Zanimivi so bili rezultati raziskave, ki so pokazali, da nizki odmerki (100 mg kofeina) zmanjšajo občutenje tesnobnih stanj (anksioznosti) 30 minut po zaužitju. Druga raziskava je pokazala, da je kofein izboljšal domišljijo, zagon in motiviranost za delo, kar večina ljudi občuti tudi vsakdan, ko med delovnim odmorom zaužije kavo, nato pa uspešno nadaljuje s svojim delom.
Lahko prinese tudi tesnobo, nemir in razdražljivost
Seveda pa je pomembno poudariti, da kofein le začasno izboljša razpoloženje in to ne pomeni, da je kofein nadomestek za druge terapevtske pristope za obvladovanje razpoloženjskih motenj. V primeru zaužitja visokih odmerkov (v literaturi velikokrat to opisujejo kot odmerke, ki presegajo 400 mg kofeina) pa to privede do stanj, kot so tesnoba, nemir, razdražljivost.
Učinki kofeina na razpoloženje se pri nekaterih posamezniki spreminjajo tudi glede na čas dneva, ko posameznik zaužije kofein. Na primer, jutranja kava lahko izboljša razpoloženje in poveča budnost, medtem ko lahko pri nekaterih večerni vnos kofeina povzroči težave s spanjem, kar lahko posledično neugodno vpliva na razpoloženje.
Preberite kako kava vpliva na kognitivne sposobnosti.