Zdravnik pojasnjuje, kaj pomaga, ko opeče meduza

meduza
Foto: Profimedia

Zaradi ‘nevarnosti, ki prežijo v našem morju’ ljudje najpogosteje iščejo pomoč, ker so stopili na ježka ali ker jih opeče meduza. V zelo redkih primerih lahko kdo prime ali stopi na strupeno ribo.

Tako pravi specialist družinske medicine Sašo Rebolj, dr. med., tudi direktor ZD Kamnika, ki smo ga povprašali, kako postopati v primeru, da nas opeče meduza, saj na spletu kroži kar nekaj nasvetov, vendar pa vse, kar tam preberemo, ni nujno zanesljiva informacija.

Kot pravi sogovornik, je v Jadranskem morju nekaj vrst meduz, ki nas lahko opečejo, vendar ni takšnih, izrazito strupenih, zaradi katerih bi človek potreboval ciljano zdravljenje oziroma protistrup. Prav tako ljudje zaradi opekline meduze redko iščejo pomoč, saj gre bolj za lokalno poškodbo kože.

Strup meduz je slabo odporen na temperaturo

“Če je na koži ostalo kaj lovk, se najprej s topim predmetom odstrani te. Strup, ki ga meduza izloči in nam poškoduje kožo, je slabo odporen na temperaturo, zato se nato svetuje spiranje s toplo vodo (40 – 50 stopinj Celzija), vendar ne prevročo, da ne pride še do opeklin. Ker običajno pri roki nimamo termometra, se skušajmo orientirati po tem, da ni voda zgolj prijetno topla, seveda pa ne sme biti niti tako vroča, da nas peče že samo od vročine,” svetuje Sašo Rebolj.

Na spletu lahko zasledimo veliko metod, denimo drgnjenje s peskom, spiranje z urinom, namakanje v alkoholu, ki pa so dokazano neučinkovite.

Sašo Rebolj, dr. med.,

Kasneje lahko koža peče in/ali srbi

Poškodovani del kože bo še nekaj dni rdeč, mesto lahko peče in/ali srbi, pravi sogovornik. Kot pove, se svetuje nega kot pri vsaki poškodovani koži: če srbi, lahko mažemo z mazilom, ki vsebuje antihistaminik (dobi se brez recepta v lekarni), če peče lahko mažemo s kakšnim negovalnim mazilom. Ob stiku z morsko vodo lahko koža dodatno peče, mesto pa spremljamo, da ne pride do sekundarne okužbe, kar se lahko zgodi pri vsaki rani, odrgnini oziroma drugi poškodbi kože.

Kaj pa alergijske reakcije?

Čeprav Sašo Rebolj pravi, da v praksi še ni srečal alergijske reakcije zaradi meduze, pravi, da so mogoče: “V takem primeru se lahko pojavi sistemska reakcija, kjer je ukrepanje enako kot pri vseh alergijskih reakcijah.

Kdaj pa poiskati zdravniško pomoč? Pri večini ljudi velik del težav – pekoč občutek – izgine preden se odpravijo oziroma pridejo do zdravnika, odgovarja. “Če kdo težave doživlja neznosno oziroma nima sredstev, s katerimi bi si jih lajšal, naj se seveda odpravi k zdravniku. Ta je smiseln  tudi v zelo redkih in skrajnih primerih, če bi zaplavali v jato meduz in bi imeli poškodovano večjo površino kože, ali pa če bi imeli res veliko smolo, da bi nas opekla v oko,” sklene.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,721
29.10.2024 ob 17:43
399
28.10.2024 ob 15:16
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close