Zamašen nos in vnetje ušes – dve najpogostejši nadlogi, s katerimi se starši srečujemo, še posebej v hladnejših mesecih. Otroški noski pogosto postanejo tarča virusov in bakterij, kar lahko hitro privede do neprijetnih zapletov, kot je boleče vnetje srednjega ušesa. Poleg neprijetnosti za otroka ti simptomi pa vplivajo tudi na kakovost življenja cele družine. Starši se zamašenega nosa lotevamo na različne načine, kot je pokazala tudi debata na forumu Med.Over.Net, in rezultati niso vedno najbolj učinkoviti. Veliko staršev si za otroka namreč želi hitrega in naravnega zdravljenja. V debato se je zato vključil strokovnjak podjetja Farmedica Robert Terčelj Schweizer, ki se ukvarja predvsem z registriranimi uradnimi zdravili naravnega izvora.
Kaj lahko naredimo sami, da do obiska pediatra sploh ne pride?
”Starši se sprašujemo, kaj lahko sami naredimo doma za lajšanje simptomov zamašenega nosu ali pri vnetju ušesa – preden otroka peljemo k pediatru?” je bilo vprašanje uporabnice Tinkara205, ki pa nedvomno ni osamljeno. Več uporabnikov foruma je namreč napisalo, da zimo povezujejo z zamašenim nosom, kašljanjem, smrkanjem in slabim počutjem pri otrocih. Tudi uporabnica kiki456 je napisala: ”Vsako jesen je pri nas doma ista zgodba. Ko se začne šola, vrtec in mrzli dnevi, se polni nosek in potem kihamo in krehamo do pomladi. Ne vem, če je samo problem imunski sistem. Otroci so enostavno preveč izpostavljeni virusom in slabim pogojem v zaprtih prostorih. Ne vem, če obstaja res nek način, da bi to lahko preprečili. Če da, me razsvetlite prosim, ker sem že rahlo obupala.”
Strokovnjak Robert Terčelj Schweizer pravi, da je osnova za preprečevanje zamašenega nosu v prvi vrsti redno izvajanje nosne toalete, tj. uporaba fiziološke raztopine, s pomočjo zredčimo gosto sluz, da jo otrok lažje izpiha ali da mu jo lažje izsesamo, če otrok še ne zna pihniti skozi nos. ”Vzdrževanje ustrezne vlažnosti prostorov je tudi koristno, to v ogrevalni sezoni pogosto pozabimo. Tudi to pomembno vpliva na otrokovo dihanje in manj težav. V kolikor je otrok že star 2 leti, lahko ob prvi svečki izpod nosu uporabite Sinupret® sirup – sluz bo redkejša, vnetje in oteklost sluznice manjša, otrok bo lažje dihal in ob pravočasni uporabi si boste morda lahko prihranili katerega od obiskov pri pediatru.”
Sinupret je primeren vedno, ko ima otrok težave z zamašenim nosom in posledično vnetjem ušes – gre za povezane mehanizme. Pričnete ga odmerjati ob prvih simptomih, teh res ne gre zamuditi. Pri otrocih se zaradi majhnosti zgornjih dihal in anatomskih struktur vnetje hitro prenaša, zato pri njih ne govorimo o nahodu ali pa vnetju obnosnih votlin ločeno, temveč gre običajno za sočasno vnetje celotne sluznice, pogosto tudi z vnetjem srednjega ušesa. V čem je posebnost: Sinupret redči gosto sluz in protivnetno zmanjša oteklost nosne sluznice – oboje opravlja sočasno, kar je ključno, saj se oboje dogaja sočasno. To je njegova izrazita primerjalna razlika z nosnimi pršili. Odmerjate ga lahko tudi več tednov, po potrebi in večkrat v eni sezoni značilnih okužb.”
strokovnjak Farmedice Robert Terčelj Schweizer
Kaj je Sinupret?
Sinupret® je sirup rastlinskega izvora. Narejen je torej na naravni osnovi (farmakološki izvlečki svišča, jegliča, bezga, kislice in sporiša) in spada v zelo redko skupino uradnih zdravil rastlinskega izvora. To pomeni, da ima za razliko od številnih prehranskih dopolnil dokazan farmakološki učinek, nadzirano farmacevtsko kakovost in spremljano varnost. Ta podatek je zelo pomemben, saj ga po uradni dolžnosti preverja Javna agencija za zdravila.
