Z občutkom ljubosumja se lahko pojavi tudi občutek sramu, saj se v družbi dojema kot nizkotno in nezrelo čustvo. Toda, ali je res samo slabo?
Ljubosumje kot zaščitni mehanizem
Po definiciji Ameriškega psihološkega združenja (American Psychological Association) je ljubosumje negativno čustvo, medtem ko se denimo jeza in žalost opisujeta zgolj kot informativni čustvi, je za CNN pojasnila psihologinja in strokovnjakinja za ljubosumje dr. Joli Hamilton.
“Obstaja predsodek, ki ljubosumje postavlja izključno v negativno kategorijo. V resnici pa ima svojo funkcijo — zaščititi nas,”
pravi dr. Joli Hamilton.
Dr. Hamiltonova pravi, da je ljubosumje lahko prisotno že pri dojenčkih, starih šest mesecev. Deloma izhaja iz nagona po varovanju odnosa med materjo in otrokom, kasneje pa tudi iz potrebe po varovanju partnerskih odnosov: “Daleč od tega, da bi bilo ljubosumje nekaj primitivnega, gre za evolucijsko prilagojeno čustvo, ki nam pomaga postavljati meje in se pogovarjati o svojih pričakovanjih,” dodaja. A hkrati opozarja: “Ljubosumje lahko povzroči tudi težave. Kakor je lahko koristno, je lahko tudi zelo destruktivno.” Pripravila je pet nasvetov, ki jih ne smete početi, ko začutite ljubosumje, in kaj lahko storite namesto tega.
Ne delajte prehitrih zaključkov
Ko nekaj v vas sproži ljubosumje, ne reagirajte takoj. “Pomembno je, da se naučimo prepoznati telesne znake ljubosumja,” svetuje dr. Hamiltonova. Namesto da impulzivno sklepate na najslabše, si vzemite trenutek in se vprašajte, postanite radovedni, kaj se v resnici dogaja. “Zgodbe, ki si jih začnemo vrteti v glavi, so seveda lahko resnične in zahtevajo ukrepanje, lahko pa so tudi reakcija, ki je posledica našega odraščanja in odnosov, zaradi katerih imamo lahko kdaj zakoreninjeno prepričanje, da ljudje niso vredni zaupanja in da v odnosih nismo varni,” opozarja. Treba se je ustaviti in posvetiti pozornost temu, kar se zares dogaja.
Ne odzivajte se impulzivno in škodoželjno
Ko smo vznemirjeni, lahko sprejmemo odločitve, ki jih kasneje obžalujemo. “Tudi, če je ljubosumje upravičeno, to še ne pomeni, da morate takoj ukrepati,” pravi dr. Joli Hamilton. Svetuje, da se naučite obvladovati svoje čustveno stanje. Pomaga lahko nekaj globokih vdihov ali kakšne druge vaje za umiritev. Ko se umirite, pa ukrepajte razumno.
Ne sramujte se svojih občutkov
Občutek ljubosumja ne pomeni, da ste slab človek. “Namesto da se sramujete, si priznajte, da je ljubosumje povsem običajno čustvo,” še poudarja dr. Hamiltonova. Ljubosumje samo po sebi ni slabo — pomembno je, kako se nanj odzovemo. Prav tako ne bi smeli obsojati drugih, ko opazimo, da so ljubosumni.
Ne romantizirajte ljubosumja
Filmi, pesmi in knjige pogosto prikazujejo ljubosumje kot znak globoke ljubezni. “V resnici pa lahko romantiziranje ljubosumja vodi v toksične odnose,” še opozarja dr. Joli Hamilton. Namesto tega predlaga, da se s partnerjem odprto pogovorite o pričakovanjih in mejah. “Morda se sliši manj romantično, a dolgoročno prinaša veliko več varnosti in povezanosti.”
Ne skušajte partnerja narediti ljubosumnega namenoma!
Nekateri ljudje namenoma poskušajo vzbuditi ljubosumje, ker to dojemajo kot dokaz ljubezni. A to je lahko zelo nevarna igra. “Namesto da preizkušate partnerjevo ljubezen na tak način, raje poiščite nove načine za poglabljanje odnosa — na primer z zanimivimi zmenki ali odprtim pogovorom o potrebah,” sklene dr. Joli Hamilton.
Namesto da ljubosumje dojemamo kot problem, ga lahko izkoristimo kot priložnost za boljše razumevanje sebe in svojih odnosov. Ključno je, da se nanj odzovemo premišljeno in zrelo. Ob naslednjem izbruhu ljubosumja se zato ustavite, premislite in poskusite uporabiti enega od teh petih nasvetov. Morda vas razplet preseneti.
Vir: CNN: Jealousy is trying to tell you something. Five tips for handling it with grace. Dostopno na: Jealousy is trying to tell you something. Five tips for handling it with grace. Zadnji dostop: Februar 2025