Več alkohola kot popijete, višje je tveganje za nastanek raka. Toda kje je meja tveganja?
Na splošno je tveganje za nastanek raka pri moških, ki zaužijejo manj kot dve alkoholni pijači na dan (manj kot 20 gramov čistega alkohola), in ženskah, ki zaužijejo manj kot eno alkoholno pijačo na dan (manj kot 10 gramov čistega alkohola), šest odstotkov manjše kot pri osebah, ki zaužijejo več alkohola.
Že 1 steklenica piva ali 1 kozarec vina predstavljata povišano tveganje za številne bolezni.
Za koliko je treba zmanjšati vnos alkohola?
Če zmanjšate uživanje alkoholnih pijač s štirih ali več na dan na eno ali manj na dan, se lahko tveganje za nastanek raka jeter zmanjša za 21 odstotkov, tveganje za nastanek raka debelega črevesa in danke za 31 odstotkov in pri ženskah tveganje za nastanek raka dojk za 30 odstotkov.
Da bi dosegli največje koristi za zdravje, pa je treba slediti še drugim dejavnikom zdravega življenjskega sloga, kot so zdrava prehrana, normalna telesna teža in telesna dejavnost.
Preberite več informacij o zdravi, normalni telesni teži, telesni dejavnosti in prehrani.
Kako uživanje alkohola prispeva k nastanku raka?
Različne vrste raka nastanejo iz več razlogov in na različne načine:
- Alkohol se v naših telesih spremeni v kemijsko spojino etanal (acetaldehid). Tako alkohol kot etanal sta rakotvorni snovi.
- Encimi za razgradnjo alkohola so prisotni v celotnem telesu (tudi v možganih, koži, krvi …), zato lahko alkohol, ko se razgradi, škodljivo deluje na celotno telo.
- Alkohol poškoduje celice jeter in lahko povzroči cirozo jeter, ki poveča verjetnost za nastanek raka.
- Alkohol lahko poveča raven nekaterih hormonov, kot je estrogen. Visoke ravni estrogena povečujejo tveganje za nastanek raka dojk.
Tveganje za nastanek raka se povečuje z vsako zaužito alkoholno pijačo. Več alkohola kot zaužijete, večje je tveganje.
K zmanjšanju ogroženosti z rakom pripomore, če zmanjšate uživanje alkohola ali – še bolje – ga sploh ne pijete.
Ne le raka, povzroča tudi druge bolezni
Če se je še pred leti svetovalo kozarec rdečega vina ob hrani, so v zadnjih letih strokovnjaki večkrat potrdili, da alkohol nima pozitivnih učinkov in prinaša predvsem tveganja. Poleg tveganja za nastanek raka poveča nevarnost za kap, srčno popuščanje in koronarno srčno bolezen. Nekatere študije so sicer pokazale, da imajo ljudje z visokim tveganjem za nastanek bolezni srca, zlasti moški v srednjih letih, ki popijejo majhne količine alkohola (manj kot dve pijači na dan, pri ženskah manj kot ena pijača na dan), nekoliko manjše tveganje za nastanek koronarne srčne bolezni kot pa ljudje, ki sploh ne pijejo. Vendar ni jasno, ali so za ta učinek odgovorne alkoholne pijače same po sebi in se bo to še preverjalo.
Se soočate z rakom? Forum Kako živeti z rakom je namenjen izmenjavi izkušenj bolnikov, svojcev in prijateljev, ki se srečujejo z rakom. Imate težave z alkoholom? Obiščite forum Zasvojenost in pomoč.
Viri: