Klementina Sambolić Tomazin: Kako se imeti rad?

anonimni uporabnik, 11. julij 2018
Ostalo

Najbrž vsak svoj drugi zapis pričnem s stavkom, ki bo morda marsikomu zvenel znano in nekoliko klišejsko: “Danes, ko je tempo življenja tako hiter …” A kaj, ko je res! Življenje nas sili h nenehnemu hitenju ter doseganju osebnih, poslovnih in tudi družinskih ciljev, ki jih družbeni normativi postavljajo vse višje!

V vsem pehanju za dosego teh ciljev, počasi, a sigurno, izgubljamo sebe, če podležemo vsem družbenim zahtevam in pritiskom po popolnosti. Sami, s partnerjem ali v družini; nihče ni imun na to, razen če zavestno, vsakodnevno ne prične skrbeti zase! A najprej se je potrebno naučiti imeti rad, nato pa to še negovati.

Me res ima rad in jaz njega?

Mnogi bi pomislili, da se ima oseba v partnerskem odnosu dovolj rada, saj tudi prejme dovolj ljubezni od svojega partnerja. A to ni nujno res! Odvisno v kakšnem partnerskem odnosu se je ta oseba znašla! Seveda se tam ni znašla naključno, ampak si je tega partnerja izbrala sama. Pa je res vsak partner v oporo drugemu in ga obdaja z ljubeznijo? Morda sprva!

Kasneje se ta ljubezen lahko pretvori v sovraštvo ali preprosto ne-dajanje ljubezni in ne-razdajanje sebe (samo) v ta odnos v celoti. Odtegnitev ljubezni, polovičarstvo v odnosu, nenehno kritiziranje ter zlivanje lastnega gneva (v bistvu nad sabo), lahko partnerju prinese mnogo trpljenja, psihične bolečine, očitno zniža njegovo dobro samopodobo, ter ga iz samozavestnega človeka naredi nesamozavestnega, ne(dovolj) vrednega ljubezni ipd.

Imeti sebe rad, ne pomeni biti narcisoidno zaljubljen vase, pač pa pomeni poskrbeti najprej zase, da bomo potem lahko poskrbeli za druge; tiste, ki so od nas odvisni in nas potrebujejo! To so seveda naši otroci. Spomnite se, kaj vam stevardi in stevardese pokažejo na letalu v kriznem primeru, komu moramo najprej nadeti kisikovo masko? Sebi ali otroku? Sebi, kajne?! Da bomo potem lahko poskrbeli za otroka! In zakaj potem pogosto starši mislijo, da morajo skrb zase, ob skrbi za otroka dati na stranski tir?
In nenazadnje, če bomo imeli radi sebe, potem bomo lahko nekaj resnično bogatega darovali tudi partnerju!

Pa poglejmo, kako se imeti rad in dobro poskrbeti zase pri najpomembnejših rečeh:

1. Ne opustite skrbi zase

Ste se, preden ste ga spoznali ali pa pričeli skrbeti za vajin naraščaj, radi ure in ure zadrževali v trgovinah s kozmetiko, ter oblačili in jih skrbno izbirali, ter si nato vzeli veliko časa pred ogledalom za skrbno urejanje in lepotičenje? Sedaj pa kar ni časa, da bi si pred ogledalom uredili najenostavnejši make-up in zdrsnili v urejena oblačila, ker ste obremenjeni s celodnevno skrbjo za svoje otroke, ob katerih se vam itak ne splača nadeti lepih oblačil, saj bodo prej ali slej pobruhana in popackana!
Ne pojdite iz ene skrajnosti v drugo! Vzemite si tistih nekaj minut v kopalnici in garderobi zase, pa četudi samo za nanos najenostavnejših ličil in dokaj preprostih oblačil, v katerih se boste vseeno počutili lepe in urejene. Četudi samo za svoje domače. Verjemite, opazili bodo razliko!

