Meduze v morjih, kjer radi dopustujemo Slovenci, niso redkost. Če nanjo naletite in vas s svojimi lovkami ožge, je pomembno, da veste, kako ukrepati. Anketa med bralci Med.Over.Net in Žurnal24.si je pokazala, da vas polovica še vedno ravna narobe in si z napačnim ukrepanjem celo škodi.
Razčistimo torej enkrat za vselej, s čim speremo mesto ožiga meduz, s slano ali sladko vodo?
Morska ali navadna voda?
“Ko zaznamo, da so se nas z lovkami dotaknile meduze, takoj zapustimo vodo. Poškodovano mesto najprej speremo z morsko vodo, nato pa še z raztopino jedilnega kisa ali 40-70 % raztopino alkohola, da inaktiviramo strup,” svetujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Morska voda bo preprečila, da bi se iz ožigalk, ki so se prilepile na kožo, izločili še ostali toksini.
“Lovke posujemo s kuhinjsko soljo in jih s pinceto čim prej odstranimo. Prizadete kože ne smemo drgniti,” še opozarjajo na NIJZ.
NIJZ.“Po dotiku lovk meduz se na koži pojavijo oteklina, rdečina, srbenje in pekoča bolečina. Pri nekaterih večjih in bolj strupenih vrstah lahko človek zaradi sistemskih reakcij umre v nekaj minutah,”
Po potrebi lahko uporabite sredstva proti bolečinam oziroma alergiji, v primeru hude reakcije, kot so bruhanje, omotičnost, slabost, povišana telesna temperatura, pa nemudoma obiščite zdravnika.