Kako rešiti zdravstvo? Idej je veliko – od vračanja pobeglih zdravnikov, do nove telefonske številke

I. K., STA , 11. januar 2023
Aktualno
Zdravnik s stetoskopom
Foto: Profimedia

Idej, s katerimi bi reševali težave našega zdravstva, kar nekaj – vse od povečanja glavarinskih količnikov pa do vračanja pobeglih zdravnikov.

V Sloveniji je kar 130 tisoč ljudi brez osebnega zdravnika. Kdo je kriv za to in kako rešiti to težavo? Včeraj so stavkali bolniki, s stavko so grozili tudi zdravniki. Ministrstvo za zdravje je pripravilo seznam ambulant za neopredeljene paciente, kar se iniciativi Glas ljudstva, ki je organizirala včerajšnjo stavko, ne zdi primerna rešitev.

Sestavili so seznam zahtev, ki so jih, tako pravijo, oblikovali v dialogu z različnimi deležniki, strokovnjaki na področju zdravstva in strokovnimi združenji, Zvezo organizacij pacientov in posameznimi zdravniki ter predvsem pacienti. Poleg tega, da je treba vsem nemudoma zagotoviti dostop do osebnega zdravnika, se zavzemajo za odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in doplačila za zdravstvene storitve, za prepoved (razen redkih izjem) dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnih izvajalcih in preskakovanje čakalnih vrst.

“Ukrepi, ki jih predlagamo, omogočajo, da se vsem pacientom takoj oziroma v zelo kratkem
času zagotovi stalnega osebnega zdravnika. Razdeljeni so v tri skupine: a) razbremenitev
družinskega zdravnika nekaterih administrativnih in strokovnih zadolžitev, b) vključitev
drugih zdravstvenih delavcev in sodelavcev v time v primarnem zdravstvenem varstvu in c)
povečanje normativa za delo družinskih zdravnikov na 2300 glavarinskih količnikov,” so zapisali v izjavi za javnost.

Da je treba zdravnike razbremeniti administrativnih del, se strinjajo tudi mladi zdravniki: “ZZZS naj raje razbremeni zdravnike administracije. Ustanovi klicne centre za svoje zavarovance, da jim bodo oni razlagali pravice iz zavarovanja, saj za to v ambulantah DM porabimo ogromno časa. Upošteva seznam potrebnih sprememb, ki ga je že leta nazaj sestavil Praktik.um.”

SDS za vračanje pobeglih zdravnikov

Foto: Profimedia

V SDS menijo, da bi morali neurejene razmere v zdravstvu reševati na vladi oziroma v DZ. Za odločanje v DZ so zato pripravili več priporočil.

V SDS predlagajo:

  • V roku 30 dni naj se pripravi zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu. Z njim naj se začasno aktivira vse razpoložljive rezerve v vseh delih zdravstvenega sistema ter dodatna sredstva za čimprejšnjo zagotovitev zdravstvenega varstva vsem, ki plačujejo obvezno zdravstveno zavarovanje.
  • V zakonu naj se opredeli sistem za vračanje slovenskih zdravstvenih delavcev, ki so zaradi neurejenih razmer v zdravstvu in zaradi neustreznega vrednotenja njihovega dela odšli v tujino in tam poiskali svoj kruh.
  • DZ naj nemudoma predlaga spremembo zakona o javnem naročanju, s katerim bi ponovno uvedli sistem referenčnih cen na področju nabave medicinskega materiala in tako po poslankinih besedah cene medicinskega materiala približali cenam na evropskem trgu
  • Vlada naj pripravi in predlaga nov plačni sistem v zdravstvu. Hkrati bi vladi predlagali, da pripravi tudi predlog za odpravo plačnih nesorazmerij v vseh ostalih delih javnega sektorja ter začne pogajanja za nov plačni sistem s tistimi deli strokovnega dela javnega sektorja, ki predstavljajo neko zaokroženo celoto in ki želijo bodisi poseben plačni sistem bodisi poseben steber znotraj dosedanjega okvirja plačnega sistema.

Predlagajo novo telefonsko številko

V zvezi organizacij pacientov so pripravili ukrepe za enakopravnejši in dostopnejši zdravstveni sistem, pravijo. Med drugim se zavzemajo za promocijo obstoječega centra eNaročanje, ki že zdaj pomaga pri 10.000 napotnicah vsak mesec. Prav tako predlagajo verificiranje seznamov čakalnih vrst in števila čakajočih. Društva bolnikov lahko pri tem pomagajo preverjati, kateri zdravstveni domovi poročajo pravilno.

