Luskavica ni nalezljiva!
Vzrok za nastanek lusk na koži, je naš lasten imunski sistem, ki iz neznanega razloga deluje proti naši koži in sproži hitro rast in luščenje kožnih celic. Znano je, da je genetska nagnjenost močan dejavnik, ki vpliva na razvoj kožne bolezni luskavice. V primeru, da jo imata oba starša, ima potomec kar 41 % tveganje, da jo razvije tudi sam. Izbruh ali poslabšanje stanja lahko sprožijo akutne okužbe, stres, duševni pretresi, poškodbe kože ter nekatera zdravila. Na njeno pojavnost in razširjenost pa negativno vplivata tudi kajenje in prekomerno uživanje alkohola.
Znaki in simptomi luskavice
Luskavico imenujemo tudi psoriaza, kjer »psor« pomeni srbečo, »iasis«, pa stanje – torej srbeče stanje. Srbečica pa ni edini znak luskavice, saj je prepoznavna tudi po obsežnih luskavih ploščah, ki oblikujejo kroge. V začetku so spremembe na koži manjša, pordela področja, ki jih prekrivajo srebrno-sive luske. Glede na to, kje na telesu se luskavica pojavi ter glede na obliko sprememb na koži, poznamo različne vrste luskavice. Najpogostejša je luskavica v plakih (psoriasis vulgaris), saj predstavlja kar 80 % vseh primerov bolezni. Pri tej obliki so spremembe navadno razporejene simetrično. Kadar se pojavi luskavica na rokah so največkrat prizadeti komolci, pogosta je tudi na kolenu in lasišču. Bolezen lahko značilno prizadene tudi nohte, ki se začno luščiti, na njih se pojavijo luknjičaste vdobline in bele lise.
Zdravljenje luskavice – dokončne ozdravitve ni!
Sodobno zdravljenje luskavice je uspešno in je potrebno, kljub temu, da je luskavica zaenkrat neozdravljiva bolezen. Potrebna je individualno prilagojena terapija, ki traja vse življenje. Zdravljenje poteka pod nadzorom zdravnika, in sicer jo zdravimo lokalno (s pripravki, ki jih nanašamo na kožne spremembe), s sistemskimi in biološkimi zdravili ter z obsevanjem z UV svetlobo (fototerapija).
Nega kože in luskavica
Pri obvladovanju izbruhov si lahko pomagamo tudi s pravilno nego kože, obvladovanjem stresa in pravilno prehrano. Koža bolnikov z luskavico je pogosto suha, srbi in peče. Priporoča se uporaba emolientov, ki pomagajo v koži zadržati vlago, krepijo obrambno vlogo kože ter poskrbijo za elastičnost kože, da se le-ta lažje obnovi.
Za vlaženje kože uporabimo izdelke s hialuronsko kislino, ki nase veže do tisočkratno količino vode kot je njena molekulska masa in jo izdatno vlaži. Izvlečki Aloe vere so prav tako pravi izbor za zadrževanje vlage v koži ter za povečanje njene prožnosti. Hkrati kožo pomirjajo in odlično hladijo. Pri opisanih težavah na koži se priporočajo izdelki, ki ponujajo dovoljšnjo oskrbo kože s kisikom (oksigenacijo), torej izdelki z aktivnimi kisikovimi spojinami. OXILVER® Skin solution in OXILVER® Skin gel sestavljata Set za popolno nego kože, prvi izbor za blaženje srbenja, rdečice in suhosti kože. S svojim delovanjem skrbita za obnovo in oskrbo kože s kisikom. Delujeta blago antiseptično, prizadeto mesto pa oksigenirata, negujeta in čistita. Raztopino v obliki pršila uporabljamo zlasti na večjih površinah kože, pri odebeljenih in poroženelih površinah, kjer tekočina omogoča hitrejše in lažje prodiranje in mehčanje kože (komolci, pete, kolena) ter na predelih, ki potrebujejo intenzivnejše čiščenje ali mehčanje. Gel je namenjen uporabi na manjših oz. točkastih površinah kože (obraz, temenski deli, komolci, kolena, pete, itd.), pri odebeljenih in poroženelih površinah, kjer gel omogoča daljši čas delovanja in mehčanja kože.