2. Ohranite stike s svojimi svojci, prijatelji

Ste se, preden sta se spoznala, veliko družili s svojimi prijatelji ter pogostokrat obiskovali svoje svojce? Sedaj se vam partner zdi čisto dovolj ali pa ob vseh obveznostih, ki jih terja od vas družinsko življenje, zanje nimate več časa?
Razmislite, katera je peščica oseb v vašem življenju, ki bi jih želeli obdržati kot svojo stalnico? Pomislite na najhujše; da se s partnerjem razideta ali ga kakorkoli nenadoma izgubite. Na koga se boste naslonili? Komu zaupali? Ob kom si boste lajšali svoje težave? Ohranite redne, četudi ne tako pogoste stike s temi osebami: prijatelji, svojci! Tudi če kdaj izgubite svojega partnerja, oni bodo zagotovo ostali ob vas in bodo vaša stalnica!

3. Ohranite svoja zanimanja in hobije

Ste nekoč bili fit in skrbeli zase s katerim izmed športov? Ali pa ste se zanimali za glasbo, kulturno, umetniško, ustvarjalno življenje … karkoli, kar vam je vzbujalo strast in veselje? Razmislite, kaj boste počeli, ko bosta s partnerjem živela skupaj in vendar ne bosta mogla 24 ur/dan preživljati samo vidva? Ali kaj boste počeli, ko bodo nekoliko odrasli otroci in si boste lahko utrgali kakšno uro na dan samo zase?
Morda se sprva zdi, kot da morate vse svoje hobije opustiti za skrb zanje. A v resnici boste za partnerja še privlačnejši, če boste v sebi negovali strast do hobija, ki vam prav dobro pristaja in vam daje poseben čar ter vas začini kot ščepec soli, da ste zanj še bolj posebni! In otroci bodo navdušeno pripovedovali, kaj vse obvlada njihov oči ali mami ter se ogromno lahko naučili od vas, če vas bodo videli pri določenem hobiju. Morda bodo prav oni tisti, ki bodo ta vaš hobi kasneje nadgradili v svoj poklic!
Zato ne opuščajte ob partnerskem in družinskem življenju vseh svojih hobijev! Le skrčite jih morda na začetku, ko vas bo družina najbolj potrebovala, kasneje jih boste ponovno lahko oživili, morda celo skupaj z njimi!

4. Izborite si čas samo zase

Kot partner-ka ali v vlogi očeta/mame, se boste za svoj čas morda sprva res morali boriti! A ko si izborite tiste pol ure v dnevu ali dve uri v tednu, naj bodo res samo vaše! Bodisi si jih bosta kot starša izborili skupaj s partnerjem za odhod v kino, bazen, savno, na kakšno prireditev ali pa za skupen trening. Ali pa boste otroke prepustili njemu (velja predvsem za matere, očetje to “a priori” lažje naredijo) in odšli na vam ljubi trening joge, aerobike, tai-chija; kakšen zanimiv tečaj ali pa preprosto na pijačo s pijačo ali družbo. Ne pustite si vzeti tega časa, ki je samo vaš, kajti v njem si boste napolnili »baterije,« da boste lažje kos partnerskim in družinskim izzivom.

Pa srečno! In ne pozabite: Oseba, ki največ šteje v vašem življenju, ste vi!

O Klementini Sambolić Tomazin

Mag. Klementina Sambolić Tomazin iz Zavoda Družinska harmonija, je nedavno poročena, rojena v Celju, leta 1977. Po naravi je vedoželjna. Veliko je študirala in si tako nabirala znanja iz različnih strok: pedagoške, socialne in psihoterapevtske. Po izobrazbi je profesorica razrednega pouka, univerzitetna diplomirana socialna delavka in magistra zakonske in družinske terapije.

Delovala je v javnem sektorju in nevladnih organizacijah, predvsem s področja dela z otroci in mladostniki s težavami v odraščanju, z zasvojenimi od prepovedanih drog in alkohola, nasilja v družini, težav v duševnem zdravju, ter postpenala (delo z osebami na prestajanju kazni). Za njo je 10. let prostovoljnega dela. Trenutno dela na eni zmed osnovnih šol s prilagojenim programom v okolici Ljubljane. Vedno znova pa se preko Zavoda Družinska harmonija, katerega ustanoviteljica je bila v letu 2015, rada vrača tudi k svetovanju v stiski in psihoterapiji za posameznike, partnerje in družine. Več na spletni strani https://ksambo.wixsite.com .

 

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,656
10.01.2025 ob 23:29
298,796
10.01.2025 ob 23:30
113,072
10.01.2025 ob 13:39
Preberi več

Več novic

New Report

Close