Krvavitve v nosečnosti, ki so lahko slab znak

Foto: Adobe (Estetika Milosević)

Krvavitev v času nosečnosti je praviloma znak patološkega dogajanja, edina izjema je ugnezditvena krvavitev, ki se lahko pojavi okoli 4. gestacijskega tedna nosečnosti in je posledica vgnezditve oplojenega jajčece v maternično steno, kar lahko povzroči rahlo krvavitev, ki je praviloma blaga, kratkotrajna in običajno ne povzroča bolečin.

Krvavitev v času nosečnosti je praviloma znak patološkega dogajanja, edina izjema je ugnezditvena krvavitev, ki se lahko pojavi okoli 4. gestacijskega tedna nosečnosti in je posledica vgnezditve oplojenega jajčece v maternično steno, kar lahko povzroči rahlo krvavitev, ki je praviloma blaga, kratkotrajna in običajno ne povzroča bolečin.

Vzroki za krvavitev v nosečnosti

Vzroki za krvavitev v nosečnosti so lahko različni. Ločimo jih glede na višino nosečnosti. V zgodnji nosečnosti je krvavitev pogosto posledica grozečega ali spontanega splava ali izvenmaternične nosečnosti, ki je lahko življenjsko ogrožajoče stanje, zato je v teh primerih vedno nujen pravočasni pregled pri osebnem ginekologu.

Spontani splav se praviloma kaže s krvavitvijo, ki jo spremljajo krči in bolečine v trebuhu.  Če imate omenjene simptome, je potreben pregled pri ginekologu.

Pogosto se zgodi, da pride do težav (krvavitve) še preden oseba ve, da je noseča, zato je tudi pri nepravilni krvavitvi iz rodil vedno potrebna izključitev morebitne nosečnosti in obravnava pri ginekologu. 

Izvenmaternična ali ektopična nosečnost nastane, kadar se oplojeno jajčece ne ugnezdi znotraj maternice, kot je to normalno, temveč se vgnezdi zunaj maternice, običajno v jajcevodu. Takšno stanje se lahko kaže s krvavitvijo in hudo bolečino v trebuhu, ki jo lahko spremlja napetost v trebuhu, bruhanje, potenje, motnje zavesti.

Če opazite omenjene težave, se takoj posvetujte z zdravnikom, saj je ektopična nosečnost nujno stanje, ki zahteva takojšnjo obravnavo in zdravniško pomoč.

Kaj povzroča krvavitve v nosečnosti

Krvavitve v zgodnji nosečnosti pa lahko povzročiajo tudi drugi dejavniki, kot so okužbe, poškodbe maternice ali krvavitve iz materničnega vratu.

Kadar se pojavi krvavitev v drugi polovici nosečnosti (po 22. tednu nosečnosti), so najpogostejši vzroki vnetja rodil (kolpitis, vaginitis), predležeča posteljica (placenta previa), prezgodnja ločitev pravilno ležeče posteljice (abruptio placentae) ali prezgodnji porod. V teh primerih je vedno potrebna obravnava pri ginekologu-porodničarju, saj lahko določena stanja ogrožajo plod ali nosečnico.

Predležeča posteljica

Predležeča posteljica je stanje, kadar posteljica delno ali v celoti prekriva notranje maternično ustje. Lahko se kaže v obliki sveže krvavitve, ki se pojavi v drugem ali tretjem tromesečju nosečnosti, bolečine ob tem po navadi niso prisotne. Opraviti je potrebno pregled pri ginekologu-porodničarju, saj je lahko krvavitev ogrožujoča za nosečnico in plod. Kadar predležeča posteljica vztraja do poroda je potrebno nosečnost zaključiti s carskim rezom.

Prezgodnja ločitev pravilno ležeče posteljice

Pri prezgodnji ločitvi pravilno ležeče posteljice gre za stanje, kjer se posteljica predčasno loči. Simptomi, ki se ob tem kažejo so temnejša krvavitev, bolečina v trebuhu, občutljivost maternice in slabše čutenje plodovih gibov. Prezgodnja ločitev pravilno ležeče posteljice je nujno stanje, ki ogroža plod in nosečnico ter zahteva takojšen pregled in obravnavo pri ginekologu-porodničarju.

Prezgodnji porod

Prezgodnji porod je porod pred 37. t.n. Lahko se kaže s krvavastim izcedkom (luščenje kravega čepa), ki ga pogosto spremljajo krči in občutek pritiska v spodnjem delu trebuha. Če imate takšne simptome, je potreben čimprejšnji pregled pri ginekologu-porodničarju, saj lahko v določenih primerih takšen porod pravočasno zaustavimo ali vsaj odložimo za čas aplikacije zdravil, ki pri prezgodaj rojenih novorojenčkih zmanjšujejo tveganje za dihalno stisko in manjrazvitost možganov.

Kdaj zaradi krvavitve v nosečnosti po zdravniško pomoč

“V primerih krvavitev v nosečnosti je potrebna obravnava pri ginekologu-porodničarju, saj lahko določena stanja ogrožajo plod ali nosečnico,”

opozarjajo v zasebni ginekološki ambulanti Estetike Milošević iz Slovenj Gradca

Čeprav je krvavitev v nosečnosti lahko zelo zaskrbljujoča, je pomembno, da ostanete mirni in se posvetujete z zdravnikom. Opravite pregled pri zdravniku, ki vam bo pomagal ugotoviti vzrok krvavitve in predpisal ustrezno zdravljenje. To lahko vključuje počitek v postelji, zdravila ali drugo obliko zdravljenja, odvisno od vzroka krvavitve.

Poleg tega je pomembno, da skrbite za svoje telo med nosečnostjo in tako zmanjšate tveganje za nastanek krvavitev. To lahko vključuje zdravo prehrano, redno vadbo, izogibanje alkoholu in kajenju ter izogibanje dejavnostim, ki bi lahko povzročile poškodbe ali padce.

Članek pripravila:
Ana Ranc, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz zasebne ginekološke ambulante Estetike Milošević

Avtor
Piše

Ana Ranc, dr. med., spec. gin. in porod.

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,844
04.11.2024 ob 11:57
1,542
04.11.2024 ob 09:49
915
04.11.2024 ob 15:07
Preberi več

Več novic

New Report

Close