Pozitivna naravnanost, optimističen pogled na svet in iskanje dobrega v vsaki stvari so vedenja, ki podaljšajo življenje, izboljšajo imunski sistem, pomagajo pri borbi z boleznimi in jih celo preprečujejo. Koristi pozitivnega mišljenja se kažejo skozi boljše, srečnejše in bolj zdravo življenje, pozitiven odnos pa dobro vpliva na vsa področja življenja.
Misli, pozitivne ali negativne, imajo veliko moč. Na katero stran nas bo ‘potegnilo’, pa se odločimo sami. Pozitivno razmišljanje vodi do pozitivnih občutkov, ti v predelu možganov, imenovanem ventralni striatum, sprožijo kemične reakcije, ki se jim reče sistem nagrajevanja. Stimulacija tega dela možganov s pozitivnimi mislimi prinaša ugodje, kar so znanstveniki uspeli povezati tudi s pozitivnimi vplivi na zdravje, sproščenost in dobro počutje.
S pozitivnostjo lahko dosežemo naslednje učinke:
- zmanjšanje stresa in slabega počutja. Ohranjanje pozitivnega odnosa v stresnih situacijah je ključ do učinkovitega reševanja težav brez škodljivih posledic za zdravje telesa in duha;
- izboljšanje imunskega sistema. Pozitivno razmišljanje je močno orožje pri preprečevanju razvoja bolezni, saj pomaga imunskemu sistemu pri zaviranju nastanka bolezni;
- upočasnjevanje staranja in podaljšanje življenje. Eden izmed pomembnih dejavnikov pri hitrosti staranja je stres. Optimizem in pozitivno razmišljanje stres učinkovito preprečujeta oziroma zmanjšujeta njegove posledice, s tem pa tudi staranje.
Podobno moč, kot jo imajo pozitivne misli, imajo na žalost tudi negativne.
Negativne misli škodljivo vplivajo na zdravje, saj povzročajo tesnobo, depresijo in občutek nemoči oziroma obupa. Presežek negativnih misli nas kaj kmalu odpelje na stran, kjer glavne vloge igrajo strah, tesnobnost, brezvoljnost in nezmožnost videti lepoto življenja v sedanjosti.
Dolgotrajne negativne misli lahko celo oslabijo imunski sistem, to pa lahko povzroči nastanek in pospeši razvoj nekaterih resnih bolezni. Sladkorna bolezen, rakava obolenja, možganska kap, srčni infarkt in druge bolezni se namreč veliko lažje razvijajo ob spremljavi negativnih misli, potrtosti, vdanosti v usodo in prepričanju, da ti tako ali tako ne bo uspelo …
Negativne misli niso enako kot žalost, jeza ali potrtost, ki nastopijo zaradi posebnih dogodkov, kot je na primer smrt bližnjega. Žalovanje naj traja nekaj časa, nato pa se spet osredotočimo na razloge za veselje in se z optimizmom podajmo naprej!
Pripravili: Strokovnjaki iz Medicinskega centra CiiM plus
Več o prehranskem svetovanju.
Knjiga Bilanca zdravja in počutja