Kar 90 odstotkov žensk nosi neprimerne čevlje

Ženska z rdečimi čevlji z visoko peto
Foto: Profimedia

Ali nosite pretesne čevlje? Kar 90 odstotkov žensk to počne! Izsledki najnovejše študije, razkrivajo kako neprimerna obutev vpliva na zdravje stopal in celega telesa. Odkrijte ključne znake, ki kažejo, ali je vaša obutev neprimerna.

Študija, ki so jo izvedli na Univerzi v Aberdeenu na Škotskem in je objavljena v publikaciji Journal of Foot and Ankle Research, je pokazala, da večina žensk nosi pretesne čevlje, kar prispeva k razvoju težav s stopali, k težavam s telesno držo in bolečinam v kolkih in hrbtenici. V nekaterih primerih lahko neustrezna obutev celo povzroči glavobole.

Preverite ključne znake, ki kažejo, da je vaša obutev neprimerna:

  • Že od srednje šole nosite isto številko čevljev: Stopala se sčasoma spreminjajo. Strokovnjaki svetujejo, da odrasli vsaj enkrat letno v specializirani trgovini s čevlji izmerijo svoja stopala.
  • Prsti na nogah praskajo po konici čevljev: Med prsti in konico čevlja bi moral biti prostor, ki omogoča neovirano gibanje prstov. Študija iz leta 2018, objavljena v Journal of Public Health, je pokazala, da je 72 odstotkov odraslih nosilo neprimerno obutev, kar je bilo močno povezano z bolečino v stopalih (Riskowski, 2018).
  • Imate žulje, otiščance in poškodovane nohte: Vse te težave so posledica pretesne obutve, ki drgne na določenih mestih.
  • Ob koncu dneva vas boli nožni lok: Če podpora obutve ni ustrezna, stopala bolj trpijo in lahko povzročajo bolečine. Raziskava iz Univerze v Manchesterju, objavljena v Journal of Foot and Ankle Research, je pokazala, da nošenje pretesnih čevljev lahko povzroči težave s hojo in ravnotežjem, zlasti pri starejših (Mickle et al., 2011).
  • Nosite prestare superge: Raziskava, ki je bila izvedena na Univerzi v Wollongongu v Avstraliji, je pokazala, da je pravilno prileganje športne obutve ključno za optimalno delovanje stopala in preprečevanje poškodb (Lambrinudi et al., 2013).

Določite pravo številko

Postavite svojo nogo na list papirja in s svinčnikom označite konico pete ter konico najdaljšega prsta. Nato izmerite razdaljo med tema dvema točkama z ravnilom ali trakom. Pomembno je, da merite oba stopala, saj se lahko njihova dolžina razlikuje. Na voljo so pretvorniki, ki vam bodo pomagali pretvoriti dolžino stopala v ustrezno številko čevljev. Obstajajo spletni pretvorniki in tabele, ki povezujejo dolžino stopala s standardnimi številkami čevljev v različnih sistemih (npr. ameriškem, evropskem, britanskem).

Različni proizvajalci čevljev imajo lahko nekoliko različne velikosti, zato je pomembno preveriti tudi njihove tabele velikosti. Prav tako se prepričajte, ali proizvajalec uporablja ameriški, evropski ali kakšen drug sistem označevanja velikosti. Če se odločite za nakup čevljev v trgovini, se posvetujte s prodajalcem.

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
14.12.2024 ob 01:24
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close