Tako vročinki val vpliva na vaše telo po 10, 15 in 30 minutah (+ 10 znakov, ki jih ne smete spregledati)

K. Ž. , 22. julij 2022
Zdravje
Profimedia

Zakorakali smo v vročinski val. Preverili smo, kaj to pomeni za naše telo ter na kaj moramo biti pozorni. Kako je z dehidracijo, vročinko kapjo in zakaj v vročinskem valu umre več tisoč ljudi.

Čeprav se veselimo visokih temperatur in močnega sonca, so le te lahko izjemno nevarne. Strokovnjaki svarijo, da se lahko opečemo že v samih 10 minutah, ko ležimo na soncu, v najhujšem primeru pa nas lahko v samo 15 minutah zadane vročinska kap.

Za preprečitev opeklin ter hujših stvari si je potrebno zapomniti nekaj ključnih varnostnih napotkov, kot so pitje veliko tekočine in uporaba sončne kreme.

Manj kot 10 minut: sončne opekline

Včasih lahko ležimo cel dan na plaži, da dobimo tisto nehoteno rdečo polt, ki prinaša same težave s seboj. Vendar je tveganje nepotrebno, saj se sama opeklina lahko pojavi tudi v manj kot 10 minutah, pa če prav tega ne opazimo takoj. To se pogosto zgodi, ko zaradi uživanja na soncu popolnoma pozabimo na sončno kremo.

Ni pa nujno, da se opeklina pojavi takoj. Včasih se pojavi šele čez dan ali pa traja do 72 ur, da naše telo prekrije rdeča plast. Ta se ne kaže samo v občutljivi koži z občasnimi mehurji, ampak tudi s povišano temperaturo.

Sončna opeklina zmanjša znojenje, kar je neposredna težava, kar se tiče regulacije temperature v našem telesu, saj je le ta lahko ovirana ali poškodovana.

Hitrost odziva naše kože na sonce je odvisna od uporabe sončne kreme, vrste oblačil, polti ter moči UV žarkov. Potrebno je tudi vedeti, da z vsako močno opeklino povečamo možnost nastanka kožnega raka kot tudi hitrejšega staranje kože.

15 minut: vročinska izčrpanost

Vročinska izčrpanost se pojavi pred vročinsko kapjo. Običajni simptomi so slabost, vrtoglavica, šibke mišice, znojenje, mrzla in lepljiva koža, vzkipljivost in zmedenost.

Najpomembnejši znak je dvig telesne temperature nad 41 °C. To se lahko zgodi že po 10 do 15 minutah, ko smo izpostavljeni vročemu soncu.

Strokovnjaki svarijo, da je vročinska izčrpanost najbolj tvegana za dojenčke in majhne otroke. Že pri toplih kopelih se lahko njihova telesna temperatura dvigne za stopinjo in pol v 15 ali 20 minutah, ko pa so neposredno izpostavljeni soncu, pa imajo lahko vročinske težave že v 15 ali 20 minutah.

Pri odraslih je dvig temperature lahko vzrok različnih dejavnikov. Kadar telovadimo v vročem in vlažnem okolju, zato da dobimo tisto popolno poletno postavo, se lahko naša telesna temperatura dvigne do nevarne stopnje v samo 20 minutah. Vročinska izčrpanost pa se lahko tudi razvije počasi v nekaj urah ali celo dnevih, vse je odvisno od tega, v kako vročem okolju smo, in kako dolgo smo tam.

Ko opazimo simptome vročinske izčrpanosti, se moramo takoj ohladiti, saj se ta lahko razvije v vročinsko kap, če se telo preveč ogreje in pričenja izgubljati vodo ali sol.

