Kdaj bi nas morali izpuščaji skrbeti?

Foto: Profimedia

Bodite pozorni na te znake.

Večina izpuščajev na koži je benignih, če pa jih spremlja kateri od teh osem znakov, bi morali obiskati zdravnika.

  1. Izpuščaj se je razširil po celem telesu. To kaže na okužbo ali alergično reakcijo.
  2. Boleči izpuščaji s povišano telesno temperaturo so lahko znak okužbe s herpesom. Izpuščaji in povišana telesna temperatura so značilni tudi za ošpice, mononukleozo in škrlatinko.
  3. Nenaden pojav in hitro širjenje izpuščaja po celem telesu lahko kaže na anafilaksijo. Anafilaksija je huda alergijska reakcija, ki je lahko usodna.
  4. Izpuščaji z mehurčki so lahko znak avtoimunske bolezni pemfigus (Pemphigus vulgaris) ali hude reakcije na zdravila. V obeh primerih je zdravniški pregled nujen.
  5. Vijoličasti izpuščaj, ki se začne nenadno širiti po telesu, je lahko znak okužbe s smrtonosnimi mikrobi ali vnetja krvnih žil (vaskulitis).
  6. Izpuščaj, ki je videti, kot bi imeli pod kožo velike rdeče ali vijolične lise, lahko kaže na težave s strjevanjem krvi. Takšen izpuščaj se imenuje purpurni izpuščaj.
  7. Če izpuščaje spremlja sprememba barve kože, morate k zdravniku. Porumenelost kože kaže na bolezen jeter, potemnitev kože pa je lahko simptom za sladkorno bolezen.
  8. Resno je treba jemati tudi podplutbe ali otekline okoli izpuščaja. Možno je, da vas je ugriznila strupena žuželka. Lahko pride celo do prekinitve pretoka krvi na prizadetem območju.
Vaskulitis. Foto: Profimedia

Vsaka oblika izpuščaja lahko postane nevarna, če:

  • je izpuščaj ves čas srbeč
  • ga spremlja vročina
  • se je razširil po celem telesu
  • bolnik težko diha

Izpuščaj je lahko simptom nekaterih resnih bolezni

Pemfigus. Foto: Profimedia

Meningokokemija. Povzroča jo meningokok. Gre za nalezljivo bolezen. Pred izpuščajem se pojavijo glavobol, slabost, bruhanje, bolečine v mišicah in sklepih.

Pegasta mrzlica Rocky Mountain
je bakterijska bolezen, ki jo prenašajo klopi. Bolniki sprva poročajo o vročini, mrzlici, glavobolu, kašlju, bolečinah v mišicah in slabem počutju.

Nekrotizirajoči fasciitis je bakterijska okužba, ki prizadene predvsem noge in prodre v globlja tkiva. Najpogosteje ga povzroča streptokok skupine A. Pred kožnimi izpuščaji se lahko pojavita povišana telesna temperatura in mrzlica.

Toksična epidermalna nekroliza. Foto: Profimedia

Toksična epidermalna nekroliza je huda oblika alergične reakcije na antibiotike, zdravila proti napadom in virusnim okužbam ter na zdravila proti virusu HIV.

Sindrom toksičnega šoka: povzročajo ga določeni sevi stafilokoka. Te bakterije v krvni obtok sproščajo toksine in poškodujejo organe.

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close