Glivična okužba nožnice, znana tudi kot kandidiaza, je pogost problem, ki lahko prizadene ženske vseh starosti. Najpogostejši povzročitelji so glive iz skupine Candida sp. Nastane zaradi porušene normalne mikroflore nožnice in je pogosto posledica zdravljenja z antibiotiki, oslabljenega imunskega sistema, sladkorne bolezni, debelosti ali nošenja oprijetih in slabo zračnih oblačil, idr.
Prepoznavanje simptomov
Simptomi te okužbe so pogosto neprijetni in lahko vplivajo na kakovost življenja žensk. Njihovo pravilno prepoznavanje je ključno za pravočasno zdravljenje in preprečevanje zapletov. Najpogostejši simptom glivične okužbe nožnice je pekoč občutek v področju spolovila, srbenje , bolečina v nožnici ob spolnem odnosu ter pordelost ali otečenost spolovila. V redkih primerih se lahko pojavijo tudi razjede ali sistemska vnetja. Za glivično okužbo je značilen je obilen gost in belkast izcedek, ki lahko postane grudast in spominja na skuto.
Pri nekaterih ženskah se glivična okužba nožnice lahko pojavi večkrat na leto ali celo v daljšem obdobju. Simptomi glivične okužbe nožnice lahko spominjajo tudi na druge vrste okužb, nepravilno zdravljenje pa lahko poslabša samo obolenje. Kadar težave vztrajajo, se simptomi okužbe ponovljajo ali pride kadar do zapletov, je priporočljivo, da se posvetujemo z ginekologom.
Potrditev diagnoze
Potrditev diagnoze glivične okužbe nožnice opravimo z ginekološkim pregledom v spekulih, pri katerem je viden značilen tipičen sirast izcedek. Vzorec izcedka iz nožnice se lahko pregleda pod mikroskopom na katerem vidimo glive v obliki psevdohif ali micelijev. Med pregledom lahko zdravnik vzame tudi kulturo izcedka, da bi določili vrsto glive, ki povzroča okužbo. Določitev kulture izcedka lahko traja nekaj dni, preden dobimo končni rezultat, vendar omogoča bolj natančno diagnozo.
Poleg tega se lahko izvede tudi test pH nožnice, ki meri kislost nožnice. Nožnični pH je ob glivičnem vnetju kisel (< 4,5).
Zdravljenje
Zdravljenje glivične okužbe nožnice vključuje uporabo antimikotičnih zdravil, ki zavirajo rast gliv. Obstajajo različni načini zdravljenja, ki jih lahko predpiše zdravnik, odvisno od resnosti okužbe.
Pri nezapletenih glivičnih okužbah se najpogosteje uporabljajo topični antimikotiki ali lokalna protiglivična zdravila, ki se v obliki krem, vaginalet ali svečk vstavijo v nožnico. V ta namen pogosto uporabljamo klotrimazol ali mikonazol. V primeru zapletene okužbe oziroma kadar je okužba hujša ali kadar se ponavlja, je potrebno zdravljenje s sistemskim antimikotikom kot na primer flukonazol.
Zdravljenje glivične okužbe nožnice običajno traja od nekaj dni do enega tedna, v primeru resnejših ali ponavljajočih okužb je zdravljene dolgotrajnejše.
Poleg uporabe antimikotikov se priporoča tudi sprememba nekaterih navad, da se zmanjša tveganje za ponovitev okužbe.
Spremembe življenjskega sloga
Pri zdravljenju glivične okužbe nožnice je pomembno upoštevati splošna higienska pravila. Priporoča se redna menjava vložkov ali tamponov med menstruacijo. Med menstruacijo se odsvetujejo spolni odnosi. Potrebno se je izogibati uporabi dražečih ali parfumiranih izdelkov za intimno nego, še posebej tistih, ki lahko porušijo pH razmerje v nožnici (mila, lubrikanti,…). Izbira oblačil naj temelji na čimbolj zračnih naravnih materialih, še posebej pri perilu za intimno nego. Tesna oblačila, ki ovirajo cirkulacijo zraka, lahko ustvarijo vlažno in toplo okolje, ki spodbuja rast glivic. Prav tako je pomembno, da se po kopanju ali tuširanju dobro posušite in uporabite suha oblačila.
Potrebno se je izogibati kajenju ter prekomernemu pitju alkohola, odsvetuje pa se tudi uživanju nezdrave prehrane z visoko vsebnostjo sladkorjev, ki poveča raven sladkorja v telesu in s tem veča verjetnost za razvoj glivične okužbe.
Zdrav način življenja, ki vključuje redno telesno aktivnost in zdravo prehrano, lahko pomaga ohraniti splošno zdravje in imunski sistem, kar lahko zmanjša tveganje za razvoj glivične okužbe nožnice.
Članek pripravila:
Ana Ranc, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz zasebne ginekološke ambulante Estetike Milošević