Lipedem je kronična presnovna motnja, ki prizadene skoraj izključno žensko populacijo in je zaradi splošnih oziroma nejasnih simptomov in znakov pogosto spregledana. Zanjo je značilno pretirano kopičenje podkožnega maščevja predvsem na spodnjih okončinah, redkeje pa tudi v predelu nadlahti. Gre za stanje, ki ne vpliva zgolj na zunanji videz, temveč prinaša številne fizične in čustvene izzive, ki lahko močno vplivajo na kakovost življenja.
Lipedem se navadno razvije v življenjskih obdobjih, ki so povezana s hormonskimi spremembami, kot so puberteta, nosečnost ali menopavza. Gre za kompleksno presnovno motnjo, na razvoj katere vplivajo genetski, hormonski in vnetni dejavniki. Čeprav so vzroki za nastanek lipedema še vedno predmet raziskav, so dosedanje študije pokazale, da ima pomembno vlogo tudi dednost, saj se lipedem pogosto pojavlja pri več generacijah žensk znotraj iste družine. Obenem pa imajo pomembno vlogo pri napredovanju te motnje tudi ostali dejavniki, kot so prehrana, telesna (ne)dejavnost in življenjski slog.
Lipedem prizadene skoraj izključno ženske, nastanek pa je povezan z obdobji hormonskih sprememb, kot so puberteta, nosečnost ali menopavza.
Kako prepoznati lipedem?
Ena glavnih značilnosti lipedema je asimetrična porazdelitev telesnega podkožnega maščevja. Maščobne obloge se kopičijo predvsem na okončinah – bokih, stegnih in golenih, redkeje pa tudi v predelu nadlahti in podlahti. Obenem pa predel trupa pogosto ostane vitkejši. Tovrstno kopičenje podkožnega maščevja ne predstavlja le estetske motnje, temveč povzroča tudi resne težave, ki močno zmanjšajo kakovost življenja, kot so bolečine, občutljivost na dotik, občutek teže v nogah ter nagnjenost k hitremu nastanku podplutb. Poleg tega se lahko pojavi tudi otekanje, ki je običajno izrazitejše ob koncu dneva in dodatno otežuje gibanje.
Za razliko od običajnega podkožnega maščevja ali klasične debelosti se bolezensko spremenjene maščobne celice pri lipedemu zelo slabo odzivajo na razne metode hujšanja, diete in telesne vadbe. To pogosto vodi v občutek nemoči pri posameznicah, ki si prizadevajo izboljšati videz lastnega telesa. Kljub spremembam v prehrani in redni telesni aktivnosti se oblika prizadetih delov telesa velikokrat ne spremeni, kar lahko povzroči frustracije in vodi v čustvene stiske.
Za lipedem je značilno, da je prizadeto podkožno maščobno tkivo slabo odzivno na razne diete in telesno vadbo, kar mnogim posameznicam povzroča občutek nemoči.
Poleg telesnih težav tudi vpliv na duševno zdravje
Lipedem močno vpliva tudi na čustveno in duševno zdravje prizadetih posameznic. Mnoge poročajo o občutkih sramu, nizke samopodobe in manjvrednosti zaradi sprememb na telesu, ki vztrajajo kljub spremembam življenjskega sloga in redni telesni vadbi. Neskladje med zgornjim in spodnjim delom telesa lahko dodatno vodi v nezadovoljstvo pri izbiri oblačil in ženskam daje občutek ujetosti v lastnem telesu. Dolgoročno lahko takšna stanja vodijo v duševne težave, kot so depresija, anksioznost ali celo motnje hranjenja.
Posameznice z lipedemom se pogosto spopadajo s čustvenimi stiskami in občutki manjvrednosti, ki jih poglabljajo družbeni pritiski glede telesnih idealov.
Pomembnost pravočasne prepoznave in diagnoze
Lipedem je pogosto napačno diagnosticiran kot debelost, limfedem ali celo kot kronično vensko popuščanje (krčne žile). Pravočasna in pravilna diagnoza je ključna, saj je ta temelj za ustrezno spremembo življenjskega sloga in načrtovano zdravljenje. Diagnostika vključuje poglobljen pogovor glede težav, klinični pregled, telesne meritve, ultrazvočne meritve podkožnega maščobnega tkiva ter ultrazvočni pregled povrhnjih in po potrebi tudi globokih ven spodnjih okončin.
Zdravljenje lipedema zahteva celosten pristop, ki vključuje konservativne in kirurške metode. Potrebna je prilagoditev življenjskega sloga in redno (doživljenjsko) izvajanje konservativnih ukrepov, ki obsegajo nošnjo kompresijskih oblačil, ročno limfno drenažo, prilagojeno telesno vadbo in prilagojeno (protivnetno) prehrano. Našteti ukrepi so namenjeni lajšanju težav, ki jih povzroča lipedem, in izboljšanju gibljivosti, čeprav ne morejo odpraviti osnovne bolezni.
Pravočasna diagnoza lipedema je ključna za začetek ustreznega zdravljenja in spremembo življenjskega sloga ter s tem izboljšanje kakovosti življenja.
Ustrezno kirurško zdravljenje za dolgoročne rezultate
Kadar našteti konservativni ukrepi ne zadostujejo, se lahko poslužimo tudi kirurškega zdravljenja lipedema z liposukcijo. Posebej prilagojena tehnika liposukcije omogoča, da iz prizadetih telesnih predelov na minimalno invaziven način odstranimo večji del obolelih podkožnih maščobnih celic. S takšnim posegom se zmanjšajo funkcionalne težave, kot so bolečine in občutljivost na dotik, občutek teže in omejena gibljivost, hkrati pa se izboljša tudi estetski videz prizadetih delov telesa.
Kirurško zdravljenje lipedema je individualno prilagojeno in pogosto poteka v več fazah, odvisno od obsega prizadetih telesnih regij. Omogoča nam, da zavremo napredovanje lipedema oziroma vrnemo telo v stanje pred nastankom težav. Ne moremo pa lipedema povsem pozdraviti, saj za to presnovno motnjo sodobna medicina še ne pozna čudežnega zdravila. Učinkovitost zdravljenja je poleg kirurške tehnike odvisna tudi od ustrezne predoperativne priprave ter skrbne postoperativne oskrbe, ki vključuje redne limfne drenaže, nošenje kompresijskih oblačil in vzdrževanje zdravega življenjskega sloga.
Lipedem je zaenkrat še neozdravljiva presnovna motnja. Kljub temu je kirurško zdravljenje z liposukcijo trenutno najučinkovitejši način zdravljenja, saj s posegom odstranimo bolezensko spremenjeno maščobno tkivo. Na ta način zmanjšamo funkcionalne in estetske težave ter s tem izboljšamo kakovost življenja in telesno podobo.
Po uspešnem celostnem zdravljenju, ki je vključevalo konservativne in kirurške metode, je za dolgoročno uspešnost ključno vzdrževati zdrav življenjski slog, ki vključuje uravnoteženo zdravo prehrano, prilagojeno redno telesno vadbo in skrbno spremljanje stanja s strani strokovnjaka.