Konec amalgama: Kdaj bo zobozdravstvo brez živega srebra?

M. Ć., 23. september 2023
Stomatologija
ortopan, zobozdravnik, amalgam, rentgen
Foto: Profimedia

Slovenija se je nedavno znašla v središču debat glede uporabe amalgama v zobozdravstvu, zlitine živega srebra in drugih kovin, ki se uporablja za plombe. Uporaba amalgama je v nekaterih državah še vedno pogosta.

Amalgam je zlitina živega srebra in drugih kovin, ki se že stoletja uporablja v zobozdravstvu za zobno plombiranje. Živo srebro je strupena snov, ki lahko povzroča zdravstvene težave, kot so težave z dihanjem, živčnim sistemom in ledvicami. Zato je v zadnjih letih več držav prepovedalo uporabo amalgama.

Med evropskimi smernicami in nacionalnimi odločitvami

Evropska unija je leta 2017 sprejela pravilo*, ki omejuje uporabo amalgama v zobozdravstvu, posebej pri otrocih, nosečnicah in doječih materah. Od leta 2018 zobozdravniki ne smejo uporabljati amalgama za mlečne zobe, pri otrocih, mlajših od 15 let, ter pri nosečnicah in doječih materah, razen če je to res nujno. Do leta 2019 pa so države morale narediti načrte, kako bodo postopoma prenehale z uporabo amalgama, kar bi morale narediti do leta 2030 popolnoma opusti. A nekatere države, vključno s Slovenijo, so predlagale skrajšanje tega roka. Slovenija je že sprejela ukrepe za zmanjšanje uporabe amalgama, pri čemer se je število plomb iz te zlitine že zmanjšalo. Toda kljub temu se Slovenija ne strinja s krajšanjem roka za prepoved.

Razlogi za to odločitev so naslednji:

  • Slovenija želi zobozdravnikom dati dovolj časa, da se prilagodijo novim smernicam in najdejo najboljše alternative amalgamu. Krajšanje roka bi lahko privedlo do stresa in pritiska na zobozdravnike ter negativno vplivalo na kakovost njihovega dela.
  • Amalgam je še vedno dostopna in cenovno ugodna možnost za nekatere bolnike. Mnogi si ne morejo privoščiti dražjih alternativ amalgamu, zato bi jim krajši rok za prepoved povzročal težave. Slovenija želi zagotoviti, da so varne alternative amalgamu na voljo in dostopne vsem pacientom, preden se popolnoma opusti uporaba amalgama.
  • Poudarja tudi potrebo po dodatnih raziskavah in preučevanju vpliva amalgama na okolje. Živo srebro je strupena snov, ki lahko onesnažuje vodne vire in ekosisteme. Slovenija želi zagotoviti, da se pred popolno prepovedjo amalgama izvedejo ustrezne študije ter sprejmejo ukrepi za preprečevanje morebitne okoljske škode.
  • Slovenija se zaveda pomembnosti varovanja zdravja ljudi in okolja, vendar želi zagotoviti, da se ta cilj doseže na najboljši možen način. Zato se je odločila, da se postavimo proti krajšanju roka za prepoved amalgama. Verjame, da je treba dati dovolj časa za prilagoditev in zagotoviti dostopnost varnih alternativ amalgamu za vse paciente.

Dodaten razlog za zavzemanje proti skrajšanju roka je tudi pomanjkanje sredstev v zdravstvenem sektorju. Medtem ko EU predlaga popolno opustitev uporabe amalgama do leta 2025, Slovenija vztraja pri prvotnem roku, to je do leta 2030, saj meni, da zaradi finančnih in kadrovskih omejitev hitrejši prehod ni izvedljiv. Vlada je odločena zagotoviti zdravje svojih državljanov in okolje, vendar želi to storiti na premišljen in uravnotežen način, ki bo upošteval potrebe vseh vpletenih strani.

*(Uredba (EU) 2017/852)

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
119
19.04.2024 ob 10:11
31
22.05.2021 ob 22:40
14
20.09.2018 ob 11:48
296
12.05.2024 ob 14:52
380
15.07.2024 ob 23:28
Preberi več

Več novic

New Report

Close