10 znakov, ki jih ne smete spregledati:

Vsi smo ljudje in pogosto delamo napake, si pozabimo nadeti kapo ali pa se namazati s sončno kremo, ko preživljamo veliko časa na soncu. Zaradi tega je potrebno prepoznati vse opozorilne znake ter najti senco ali pa poklicati zdravstveno pomoč, če je le potrebno:

1. Nenavadno počutje

2. Slabost

3. Vrtoglavica

4. Šibke mišice

5. Znojenje

6. Mrzla in lepljiva koža

7. Vzkipljivost in zmedenost

8. Glavobol

9. Žeja

10. Izuguba apetita

To so lahko znaki vročinske kapi ali pa izčrpanosti.

30 minut: dehidracija

Pogosto zaradi uživanja na plaži popolnoma pozabimo na dnevni vnos tekočine, še posebej ko sonce močno pripeka.

Dehidracija je lahko smrtno nevarna, še posebej pri starejših, otrocih in dojenčkih. Telo lahko občuti dehidracijo že v 30 minutah pa do ene ure. Kadar naše telo ni dobilo dovoljšnega vnosa tekočine, lahko nivo vode pade, kar povzroča utrujenost, žejo, omotičnost in včasih tudi vrtoglavico.

Čeprav se sliši skoraj nezaslišano, je bolje piti vodo v vročih dneh in se izogibati pijačam, ki vsebujejo kofein in alkohol.

Dehidracija lahko pospeši nastanek zgoraj opisanih vročinskih bolezni, saj se mora naše telo znojiti, da ohrani telesno temperaturo. Pri dehidraciji pa je znojenje ovirano.

Od minut do ur: vročinska kap

Vročinska izčrpanost običajno ni resna, če v 30 minutah najdemo hladen prostor, kjer lahko dvignemo noge in spijemo kakšno mrzlo pijačo.

Vseeno pa je potrebno poklicati pomoč, če se nekdo ne počuti dobro po pretečenih 30 minutah, saj je to znak, da ga je zadela vročinska kap. Takrat telo ne more več nadzorovati temperature. Ostali simptomi so tudi vroča in izsušena koža, težave pri hoji, slabo ravnotežje, zmedenost, dezorientacija in napadi (v najhujših primerih).

Kot vročinska izčrpanost se lahko tudi vročinska kap razvije v nekaj minutah ali pa čez nekaj ur ali dni. Običajno sama vročinska kap ni tako resna, če se dovolj hitro ukrepa.

Do dva dneva …

V času vročinskega vala je približno 1.500 do 2.000 dodatnih smrti, zelo malo pa jih je neposredna posledica vročine.

Večina ljudi umre v prvih nekaj dneh vročinskega vala. Običajno so to osebe starejše od 65 let, ki umrejo zaradi vročinskega pritiska na njihov kardiovaskularen sistem. Visoka telesna temperatura lahko še dodatno obremeni že oslabljen kardiovaskularen sistem, srce in srčne ter krvne žile. Največji vzrok vročinskih smrti je krvni strdek, ki je neposredna posledica dehidracije.

To se lahko pripeti vsakomur s predhodnimi obolenji ali pa tistim, ki so zdravi, ampak zaradi starosti nimajo tako zdrave krvne žile kot včasih.

Kako se zaščitimo med vročino?

– Nosite sončno kremo, sončna očala ter kapo, da se zaščitite pred vročino.

– Najbolje je, da se izogibamo sonca med 10.00 in 14.00 uro.

– Kadar imamo simptome vročinske izčrpanosti, najdemo senco in pijemo veliko vode. Priporočena je tudi uporaba obkladkov in mrzle vode.

– Če se ne počutimo bolje v 30 minutah, je potrebno iti k zdravniku.

– Kadar je vroče, ostanemo v senci in ne telovadimo.

– Piti moramo dovolj tekočine, še posebej če nameravamo telovaditi.

– Poskrbimo, da imajo starejši in otroci dovolj vode.

Avtor
Piše

K. Ž.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,124
02.05.2024 ob 21:45
3,265
03.05.2024 ob 07:53
24,386
21.04.2024 ob 22:59
13,047
21.03.2024 ob 06:40
143,120
04.05.2024 ob 16:05
Preberi več

Več novic

New Report

Close