Ker smo starši zelo previdni pri izbiri zdravil za otroke in ker se obdobje prehladov in ob tem različnih obolenj lahko zavleče, se je strokovnjak dotaknil tudi uporabe Sinupreta za dolgotrajno podporo. Povedal je, da Sinupret je v osnovi zdravilo, ki je namenjeno daljši uporabi, tudi več tednov, ko je to potrebno. Zakaj? ”Pogosto virusna okužba pri otroku zavre delovanje migetalk v nosu, ki čistijo nabrano sluz. Preden se ta naravni mehanizem obnovi, lahko traja tudi 2–3 tedne. Medtem sluz zastaja, probleme povzroča otekla in vneta nosna sluznica in tu svoje delo dobro opravi Sinupret – zredči gosto sluz in sočasno zmanjša oteklost vnete nosne sluznice, otrok lažje diha, manj je pogojev za vnetost srednjega ušesa. Primeren je za jemanje kadarkoli se pojavijo simptomi. Pomembno je, da se težave izboljšujejo skozi dneve jemanja in v takem primeru velja vztrajati, dokler ni nos spet prehoden in ušesa ne povzročajo več težav.” Ob tem je navedel še, da je sirup primeren tudi, ko se virusna okužba razširi na ušesa.
Sinupret sirup – primeren za otroke od 2. leta starosti dalje, prilagojenega okusa (češnja) otrokom, odmerek zdravila je odvisen od starosti otroke.
Sinupret kapljice – primeren za vse generacije, od 2.leta starosti dalje, primeren predvsem za vse, ki nimajo radi trdi oblik in raje zaužijejo tekočo obliko (v kozarcu vode, čaja, soka). Nima prilagojenega okusa otrokom, zato je naravno grenak (to noto mu da rumeni svišč).
Sinupret navadne tablete – primeren za vse generacije od 6. leta starosti dalje.
Sinupret BNO močnejše tablete – primeren za vse generacije od 12. leta starosti dalje. Primeren tako za akutna stanja, kot za daljše, večtedensko jemanje ob vnetju sinusov.
Sinupret Exera – najmočnejša oblika – primeren za odrasle od 18.leta dalje. To je ključna oblika za res akutna stanja – zamašen nos in/ali vneti sinusi, v primerjavi z ostalimi oblikami Sinupreta ga odlikuje hiter, izrazit učinek.
Vse oblike Sinupreta imajo enako delovanje in se uporabljajo za enak namen – odmašitev nosu, odmašitev sinusov, zmanjšanje vnetij zgornjih dihal in pri otrocih tudi preprečevanje pogojev za nastanek vnetja srednjega ušesa. Razlika je torej v primerni obliki za posameznika in intenzivnosti delovanja, kjer so za odrasle tablete Sinupret Exera v zadnjem času postale najpogosteje uporabljena oblika.
Od zamašenega nosu do vnetja ušes – kaj narediti?
Neredno čiščenje nosu pri otrocih poveča tveganje za vnetje ušes, saj zamašen nos lahko zapre evstahijevo cev, kar oteži drenažo tekočine in omogoči razmnoževanje bakterij. Kopičenje sluzi v nosu prav tako poslabša imunski odziv in poveča možnost širjenja okužb v uho. Redno čiščenje nosu s fiziološko raztopino ter dobra higiena rok lahko zato zelo učinkovito zmanjšata to tveganje.
Je pa uporabnica Mama683 vprašala, če obstaja kakšen preventivni ukrep, da do vnetja ušes sploh ne bi prišlo: ”Hčerka je lansko zimo dvakrat pristala na antibiotikih zaradi vnetja ušes, letos bi se temu radi izognili. Je uporaba antibiotikov res nujna pri vnetju ušes ali obstaja kakšna alternativa?”
