Koliko bi zaslužili, če bi kilogram zlata kupili pred dvajsetimi leti?

Powered by:
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Na Javni tribuni se je porajalo vprašanje o tem, kam se danes najbolj splača vložiti prihranjen denar. Morda v nepremičnino, kriptovalute, delnice, zlato? Odgovori uporabnikov so zelo raznoliki, zato smo kontaktirali strokovnjake, ki so za naše bralce razkrili najboljšo opcijo …

Marsikdo bi se strinjal, da je zadnje čase denar resnično sveta vladar. Cene najemnin letijo v nebo, gorivo dosega rekordne cene, tudi elektrika in voda nista več denarnici prijazni. Ni čudno, da Slovenci želimo prihraniti na vsakem koraku. Saj veste, kaj pravijo: Zrno na zrno pogača, kamen na kamen palača.

Na tokratni Javni tribuni so uporabniki spregovorili o svojih finančnih navadah. Rdeča nit razprave je bila dilema uporabnika, ki je pred časom podedoval nekaj denarja in se sprašuje, kam se ga danes najbolj splača vložiti – v nepremičnino, kriptovalute, delnice ali zlato?

Javna tribuna tokrat obaravana v zlato

Odgovori so bili zelo raznoliki. Nekateri svetujejo, naj ga vloži v nepremičnino, drugi so pristaši delnic, tretji zagovarjajo razpršeno vlaganje, nemalo pa je tudi takšnih, ki svoje premoženje vlagajo v zlato. Uporabnik Vlagatelj je z nami delil: ”Cena zlata se spreminja vsakih par minut. Jaz jo spremljam na zlatopoposti.si, kjer vsako leto otrokom kupim kakšen zlatnik. Jim sicer nič ne pomeni, ampak ko bodo starejši, bodo vedeli zakaj.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Dobra naložba ali potrata denarja?

Turbulentni časi, ki smo jim priča v zadnjih letih, so vplivali na vse pore gospodarstva. Bleščeča in neuničljiva narava zlata ima že tisočletja, ne glede na aktualne dogodke, poseben pomen in vlogo v človeški zgodovini. O tem, kako iznajdljivo je v resnici vlaganje v zlato, smo govorili s strokovnjaki iz zlatopoposti.si.

”Vseskozi zgodovino se je omenjena vrsta plemenite kovine pokazala kot zelo stabilna naložba v vseh časih, ne glede na to, ali so valute posameznih držav stabilne ali so izgubljale na lastni vrednosti,” pojasnjuje naša sogovornica in nadaljuje, da varčevanje v zlatu ni povezano z letnimi provizijami vodenja računov in podobno. Imetniki zlata niti niso odvisni od bančnega sistema in imajo svoje likvidno premoženje vedno na dosegu roke.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Kaj bi bilo, če bi v zlato vložili pred petdesetimi leti?

V zadnjih dvajestih letih je zlato eksponentno naraščalo in pokrivalo tako inflacijo kot tudi oplemenitilo vložek denarja v zlato. Pred dvemi desetletji bi za 1 kilogram zlata odšteli 10.000 evrovdanes pa je omenjena količina vredna 60.000 evrov. V zadnjih 55 letih pa je naraslo za kar 4800 odstotkov. To pomeni, da če bi leta 1968 v naložbeno zlato vložili 25 tisočakov, bi bili danes milijonarji, saj bi se vaš vložek povečal na celih 1.200.000 dolarjev oziroma 1.138.962 evrov.

V preteklih petdesetih letih na trgu zlata ni bilo vse tako rožnato, kot kažejo zadnji podatki. Zabeleženi so bili tudi nekateri srceparajoči padci, kot tisti v obdobju med leti 1980 in 1985, ko se je vrednost unče zlata (31,10 grama) z rekordnih 807 evrov zmanjšala na nekaj manj kot 285 evrov. Podobna zgodovina se je pisala med leti 2011 in 2016, ko se je cena zlata razpolovila: cena unče, ki je prvotno stala 1900 evrov, je padla na 950 evrov.

Kar se je na trgu zgodilo v preteklosti, ni nujno, da se zgodi tudi v prihodnosti, čeprav drži, da bi zlato lahko zagotavljalo ohranitev vrednosti denarja ter njegove zaščite pred inflacijo. ”Zlato vedno zagotavlja varno naložbo,” nam povejo pri zlatopoposti.si. ”Glede na to, da se opredeljuje kot valuta, se predvideva, da bo postala dominantna. Scenarij, ki se je v preteklosti zgodil v Venezueli, kjer so življenjske potrebščine plačevali v zlatu, se v primeru hujših kriz lahko zgodi kjerkoli po svetu.”

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Razmišljate o naložbi?

Zlatopoposti.si je hitro rastoči regionalni broker investicijskih plemenitih kovin. Specializirajo se v trgovanju s plemenitimi kovinami. Zlate in srebrne palice ter zlatnike in srebrnike nabavljajo pri najuglednejših kovnicah in s tem zagotvaljajo standardno kvaliteto ponudbe. Cenjenim strankam nudijo tudi odkup in menjavo investicijskih plemenitih kovin.

Strokovnjaki opozarjajo na porast ponaredkov

Cena zlata se je tekom let odzivala na razne pretrese v svetu. Dobro leto nazaj je plemenita kovina na primer dosegla visoko rast. Razlog? Kriza v Ukrajini. Na spremembe cen vplivajo predvsem aktualne gospodarske razmere, geopolitične dejavnosti, borzni pretresi, obdobje koronavirusne bolezni in podobno, pojasnjuje pristojna iz podjetja zlatopoposti.si. Pojasnjuje, da se pri omenjenih dejavnikih cena zlata hitro odzove z dvigom cene, medtem ko v obdobju konjukture cena enakomerno narašča brez hudih pretresov.

Nekaterim uporabnikom Javne tribune se je porajalo tudi vprašanje, kje se bolj splača vložiti v zlato – v Sloveniji ali v tujini? ”Nakup zlata v tujini ali v Sloveniji ne predstavlja nobene razlike,” pojasnjuje sogovornica. ”Lahko ga kupite kjerkoli po svetu, saj se cena glede na države ne spreminja, razen za razliko logističnih stroškov.” Pri tem opozarja tudi na to, da se je pri nakupu v izogib ponaredkov potrebno odločiti za renomirane trgovce. Tovrstne prevare naj bi bile v zadnjem obdobju dokaj pogoste.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,504
30.03.2024 ob 10:27
298,326
02.11.2024 ob 20:17
113,051
31.10.2024 ob 20:38
Preberi več

Več novic

New Report

Close