Kako ravnati po poplavi?

Voda, ki je poplavila območja in prostore, je onesnažena.

Tako opozarjajo v Uradu Vlade RS za komuniciranje, in navajajo, da so v poplavni vodi lahko  kanalizacijska voda, odpadki, trupla živali, nevarne snovi, ki različno reagirajo v vodi ali ob stiku z drugimi nevarnimi snovmi, večji predmeti, blato, zato se ob odpravljanju posledic nesreč ustrezno oblečemo oziroma zaščitimo in se po delu temeljito umijemo. V primeru poškodb kože in stiku z poplavno vodo, pa je treba preveriti, kdaj smo bili nazadnje cepljeni proti tetanusu in po potrebi zaščito obnovimo.

Ob poškodbah vodovodnega omrežja ne pijemo vode, dokler ni sporočeno, da je neoporečna, predvsem pa ne pijte vode iz vodnjakov. Vodo pred uporabo prekuhajmo oziroma uporabite vodo iz plastenk.
Preberite, kako pravilno prekuhati vodo.

Urad Vlade RS za komuniciranje

Ravnanje z živili, ki so bila v stiku s poplavno vodo

Vsa živila, ki so bila v stiku s poplavno vodo (tudi pridelki s popravljenih vrtov in njiv), zavržemo, svetujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Izjema so najverjetneje živila v originalno zaprti in nepoškodovani pločevinasti ali stekleni embalaži. Na NIJZ svetujejo, da zunanjost takih živil dobro očistimo in operemo, lahko tudi razkužimo z ustreznim razkužilom po navodilih proizvajalca, pri čemer je treba paziti, da razkužilo ne pride v stik z živilom. Kakorkoli poškodovane pločevinaste ali steklene embalaže z živili – so denimo napihnjene, predrte, zarjavele, razpokane, polomljene, počene … prav tako zavržemo.

Dobro je treba pregledati tudi živila, ki niso bila v stiku s poplavno vodo, saj lahko vsebujejo tujke – koščke stekla in drobce drugih poškodovanih predmetov. Zavreči pa je treba tudi vsa živila, ki so bila izpostavljena kemičnemu onesnaženju, saj kemičnih snovi ne moremo spraviti z  živil – denimo naftnih derivatov.

Če hladilniki in zmrzovalniki niso bili poplavljeni in ni prišlo do izpada električne energije, lahko v njih shranjena živila uporabimo.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Ukrepanje po poplavi v domu:

  • Izčrpajte vodo iz poplavljenih prostorov ter odstranite naplavine, poplavljene naprave in opremo. Poskrbite za varnost pred udarom električnega toka in požarno varnost!
  • Stavbe, ki so bile poplavljene je treba dobro pregledati zavoljo poškodb. Izpodjedeni temelji, razpoke in podobno so lahko nevarni. Če je prišlo do izpada elektrike, za razsvetljavo uporabimo baterijsko svetilko ali svetilne palice, nikakor pa ne vžigalic, sveč ali odprtega ognja, saj lahko zaradi uhajanja plina in hlapenja razlitih in vnetljivih tekočin lahko nastane eksplozija ali požar.
  • Pred ponovnim priklopom električne naprave dobro presušimo. Električno napeljavo in naprave, ki so bile poplavljene, naj pregleda strokovnjak.
  • Pristojne službe obvestimo v primeru razlitja vnetljivih tekočin – kurilnega olja, bencina … , ter o pretrganih telefonskih, električnih vodovodnih ali plinskih napeljavah oziroma poškodbah na njih.
  • Tla in stene prostorov, ki so bili poplavljeni očistite s čisto vodo in jih razkužite
  • Z vodo in čistili očistimo vse predmete, ki so bili v stiku z vodo. Če predmetov ni mogoče očistiti, jih zavržemo.
  • Sredstva za razkuževanje uporabljamo po navodilih proizvajalca.
  • Očiščene in razkužene prostore redno zračite in ogrevajte. Za hitrejše sušenje lahko uporabimo naprave za razvlaževanje.

Vse poškodbe stavbe in opreme fotografirajmo za prijavo škodnega primera.

Vira:

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close