Terčelj Schweizer ji je odgovoril, da 100% preventive ni, saj so nekateri otroci enostavno bolj nagnjeni k vnetju ušes. ”Nekako velja, da otrok, ki bo prvo vnetje ušesa prebolel do 6 meseca starosti, jih bo imel več, kot tisti, ki se mu bo prvič pojavilo kasneje. Dobra novica – z leti odraščanja pogostnost pomembno upade.” Kot preventivo je strokovnjak navedel preventivo: izpiranje s fiziološko raztopino Nisita takoj, ko se pojavi prva svečka iz nosu. Kot drugi preventivni ukrep pa je takoj ob prvih simptomih navedel Sinupret. Ta je primeren vedno, ko ima otrok težave z zamašenim nosom in posledično vnetjem ušes – gre za povezane mehanizme. Pričnete ga odmerjati ob prvih simptomih, teh res ne gre zamuditi. ”Pri otrocih se zaradi majhnosti zgornjih dihal in anatomskih struktur vnetje hitro prenaša, zato pri njih ne govorimo o nahodu ali pa vnetju obnosnih votlin ločeno, temveč gre običajno za sočasno vnetje celotne sluznice, pogosto tudi z vnetjem srednjega ušesa.”
Ob tem je zelo dobro izkušnjo delila uporabnice ILoveMyJob, ki je napisala, da je pri njih zamašen nos stalnica, še posebej pri mlajšem sinu. ”Vsakič, ko je bil prehlajen, se je vse ustavilo pri nosu – sluz ni stekla in skoraj vedno je sledil kašelj, včasih celo vnetje ušesa. Po priporočilu pediatra smo poskusili Sinupret, in moram reči, da nas je rešil marsikatere neprespane noči.”
”Se otrok lahko prehladi zato, ker je zunaj mrzlo?”
Morda ste ob tem vprašanju slišali glas svoje babice ali mame, ki večkrat rekle, da se je treba toplo obleči, sicer se bomo na mrzlem prehladili. In točno takšno vprašanje je strokovnjaku zastavil tudi uporabnik JanKo. Zanimalo ga je, ali gre za povezavo z mrazom ali mora biti otrok v stiku z virusom. Terčelj Schweizer mi je odgovoril da običajen, sezonski prehlad pomeni virusno okužbo dihal, zato mora priti do stika z virusom. Pri otrocih pride do tega zelo hitro – igra, hiter prenos, majhne dihalne poti, imunski sistem šele v razvoju. Nizke temperature in več druženja v zaprtih prostorih ustvarjajo pogoje za lažjo virusno okužbo. Telesna cirkulacija in delovanje sluznic dihal je slabše, s tem pa imajo virusi lažjo pot, lažje se pripnejo na celice naših dihal in razmnožujejo. Ob tem je navedel več preventivnih ukrepov: čim več gibanja, prezračenost prostorov, dovolj vlažen zrak, toaleta nosu – in ne jemati prehranskih dopolnil kar tako, mimogrede.
Preventiva ali kurativa?
Uporabnica Mazi je strokovnjaka vprašala, če je v primeru, ko otrok v hladnejših mesecih večkrat zboli, smiselno Sinupret uporabljati sezonsko za podporo dihal. Terčelj Schweizer na to odgovarja, da je Sinupret sicer namenjen daljši uporabi, vendar ne preventivi, kot je zdravilo A.Vogel Echinaforce. Če se težave v sezoni okužb dihal večkrat ponovijo, vsakič pričnite z uporabo Sinupreta ob prvih simptomih, medtem ko lahko A.Vogel Echinaforce uporabljate za dokazano boljši odziv imunskega sistema in zmanjšanje virusnega bremena na dihalih.
Kako lahko starši ukrepamo?
Ključno je, da se zavedamo pomena preventivnih ukrepov in pravočasnega odzivanja na prve znake bolezni. Priporočila strokovnjakov, kot so redno čiščenje nosu, vzdrževanje vlažnosti zraka v prostorih in uporaba učinkovitih naravnih zdravil, lahko znatno zmanjšajo pogostost in resnost zapletov, pri čemer pa ne smemo pozabiti na preproste, a učinkovite navade, kot so redno umivanje rok, izogibanje stiku z obolelimi in krepitev otrokovega imunskega sistema s kakovostno prehrano in zadostnim počitkom.