Tako opozarjajo v Zdravstvenem domu Ljubljana, kjer pojasnijo, da se ob pregrevanju najprej pojavijo znaki dehidracije, kot so utrujenost, vrtoglavica, razdražljivost, žeja, izguba apetita, urin postane temen, lahko pride do krčev ali omedlevice.
Daljše obdobje vročine lahko povzroči različne težave in pregretje telesa:
- kožne izpuščaje
- vročinske krče
- vročinsko izčrpanost
- omedlevico – kratkotrajno izgubo zavesti
- vročinsko kap.
V primeru pregrevanja organizma je potrebno hlajenje organizma s hladno (ne ledeno mrzlo!) vodo, pitje večjih količin tekočine, predvsem vode in izotoničnih raztopin. V primeru mišičnih krčev dvignemo okončine in jih nalahno masiramo ter obložimo s hladnimi oblogami.
Zdravstveni dom Ljubljana
Vročinska izčrpanost
Ob hujši izgubi tekočine in soli pri pregretem bolniku lahko pride do vročinske (toplotne) izčrpanosti. Prej omenjenim simptomom se pridruži slabost, glavobol, bruhanje, zmedenost. Koža je bleda, srčni utrip šibek in hiter. Če oseba bruha in se bruhanje ne ustavi, je treba takoj poiskati zdravniško pomoč.
V primeru vročinske (toplotne) izčrpanosti je treba prizadeto osebo sleči. Uporabimo hladne obloge, predvsem na mestih, kjer so velike žile: na vratu, v pazduhah in dimljah. Če lahko, osebo stuširamo. Če težave ne minejo v eni uri, je potrebna zdravniška pomoč .
Zdravstveni dom Ljubljana
Najhujša stopnja: vročinska kap oziroma vročinski udar
Najhujša stopnja pregrevanja organizma je vročinska kap, ki je življenje ogrožajoče stanje, ko odpove regulacija telesne temperature, koža postane pordela in suha, jezik suh in obložen, srčni utrip in dihanje pospešena in plitva. Poslabšajo se tudi vsi ostali prej omenjeni znaki, vse do motenj zavesti, krčev po celem telesu in kome. V primeru suma na toplotni udar je treba takoj poklicati nujno medicinsko pomoč. Do prihoda reševalcev prizadetega človeka hladimo, če izgubi zavest, pa mu ne dajemo piti tekočine, in ga položimo v položaj za nezavestnega.
Ne pozabimo:
- Na zaščito pred soncem.
- V vročini se hrana hitreje pokvari. Bodimo pozorni na varnost hrane, ki jo uživamo in pravilno ravnanje s hrano.
- Zdravila shranjujemo na primerni temperaturi v skladu z navodili proizvajalca. Upoštevamo nasvete zdravnika.
Izbira oblačil v vročih dneh
Na pojav izpuščajev in iritacijo kože ter tudi pregrevanje organizma lahko v vročih dneh vpliva tudi izbira oblačil, je za CNN dejala dermatologinja iz Houstona dr. Rajani Katta.
Kot navaja CNN je v vročih dneh smiselno nošenje širokih oblačil iz naravnih materialov, ki dihajo: iz bombaža, lana ali svile. Vendar je treba vsako oblačilo predhodno potipati, saj so nekatera oblačila iz 100-odstotnega bombaža ali lana lahko zelo mehka, druga pa tudi groba in lahko zaradi drgnjenja ob kožo povzročajo iritacijo.
Prav tako pa je treba v ozir vzeti dejavnosti, ki jih mislimo početi: naravni materiali namreč hitro vpijejo pot in vlago, sušijo pa se počasneje, zaradi česar lahko nošenje takih oblačil postane neprijetno. Če pričakujemo, da se bomo potili, denimo ob športni aktivnosti, pa so primernejša oprijeta oblačila, ki bolj učinkovito odvajajo pot. Gre za tehnologijo, ki se uporablja za športna oblačila.
Viri:
- https://www.kclj.si/index.php?dir=/pacienti_in_obiskovalci/obvestila&id=6781
- https://www.zd-lj.si/zdlj/index.php?option=com_content&view=article&id=641:kaksni-so-znaki-pregretja-in-kako-ukrepamo&catid=247&Itemid=2276&lang=sl
- https://edition.cnn.com/style/best-clothing-fabrics-heat-wave-wellness/index.html
- https://nijz.si/moje-okolje/podnebne-spremembe/napotki-prebivalcem-za-ravnanje-v-vrocih-dneh/