Kako so se na testu ZPS odrezale otroške plenice?

anonimni uporabnik, 05. junij 2015
Ostalo

Eden izmed testov, po katerem so starši najpogosteje povpraševali. Kaj pravijo laboratorijski testi in kaj pravijo starši?

ZPS test otroških plenic za enkratno uporabo: Ali so pri nas res naprodaj manj kakovostne plenice?

Test otroških plenic je eden izmed tistih, po katerem so starši najpogosteje spraševali. Kot poudarjajo na ZPS, jih je zanimalo, kako kakovostne lahko kupimo v naših trgovinah, ali so plenice s trgovsko znamko vredne zaupanja, pa tudi, ali res drži urbani mit, da so v (zahodni) tujini kupljene plenice bolj učinkovite od naših. Potrošniške organizacije so združile moči in preizkusile 84 različnih modelov plenic, 11 smo jih poslali iz Slovenije, 17 izmed testiranih vzorcev, pa jih potrošniki najdejo tudi na slovenskih trgovskih policah. Na testu so preverili kakovost plenic velikosti 4 (pogosto označene tudi kot maxi), ki so najbolj uporabljane, saj so namenjene otrokom med 9 meseci in 2 letoma starosti, za katere so odšteli med 13 in 28 centov/kom. Pri testiranju so bili še dodatno pozorni na vsebnost kemikalij. Izkazalo se je namreč, da se tudi v plenicah lahko pojavijo rakotvorni policiklični aromatski ogljikovodiki (PAO oziroma z angleško kratico PAH) – predvsem v elastičnih delih (okrog nog) ter v zaponkah na sprednjem in zadnjem delu plenic, k sreči pa ne tudi na vpojnem delu.

Da so plenice zanimiva tema, je dokazalo tudi več kot 2500 potrošnikov (večinoma, pričakovano, potrošnic), ki so izpolnili anketo ZPS glede uporabe plenic. V povprečju jih vsak dan zamenjajo 6, kar pomeni zelo konkreten strošek, ki lahko preseže tudi 50 evrov na mesec. V povprečju, torej, starši zamenjajo tudi več kot 2000 plenic na leto med 4500 in 6000 plenic v času, ko jih otrok rabi. Številka je ogromna in pomeni, da bi plenice, zložene ena na drugo, v višino merile skoraj 60 metrov, oziroma toliko kot sta visoka dva stolpiča na Trgu republike v Ljubljani. Torej, katere izbrati!?

Plenice iz slovenskih trgovin zelo podobne kakovosti tistim iz zahodnoevropskih držav

»Povprečna ocena vseh 84 preizkušenih plenic je dobrih 63 % (najvišja ocena na testu plenic je bila 80 %), kar je zgolj odstotno točko višje od povprečne ocene vzorcev, ki smo jih poslali iz Slovenije. Ta podatek lahko že razkrije, da so plenice iz slovenskih trgovin zelo podobne kakovosti, še posebej, če vemo, da so tudi ostale potrošniške organizacije na test poslale modele, ki so v posameznih državah najbolj prodajani,« je predstavil skupne ocene plenic na testu Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodal: »Za primer lahko vzamemo tri Pampersove plenice, med njimi sta modela Baby Dry in Active Fit izdelana v Nemčiji, Active Baby Dry pa na Poljskem, kjer razlike v učinkovitosti praktično ni – so pa »poljske« plenice najcenejše med temi tremi.«

dojencek-oprema-oblacila

Napisi »klinično preizkušeno«, »dermatološko preizkušeno« ne povedo ničesar o kakovosti plenic

Da bi dobili pravo sliko kakovosti plenic, so test razdelili v laboratorijski in praktični del. V laboratoriju so preverili vpojnost plenic, in sicer hitrost vpijanja, morebitno uhajanje tekočine in občutek vlažnosti oziroma ostanek tekočine na površini plenice, ki se stika z ritko. »Dodatno smo se odločili še za test, s katerim smo preverili, ali plenice predvsem na zaponki vsebujejo nevarne kemikalije iz skupine policikličnih aromatičnih ogljikovodikov. Izkazalo se je, da je le dobra tretjina plenic brez kakršnih koli sledi kemikalij,« je izpostavil Boštjan Okorn in dodal: »Potrošniške organizacije si prizadevamo, da bi bili izdelki, namenjeni otrokom popolnoma brez škodljivih kemikalij. Plenice, ki jih otrok nosi ves dan v stiku s kožo, so še posebej kritičen izdelek, pri katerem kemikalij preprosto ne bi smeli niti pričakovati. Sledi kemikalij smo na testu sicer našli zgolj na zapiralnem delu, ki ni v neposrednem stiku s kožo, a glede na to, da gre za otroka in izdelek, ki je vseskozi v stiku z njim, smo z znižanjem ocene kaznovali vse plenice, pri katerih smo izmerili skupaj več kot 0,75 mg/kg policikličnih aromatičnih ogljikovodikov.«
Na ZPS pa tudi opozarjajo, naj vas ne zavedejo napisi »klinično preizkušeno«, »dermatološko preizkušeno«, saj ne povedo ničesar o kakovosti plenic.

Testirali so tudi starši

Test plenic so izvedli v laboratoriju, vzorce pa so preizkusili tudi starši. »Očitno so laboratorijski preizkusi bolj zahtevni (ali pa starši bolj prizanesljivi), saj je pri večini plenic ocena iz laboratorija za eno stopnjo nižja kot tista pri praktičnem testu. Večina plenic je v laboratoriju dobila zgolj povprečno oceno, pri starših pa dobro,« je še omenil Boštjan Okorn in dodal: »Drugi del testa je bil namreč bolj praktičen: med potrošnike smo razdelili plenice in jih prosili, da jih ocenijo med vsakdanjo uporabo. Med drugim so potrošniki ocenili način nameščanja plenice, kakovost zapore (ali se je plenica sama odpela), kako se plenica prilega telesu, vpojnost čez dan, vpojnost čez noč, prav tako pa so zapisali svoje mnenje o zračnosti plenice in nas obvestili, če so na otrokovi ritki opazili kakršno koli spremembo kože (rdečica, pike …). Izkazalo se je, da so se nekatere plenice dobro odrezale v laboratoriju (ne spuščajo, dobro vpijajo …), a so prejele slabšo oceno v praksi. Glede na to, da je praktični del izjemno pomemben, smo prepričani, da bo marsikateri uporabnik plenic sklenil kompromis med kakovostjo in uporabnostjo.«

Rezultati testa plenic so objavljeni v primerjalniku na spletni strani www.zps.si in v reviji ZPStest, junij 2015.
Plenice na testu
Baby Love Aktiv Plus Premium Windeln (DM)
Baby Love Nature Öko-Windeln (DM)
Bambo Nature
Beauty Baby Premium Dry Windeln (Mueller)
Hello Baby (Eurospin)
Lumpi Premium Plenice (Mercator)
Moltex Nature No. 1 Ökowindeln
Mots D’Enfants Douceur (E.Leclerc)
Mots D’Enfants Ultra Confort (E.Leclerc)
MyLove (Hofer)
Pampers Active Baby Dry
Pampers Active Fit
Pampers Baby Dry
Pampers Sleep & Play
Pretty Baby Premium Windeln (Spar)
Toujours (Lidl)
Violeta Double Care

Vir: Zveza potrošnikov Slovenije

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,505
30.03.2024 ob 10:27
298,332
05.11.2024 ob 11:24
113,052
05.11.2024 ob 18:03
Preberi več

Več novic

New Report

Close