo v številnih celičnih procesih, pri delovanju mišic, v procesu strjevanja krvi …
Dnevni vnos 250 mg EPK in DHK (skupaj) podpira zdravje srca, še višji vnosi pa so bili neposredno povezani z ugodnimi vplivi na uravnavanje krvnega tlaka in količine trigliceridov v krvi. Še posebej za DHK so dokazani tudi drugi koristni vplivi na zdravje – med drugim podpira razvoj oči (ostrina vida) in možganov pri razvijajočem se plodu in v rani nosečnosti, pa tudi v vseh kasnejših življenjskih obdobjih je pomembna za zdravje možganov in vida.
Dolgoverižne omega-3 maščobne kisline se nahajajo predvsem v mastnih morskih ribah (sardine, slanik, skuša, losos), pa tudi v postrvi.
Obetavni rezultati
Štirje udeleženci so poročali o poslabšanju videza, preostali pa o znatno manjšem številu vnetnih in nevnetnih kožnih sprememb ter splošni boljši kakovosti življenja. Najboljše izboljšanje aknavosti je bilo opaženo med udeleženci, ki so s prehrano in dopolnilom dosegli ciljno raven maščobnih kislin EPK in DHK v krvi.
Avtorji študije pritrjujejo, da so za zdravljenje aken, zlasti v primeru hude aknavosti, potrebna zdravila na recept, ki preprečujejo brazgotine. “Vendar pa ne smemo zanemariti prilagoditev v življenjskem slogu,” so zapisali. “Spremembe življenjskega sloga, vključno s prehranskimi priporočili, so lahko dragoceno dopolnilo k vsakemu sodobnemu načrtu zdravljenja aken,” je v sporočilu za javnost povedala dr. Anne Guertler, avtorica študije in dermatologinja na Univerzi Ludwig Maximilian. Meni, da bi morali na temeljih njihovih ugotovitev zasnovati randomizirane s placebom kontrolirane študije, da bi izboljšali prehranska priporočila za bolnike z aknami.
Dr. Kord Honda, dermatolog iz Univerzitetne bolnišnice Cleveland Medical Center, je komentiral, da je “Težko sprejemati obsežne zaključke na podlagi relativno majhne študije. Kljub temu lahko omega-3 maščobne kisline pomagajo pri zmanjševanju vnetja. Glavni cilj omenjene študije je bil preučiti, ali lahko s prehrano in prehranskim dopolnilom pri osebah z aknami zvišajo raven omega-3 maščobnih kislin v krvi. Ta cilj je bil dosežen, poleg tega pa še eden – dokazano je bilo tudi pomembno izboljšanje aken.”
Vira: