Kdaj je zaradi pozabljivosti treba obiskati zdravnika?

M. Ć., 01. maj 2023
Nevrologija
Zdravnik, ki drži model človeških možganov. Bližnji posnetek zdravnikove roke, ki drži model človeških možganov
Foto: Profimedia

Ste kdaj pozabili na pomembno srečanje ali ključno informacijo? Izguba spomina je lahko posledica različnih dejavnikov, vključno s staranjem, stresom, pomanjkanjem spanja in nezdravim življenjskim slogom. Vendar pa so nekatera stanja, ki lahko povzročijo izgubo spomina, bolj resna in zahtevajo obisk pri zdravniku.

Na Harvardski medicinski fakulteti so preučevali vzroke za kognitivni upad ter predlagali načine za izboljšanje spomina in koncentracije. Če imate težave s pogostimi napadi pozabljivosti, lahko preberete več o tem, kako lahko izboljšate svoje kognitivne sposobnosti.

Spomin se s starostjo spreminja

Z leti se struktura in delovanje možganov spreminjata, kar lahko vpliva tudi na sposobnost spomina. Staranje vodi do upočasnjenega delovanja možganov, kar se kaže v poslabšanju sposobnosti opravljanja nalog, ki zahtevajo pozornost in izvršilne funkcije. Večina od nas težko spomni na novo pridobljene informacije ali celo na besede, ki jih dobro poznamo. S starostjo se poslabša kemična sestava možganov in strukturna celovitost nevronske napeljave, kar lahko vpliva na sposobnost obdelovanja in hranjenja spomina. Upadati pričnejo določene kognitivne sposobnosti – oseba se lahko sočasno osredotoči na manj podatkov, potrebuje več časa za priklic informacije in učenja novih informacij, upočasnjeno je odzivanje in govor, vendar sposobnost splošne inteligentnosti (pri normalnem staranju), očitneje upada šele po 80. letu starosti.

Zdrav življenjski slog, učenje novih stvari in vadba možganov lahko pomagajo izboljšati spomin pri starejših. 

Stres, depresija in poškodbe glave

  • Stres je lahko eden od dejavnikov, ki negativno vplivajo na spomin in kognitivne sposobnosti. Ko smo pod stresom, se v telesu sproščajo hormoni, kot sta kortizol in adrenalin, ki lahko vplivajo na delovanje možganov in vplivajo na sposobnost kodiranja in obnavljanja informacij.
  • Poškodbe glave lahko povzročijo izgubo spomina, ki je lahko začasna ali trajna, odvisno od resnosti poškodbe.
  • Primarne bolezni možganov, kot so Alzheimerjeva bolezen, Parkinsonova bolezen ali multipla skleroza, lahko vplivajo tudi na kognitivne sposobnosti, vključno s spominom.
  • Depresija je lahko tudi dejavnik, ki negativno vpliva na spomin. Depresija lahko vpliva na delovanje možganov in povzroči izgubo spomina ali težave pri kodiranju in obnavljanju informacij.
  • Tudi nepravilno delovanje ščitnice, ki lahko povzroči hipotiroidizem ali hipertiroidizem, lahko vpliva na spomin in kognitivne sposobnosti.
  • Tudi pomanjkanje vitaminov, kot sta B12 in folna kislina, sodijo med dejavnike tveganja, ki so odgovorni za težave s spominom.

Kdaj k zdravniku?

Prve težave s pozabljivostjo in spominom se lahko pri starejših pojavljajo zaradi utrujenosti, stresa, obremenjenosti ali pa zamišljenosti. Običajna pozabljivost še ni prvi znak bolezni, vseeno pa moramo biti pozorni na spremembe, ki jih opazimo.

Če ne glede na starost, začutite težave pri opravljanju znanih nalog ali imate napade pozabljivosti, ki presegajo manjše nevšečnosti in motijo vaše vsakodnevno delovanje, se morda dogaja nekaj resnejšega kot običaje težave s pomnjenjem. Če pa začnete opažati težave pri opravljanju vsakodnevnih nalog ali če vas izguba spomina moti pri vašem vsakodnevnem delovanju, je čas za obisk zdravnika.

Kako izboljšati spomin in koncentracijo?

  • Če kadite, prenehajte kaditi,
  • zmerno pijte alkohol ali se mu popolnoma izogibajte,
  • omejite uživanje sladke in predelane hrane.
  • uživajte veliko zelenolistna zelenjava, oreščki, jagodičevje, čaj, kavvo in mastne ribe,
  • redno vadite – najboljša je kombinacija aerobnih (kardio) vaj in vaj za moč.
  • poskušajte spati sedem do devet ur vsako noč,
  • meditirajte!
Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close