Kdaj in kako uporabljati mazila proti bolečinam v sklepih in mišicah?

Moški si na boleče koleno maže mazilo prroti bolečinam
Foto: Profimedia

Pri lajšanju bolečin v sklepih in mišicah se lahko uporabljajo tudi različni lokalni pripravki, ki se nanašajo neposredno na kožo.

Mednje sodijo kreme, geli, losjoni, raztopine in obliži, ki na različne načine pomagajo ublažiti akutne in kronične bolečine. Takšni pripravki so lahko učinkovita podpora pri obvladovanju bolečin, je za Pomurske lekarne pojasnil farmacevt Bojan Madjar, mag. farm. spec., tudi nacionalni koordinator farmacevtske skrbi ‘Vprašajte o svojem zdravilu’ pri Lekarniški zbornici Slovenije.

Če je koža nepropustna, kako delujejo sredstva, ki se nanašajo na kožo?

Sogovornik razloži, da je nepropustnost kože razlog, da vse učinkovine niso primerne, da bi se jih lahko uporabljajo v obliki topikalnih sredstev: “Prvi pogoj je, da je molekula dovolj majhna, nato pa mora imeti še določene lastnosti, ki ji pomagajo preiti skozi kožo. Za tovrstna zdravila, denimo za topikalne nesteroidne antirevmatike, je dokazano, da preidejo skozi kožo in se tudi vsrkajo v krvni obtok, kar pa znaša nekaj odstotkov, običajno med dva in štiri, največ pa do 10 odstotkov. Zaradi tega je tudi njihov varnostni profil ugodnejši. Poleg tega proizvajalci pogosto dodajo spojine, ki pospešijo prehod učinkovine skozi kožo, kar pomeni, da je učinek hitrejši, kumulativno pa se učinkovitost sicer ne poveča bistveno.

Nesteroidna protivnetna zdravila

Kot pojasnjuje Madjar, mazila z nesteroidno protivnetno učinkovino, kot sta diklofenak in ibuprofen (ti dve zdravili sta primerni za samozdravljenje, ketoprofen pa zdravnik predpiše na recept), delujejo protibolečinsko in protivnetno, svetujejo se pri različnih težavah, denimo:

  • pri poškodbah mišic in sklepov (izvini, izpahi, modrice, bolečine v hrbtu, športne poškodbe),
  • pri tendinitisu (npr. teniški komolec),
  • pri otekanju v predelu komolca ali kolena ter
  • pri blagih oblikah sklepnega vnetja (artritisa) kolena ali prstov.

“Mazil z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili ne priporočamo posameznikom, ki že jemljejo nesteroidna protivnetna zdravila v peroralni obliki, ker je malo verjetno, da bodo pripomogli k dodatnemu olajšanju bolečine, lahko pa povečajo možnost nastanka neželenih učinkov,”

Bojan Madjar, mag. farm. spec., nacionalni koordinator farmacevtske skrbi ‘Vprašajte o svojem zdravilu’ pri Lekarniški zbornici Slovenije.

Farmacevt opozori, da lahko lokalno uporabljena nesteroidna protivnetna zdravila povzročijo kožne reakcije, kot so izpuščaj, srbenje ali pekoč občutek. Posebna previdnost – posvet z zdravnikom – je potrebna pri nosečnicah ter osebah z anamnezo krvavitev iz prebavil ali razjed. Prav tako je posvet potreben za osebe, ki imajo bolezni jeter, ledvic, visok krvni tlak, srčno popuščanje, so doživeli srčni infarkt ali možgansko kap.

Kapsaicin

Aktivna sestavina čilija, kapsaicin, lahko pomaga lajšati bolečine, ki jih povzročajo osteoartritis, pasovec, nevropatija in kronične bolečine v vratu. Mazilo s kapsaicinom lahko povzroči pekoč občutek na koži, ki se običajno izboljša po večdnevni dosledni uporabi izdelka. “Kapsaicina ne nanašajte na predel okrog oči, nosu, ust in na genitalna področja,” opozarja Bojan Madjar.

Arnika

Izvleček cvetov navadne arnike ima protivnetne učinke in s tem zmanjša bolečino ter izboljša okorelost in gibljivost sklepa. Učinki se ne izkažejo takoj, zato se svetuje redna daljša uporaba. V ljudskem zdravilstvu se za podobne težave, kot so zvini, vnetja pokostnice, otekli sklepi in revma, uporablja tudi gabez.

Levomentol

Levomentol ob nanosu na kožo povzroči občutek hlajenja, saj skrči krvne žile in s tem pomaga zmanjševati bolečine. Njegov blag dražeč učinek na živčne končiče deluje sproščujoče na boleča področja mišic, kit in sklepov. Podobno delovanje imajo tudi eterična olja poprove mete, bora, evkalipta in kafra.

Nasveti za varno uporabo

Pri uporabi lokalnih pripravkov za lajšanje bolečin upoštevajte naslednja priporočila:

  • Nanašajte jih na čisto, suho in nepoškodovano kožo brez znakov okužbe ali izpuščajev.
  • Ne uporabljajte več kot enega izdelka na istem predelu, razen če vam da zdravnik drugačna navodila.
  • Upoštevajte priporočene odmerke in ne uporabljajte tovrstnih pripravkov na velikih površinah in dlje, kot je priporočljivo.
  • Po nanosu si temeljito umijte roke, če niste uporabljali rokavic.
  • Preprečite stik pripravkov z očmi, nosom in usti.
  • Na predelu, kamor ste nanesli sredstvo, ne nameščajte povojev ali toplotnih oblog.

Če se po uporabi pojavi rdečica ali draženje, prekinite uporabo. Pri hujših reakcijah, kot so koprivnica, otekanje obraza ali težave z dihanjem, nemudoma poiščite zdravniško pomoč.

Vir: Pomurske lekarne: Lokalno lajšanje bolečine. Dostopno na: Lokalno lajšanje bolečine. Zadnji dostop: Januar 2025.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,656
16.01.2025 ob 05:55
298,818
16.01.2025 ob 06:41
113,075
16.01.2025 ob 04:29
Preberi več

Več novic

New Report

Close