Preveč ustrežljive osebe ali ustrežljivci bodo tudi na račun svojih potreb podpirali druge, ker jih žene želja po tem, da bi ugajali. Ker se bojijo zavrnitve, ne želijo nikogar razočarati. Zanje je značilno tudi to, da imajo nizko samopodobo in da so perfekcionisti. Med desetimi znaki, ki so jih navedli na spletni strani Psychology today in so značilni za take osebe, so še nezmožnost reči ne, nagnjenost k opravičevanju, potreba po pohvali, zanikanje bolečine in izogibanje konfliktom.
Kako je, če želiš na vsak način ustreči vsem okoli sebe, ve tudi dr. Daniel Amen. “S to težavo se soočam že celo življenje. Sem srednji otrok, tretji od sedmih. Bil sem nepomemben. Srednji otroci smo pogostokrat mirovniki, ker nas napadajo starejši sorojenci, mlajšim pa so vsi bolj naklonjeni,” je povedal in svojim sledilcem svetoval, naj se večkrat spomnijo na formulo 18-40-60.
“Ko si star 18 let, te skrbi, kaj si vsi mislijo o tebi. Ko si star 40 let, ti je vseeno, kaj si kdo misli o tebi. In ko si star 60 let, ugotoviš, da sploh nihče ni mislil nate,” je razložil in poudaril, da ljudi skrbi le zase, ne za druge.
Strokovnjak zato priporoča, da preden nekomu obljubite pomoč oziroma ustrežete njegovi prošnji, razmislite, kakšno korist boste od tega imeli vi. “Ne recite takoj ‘da’, ker želite drugim ugajati. Recite: ‘Pusti me, da razmislim o tem, in se ti bom javil.’ Nato se vprašajte: ‘Ali to ustreza ciljem, ki jih imam v življenju?’ Če je odgovor ‘da’, osebi ustrezite. V primeru, da je odgovor negativen, pa samo recite: ‘Oh, žal mi je, tega ne morem narediti.'”