Ocenjujejo tudi, da bi povezava društvenih telefonov po načelu javne službe pripomogla k ozaveščenemu in opolnomočenemu pacientu. Predlagajo tudi računalniško podporo za sprejemanje in vračanje klicev. “Pacient mora najkasneje v 24 urah priti v stik z zdravstvenim osebjem,” menijo. Ob tem predlagajo opomnike s sms-sporočili za naročene termine, za dvige receptov, za opozorila o pretečenih rokih zdravil. Prav tako predlagajo redno obveščanje društev o tem, koliko bolnikov v katerem zdravstvenem domu in bolnišnici ne prihaja na dogovorjene termine.

Med ukrepi je tudi telefonska številka 111, po zgledu številk 112 in 113. Delovala bi kot centralna točka za vse potrebe pacientov, na kateri bi bolniki prejeli ključne informacije o naročanju, receptih, napotnicah. Zaživela bi lahko v dveh letih.

Poleg ukrepov so v dokumentu dostopnosti in enakopravnosti zapisali tudi priporočila. Eno od njih je, da bi v zdravstvenih domovih bili prostovoljci oz. zdravstveni pomočniki, ki bi pomagali pacientom glede nadaljnjih napotitev in tako razbremenili družinske zdravnike.

“Zdravniki družinske medicine v povprečju ne moremo imeti več kot 1200 opredeljenih oseb”

Foto: Profimedia

Koordinativno telo družinske medicine Slovenije poziva politične odločevalce, da nemudoma sprejmejo odločne ukrepe, ki bodo v najkrajšem možnem času zagotovili prebivalcem Slovenije varno in kakovostno oskrbo v družinski medicini.

“Vlada mora takoj zagotoviti sredstva za financiranje dodatnih timov v družinski medicini in sprejeti interventne ukrepe, ki bodo pripeljali zdravnike družinske medicine v vse kraje Slovenije, kjer jih primanjkuje. Mrežo ambulant družinske medicine za vse občine v Sloveniji je treba takoj objaviti,” so zapisali v izjavi. “Zdravniki družinske medicine že leta opozarjamo, da je kakovostna in varna oskrba bolnikov mogoča samo v primeru, da ima njihov osebni zdravnik dovolj časa za celovito obravnavo vseh bolnikovih potreb, ki so v domeni zdravnika družinske medicine in njegovega strokovnega tima. Zdravniki družinske medicine v povprečju ne moremo imeti več kot 1200 opredeljenih oseb (kar preračunano pomeni ne več kot 1500 glavarinskih količnikov), če želimo, da bodo bolniki ustrezno oskrbljeni. Ukrepi, s katerimi se želi na različne načine administrativno prisiliti zdravnike, da neprenehoma sprejemajo nove prekomerne obremenitve, predstavljajo neučinkovit način reševanja krize, saj večajo tveganje za prehitre odločitve, ki so za bolnike lahko škodljive, zdravnike pa silijo v takšne delovne pogoje, ki pomembno povečujejo tveganje za nastanek napak pri zdravljenju,” še dodajajo in opozarjajo, da je v številnih regijah prisotna sporna praksa, v katerih zdravnike razpisujejo na več delovnih mest hkrati, tudi na takšna, kjer je potrebna brezhibna pozornost ter sprejemanje hipnih odločitev, od katerih je odvisno izboljšanje ali pa poslabšanje zdravstvenega stanja. Predlagajo tudi sprotno takojšnje zaposlovanje mladih specialistov družinske medicine brez birokratskih ovir, ki so vezane na programe, njihovo planiranje ali odobravanje, saj edino povečanje števila zdravnikov družinske medicine lahko zagotovi bolnikom večjo dostopnost in ustrezen čas za kakovostno in varno obravnavo njihovih težav, menijo.

Avtor
Piše

I. K., STA

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,670
02.11.2024 ob 16:14
3,930
04.11.2024 ob 20:25
33,821
24.10.2024 ob 00:11
1,240
04.11.2024 ob 13:17
574
17.10.2024 ob 09:17
Preberi več

Več novic

New Report

Close