Najpogostejše zmote o soli

grobo mleta sol na mizi in leseni žlici
Foto: Profimedia

Kuhinjska sol, nepogrešljiv del vsake kuhinje, je sestavljena iz natrija in klorida.

Uporabljamo jo kot ojačevalec okusa, stabilizator in konzervans, tako v gospodinjstvu kot tudi v živilski industriji, piše slovenski nacionalni portal Prehrana.si. Opozarja, da kljub njeni široki uporabi so z njo povezane zmote, ki vplivajo na naše razumevanje in uporabo soli.

Koliko natrija potrebuje človek?

Za nemoteno delovanje živčnega sistema, mišic in ohranjanje ionskega ravnotežja naše telo potrebuje le izjemno majhne količine natrija – veliko manj, kot večina povprečno vsakodnevno zaužije. Prekomeren vnos natrija ima lahko resne posledice za zdravje, saj povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, kot so povišan krvni tlak, srčni infarkt in bolezni ledvic.

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) svetuje, da odrasli dnevno zaužijemo največ 5 gramov soli (približno 2000 mg natrija), vendar povprečen Slovenec zaužije kar med 11 in 14 grami na dan.

Pogoste zmote o soli

Morska sol je boljša, ker je naravna

Mnogi verjamejo, da je morska sol bolj zdrava od običajne kuhinjske soli, ker prihaja iz naravnega vira. Resnica pa je, da vse vrste soli – bodisi himalajska, morska ali kamena – vsebujejo natrij, ki je lahko v prevelikih količinah škodljiv.

Glavni vir soli je pri kuhanju

V večini držav kar 80 odstotkov soli, ki jo zaužijemo, prihaja iz predelanih živil. Živila z najvišjo vsebnostjo soli vključujejo hitro pripravljeno hrano, kot so hamburgerji, ocvrt krompirček in pice, pa tudi čips in drugi slani prigrizki, konzervirane jedi, siri, predelano meso, juhe iz vrečk in različni predpakirani obroki.

Kuhar daje začimbe na jed
Foto: Profimedia

Hrana potrebuje sol za dober okus

Okus hrane je pogosto povezan z navado. Čeprav se soljena hrana mnogim zdi okusnejša, se lahko v 8–12 tednih navadimo na manj slane obroke. Po tem obdobju številni začnejo uživati v pristnem okusu hrane, pripravljene z manjšo količino soli.

Brez soli hrana izgubi aromo

Sol je res ojačevalec arome, vendar v zelo nizkih količinah. Ko zmanjšamo uporabo soli, odkrijemo pravo bogastvo naravnih arom sestavin. Okus jedi lahko dodatno obogatimo z uporabo svežih zelišč in začimb.

Hrana z veliko soli je vedno preslana

Ni nujno, da živila z visoko vsebnostjo soli tudi okusimo kot zelo slana. Živila so lahko obogatena s sladkorjem ali drugimi aditivi, ki prikrijejo slan okus. Zato je pomembno, da preverjamo prehranske oznake na izdelkih in se zavedamo skritih virov soli.

Le starejši morajo paziti na vnos soli

Prevelik vnos soli lahko vpliva na krvni tlak pri ljudeh vseh starosti. Posledice dolgotrajnega uživanja prevelikih količin soli se pokažejo šele čez leta, skrb za ustrezen vnos pomembna že od otroštva.

Zmanjšanje soli v prehrani škoduje zdravju

Zmanjšanje vnosa soli nikakor ne škoduje zdravju, saj večina ljudi že z osnovno prehrano preseže priporočeni dnevni vnos. Pogosto zaužijemo preveč soli že z zajtrkom – zgornji dnevni vnos presežemo že, če za zajtrk pojemo dva kosa kruha, obložena s sirom in šunko.

Skladno z zdravimi prehranskimi navadami je priporočljivo zmanjšati uporabo soli pri kuhanju, skrbno izbirati živila z manj natrija in pri tem posegati po naravnih zeliščih za obogatitev okusa.

Vir: Prehrana.si: Zmote in resnice o soli. Dostopno na: Zmote in resnice o soli. Zadnji dostop: Januar 2025.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,220
08.01.2025 ob 19:20
3,304
17.09.2024 ob 07:01
24,609
08.01.2025 ob 16:49
13,363
25.12.2024 ob 17:19
143,932
08.01.2025 ob 18:27
Preberi več

Več novic

New Report

Close