Toliko časa mora biti klop prisesan, da prenese boreliozo

Zgodnja odstranitev prisesanega klopa je precej učinkovit ukrep pri preprečevanju lymske borelioze.

“Dokazano je, da mora biti za prenos borelij lymske borelioze iz okuženega klopa na človeka klop prisesan več kot 12 ur – to velja za Evropo, v Ameriki, kjer imajo nekoliko drugačne klope in borelije, pa je ta čas še precej daljši,” pravi infektologinja dr. Petra Bogovič, dr. med., iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

Če bolezen traja dalj časa, je večje tveganje za zaplete

Okužbe z borelijami v Evropi pogosto (v več polovici primerov) potekajo povsem brez simptomov in se pokažejo le s protitelesi proti borelijam v krvi. Pri manjšini se bolezen prikaže v prvih tednih po okužbi, pri nekaterih pa celo šele po nekaj mesecih. “Hude težave po ustreznem in pravočasnem zdravljenju lymske borelioze z antibiotiki so zelo redke. Možnosti za težave so večje, kadar traja bolezen pred zdravljenjem dalj časa, zato je zelo pomembno bolezen pravočasno prepoznati in zdraviti,” opozarja dr. Bogovičeva.

Se izpuščaj lahko pojavi tudi drugje, kot je bil vbod klopa?

Kožni izpuščaj (migrirajoči eritem, lat. erythema migrans) se praviloma pojavi na mestu vboda klopa, nekaj dni do nekaj tednov po vbodu. Pojav kožnih izpuščajev na mestih, kjer ni bilo vboda klopa, je odraz razširjenja (diseminacije) povzročitelja, ki se verjetno zgodi po krvi. Nekateri bolniki se vboda klopa ne spomnijo oziroma ga spregledajo, kar je bolj verjetno, če so vbodi na mestih, kjer klopa težko opazimo (npr. na hrbtu).

Diagnoza zgodnje kožne oblike lymske borelioze je klinična, to pomeni, da jo postavimo na osnovi značilnega izgleda izpuščaja in za potrjevanje ne potrebujemo nobenega testa. Pri ostalih manifestacijah lymske borelioze pa potrjujemo borelijsko okužbo z dokazom protiteles.

Dr. Petra Bogovič

Najbolje je, da prisesanega klopa odstranimo v enem kosu. Zlasti kadar odstranjujemo klopa, ki je že dolgo (globoko) prisesan v koži, pa se nam lahko zgodi, da rilček klopa ostane v koži. Le-tega lahko poskusimo odstraniti s pomočjo sterilne igle ali pa enostavno počakamo, da organizem zatrgan del klopa v naslednjih dneh izloči sam (podobno kot druge v tujke). Takšno stanje zdravju ni nevarno in ne pomeni večje verjetnosti prenosa povzročitelja bolezni s klopa na človeka.

Lymska borelioza je zdaleč najbolj razširjena bolezen, ki jo prenašajo klopi v Sloveniji. Sicer smo po obolevnosti zadnja leta najbolj ogrožena populacija na svetu.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
14.12.2024 ob 01:24
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close