Ko bolijo mišice in sklepi

N. K., 29. oktober 2023
BolečinaRevmatologija
Moški se drži za boleče koleno
Foto: Profimedia

Bolečine v mišicah in sklepih so lahko posledica prehladnih obolenj, revmatične bolezni, poškodb ali preobremenitev. Kako jih lahko lajšamo?

Če so pri bolečinah v mišicah ali sklepih prisotni znaki vnetja – denimo oteklina, bolečina, rdečina kože nad bolečim delom, povišana telesna temperatura – ter če bolečega sklepa ali če mišice ne moremo premikati ali obremeniti in je bolečina prisotna tudi v mirovanju, moramo obiskati zdravnika. Prav tako je treba na zdravniški pregled, če akutna bolečina ne mine po sedmih dneh samozdravljenja, kronična pa v dveh ali treh mesecih samozdravljenja in če se ponovno pojavi prej kot v enem mesecu po končanem samozdravljenju.

Izbira zdravila

Samozdravljenje bolečin v mišicah in sklepih je primerno za osebe stare med 15 in 50 let. Če gre za zdravljenje bolečin, ki so posledica poškodbe, preobremenitve oziroma so pridružene prehladnemu obolenju, se svetuje uporaba zdravil s paracetamolom. Za zdravljenje vnetnih bolečin pa so učinkovitejša nesteroidna protivnetna zdravila, kot sta denimo ibuprofen in naproksen. Protivnetni učinek teh zdravil nastopi šele po nekaj dneh zdravljenja, zato se pri vnetni bolečini v sklepih priporoča redno jemanje večjih odmerkov.

Bolečine v mišicah in sklepih lahko zdravilom tudi z zdravili v obliki gelov in krem, ki vsebujejo nesetroidne protivnetne učinkovine (diklofenak, ibuprofen …). Vendar jih je ne smemo nanašati na poškodovani ali vneti koži in pod tesno povitimi povoji. Med uporabo teh mazil in še dva tedna po prenehanju tistih delov kože, na katere smo nanašali pripravek, ne izpostavljamo soncu.

Galenski izdelki z eteričnimi olji

Za lajšanje bolečin v mišicah in sklepih lahko uporabimo tudi galenske izdelke v obliki mazil in gelov, ki vsebujejo eterična olja poprove mete, bora, evkalipta, metilsalicilat, kafro mentol in kapsaicin. Ta mazila na mestu nanosa razširijo krvne žile in povzročijo občutek toplote, ki zmanjša bolečino. Mentol in kafra pa s hlapenjem s površine kože povzročata občutek hlajenja, kar tudi zmanjša bolečino.

Zdravila rastlinskega izvora

Za lajšanje bolečih sklepov in mišic lahko uporabimo tudi zdravila rastlinskega izvora. V obliki tablet obstaja zdravilo s suhim izvlečkom korenine vražjega kremplja – ta vsebuje snovi, ki učinkujejo proti bolečinam in vnetju. V obliki mazil pa lahko za lajšanje bolečin, ki so posledica poškodb ali vnetja, uporabimo pripravke z izvlečkom navadne arnike, pri zvinih, oteklih sklepih in udarcih pa mazila z izvlečkom listov in korenin navadnega gabeza. Za lajšanje blagih revmatičnih bolečin in kot podpora pri zdravljenju z zdravili se svetuje tudi pitje čaja iz listov koprive.  

Pri kroničnih bolečinah ostanemo telesno aktivni do meje, ko se pojavi bolečina zaradi preobremenjenosti. Za izboljšanje gibljivosti sklepov in krepitev mišic redno izvajamo ustrezne raztezne vaje in vaje za krepitev mišic.

Vir: https://www.sfd.si/wp-content/uploads/2021/06/o-pravilni-in-varni-uporabi-zdravil-zdravila-in-bolecina.pdf

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close