Kako nekomu povedati, da smrdi – brez da bi ga užalili?

M. Ć. , 12. april 2025
Življenjski slog
Slab zadah, slaba higiena
foto: Profimedia

Besede lahko bolijo – še posebej, ko so namenjene osebni higieni. A včasih je molk še bolj škodljiv, predvsem če gre za bližnjega prijatelja, sodelavca ali partnerja. Kaj torej narediti, ko nekoga iz vašega kroga spremlja neprijeten telesni vonj, mastni lasje, slab zadah ali umazana oblačila?

“Stojim pred toploteko v trgovini, kamor sem skočila po hitro malico. Ko mi prijazen obraz za pultom ponudi pečeno bedrce, se zgodi nekaj, kar mi hipoma vzame apetit – prodajalka si obliže prst, da lažje odpre vrečko. Spozabila se je, si mislim, saj je starejša. Ne rečem ničesar, vljudno plačam in takoj za vogalom hrano odvržem v smetnjak. Ja vem, grozno! V tistem trenutku se mi po glavi prelijejo vse podobne situacije, ko sem vedela, da bi morala nekaj reči, pa nisem našla pravih besed.”

Vsi smo se že znašli v nelagodnih situacijah – sodelavec s kroničnim zadahom, ki se nam nagiba čez ramo; prijatelj, pri katerem se redno dobivamo in ki redko očisti stranišče; sorodnik, ki ne opazi, da je njegov parfum že zdavnaj prenehal prikrivati telesni vonj. In vedno znova se pojavi isto vprašanje: Ali naj sploh kaj rečem? In če da, kako to storiti, ne da bi ranil čustva osebe? S prijateljico imava jasen dogovor – kadar zaznava, da ima druga neprijeten telesni vonj ali slab zadah, si to iskreno poveva. A kaj, ko življenje ni sestavljeno le iz tako varnih odnosov? Higiena je morda ena zadnjih velikih tabu tem v družbi, kjer sicer odkrito govorimo o marsičem.

Prav zato se mi je prispevek, ki so ga pripravili pri spletnem portalu Time, zdel izjemno uporaben. Strokovnjaki v njem razkrivajo, kako občutljivo temo spremeniti v priložnost za krepitev odnosov namesto v vir zamere. Klinična psihologinja Katie Moore iz Irvinea v Kaliforniji, ena od strokovnjakinj na katero so se v intervjuju obrnili za odgovore, poudarja: “Težave z osebno higieno pogosto niso znak malomarnosti – lahko imajo korenine v zdravstvenih težavah, depresiji ali finančni stiski. Zato moramo pristopiti z razumevanjem, ne z obsojanjem.”

Moški s potnimi in smrdečimi pazduhami v natrpanem dvigalu, drugi ljudje ga zgroženo opazujejo in se z gnusom odmikajo.

Ali naj nekomu povem, da ima težave s higieno? Kdaj molk škodi bolj kot resnica

To dilemo razrešuje prav dr. Moore s svojim poglobljenim razumevanjem medosebnih odnosov. Kot poudarja, je kontekst tukaj ključnega pomena. Pri naključnem srečanju z neznancem v trgovini ali na avtobusu, ki ima očitne težave s higieno, je molk običajno najboljša izbira. Takšna interakcija bi verjetno prinesla le trenutno nelagodje brez kakršnekoli dolgoročne koristi.
Povsem drugačna zgodba pa je, ko govorimo o ljudeh iz našega ožjega kroga. Z bližnjimi prijatelji, družinskimi člani, sodelavci ali partnerji imamo vzpostavljene odnose, ki temeljijo na zaupanju in dolgoročni povezanosti. V teh primerih lahko naš molk napravi več škode kot koristi.

Kako povedati, da nekdo smrdi – in mu s tem dejansko pomagati

V teh odnosih je trenutna zadrega ob pogovoru lahko majhna cena za pomembne koristi:

  • Oseba, ki jo spremlja neprijeten telesni vonj ali opazna zanemarjenost, je verjetno že pritegnila pozornost mnogih v svoji okolici, a se morda nihče ni opogumil za iskren pogovor. Pogosto se ljudje sploh ne zavedajo lastnih vonjav zaradi fiziološke adaptacije ali zaradi zdravstvenih težav, kot so zamašeni sinusi, ki blokirajo zaznavanje lastnega vonja.
  • Še posebej zgovorne so nenadne spremembe v higienskih navadah, ki pogosto delujejo kot tihi klic na pomoč. Za njimi se lahko skrivajo resnejše težave, od začetkov fizičnih bolezni in hormonskih sprememb do duševnih stisk, kot je depresija, ali celo finančna kriza, ki je osebi onemogočila nakup osnovnih higienskih pripomočkov.

S pravočasnim, taktnim pogovorom lahko torej naredite veliko več kot le rešite neprijetno družabno situacijo – morda boste nekomu omogočili, da poišče pomoč, ki jo resnično potrebuje.

Kako na spoštljiv način povedati, da ima nekdo težave s higieno

“Pri občutljivih temah, kot je higiena, način komunikacije pogosto pomeni večjo razliko kot sama vsebina,” je pojasnila strokovnjakinja. Pri načrtovanju takšnega pogovora je bistveno poskrbeti za primerne okoliščine. Pogovor naj poteka v popolnoma zasebnem okolju, kjer ni možnosti, da bi vas kdo slišal ali prekinil. Intimna narava teme zahteva diskreten prostor, ki osebi omogoča, da se počuti varno in spoštovano, ne pa izpostavljeno ali osramočeno.

Pomembno je, da se pogovorite osebno, iz oči v oči, saj tako lahko spremljate neverbalne odzive sogovornika. Med pogovorom pozorno opazujte obrazno mimiko, držo telesa in druge znake, ki vam bodo pomagali prilagoditi vaš pristop – morda boste morali upočasniti, spremeniti besede ali celo nekoliko prekiniti, če opazite znake prevelike stiske.

Ključno je, da med pogovorom ohranjate odprtost in izključite vsakršne znake odpora, zgražanja ali obsojanja. Vaš ton glasu, izbira besed in telesna govorica naj izražajo iskreno skrb, ne pa nelagodja ali odpora. Oseba bo zelo pozorna na subtilne znake vašega neodobravanja, zato je pomembno, da jih ne izkazujete.

Ne nazadnje, pogovor naj bo zvest dinamiki odnosa, ki ste ga z osebo že vzpostavili. Če je vaš odnos običajno prežet s humorjem, lahko previdno uporabite primeren humor kot blažilec napetosti. Če ste v odnosu vedno neposredni in odprti, bo morda cenila, da tudi tokrat pristopite na enak način. Skladnost s predhodno komunikacijo bo pomagala, da pogovor deluje bolj naravno in manj kot vdor v osebni prostor.

6 načinov, kako povedati – a ne prizadeti

V omenjenem intervjuju so k sodelovanju povabili več priznanih strokovnjakov s področja psihologije in medosebnih odnosov. Delili so svoje preizkušene pristope za taktno opozarjanje na težave s higieno, ne da bi pri tem ogrozili odnos ali povzročili nepotrebno zadrego. Iz njihovih priporočil je nastal kratek vodnik, ki ponuja učinkovite načine za sporočanje občutljivih tem brez povzročanja bolečine ali škode v odnosu.

  1. S šalo na svoj račun. Namesto neposredne opazke poskusite s humorjem: “Uf, danes je pa ture res nek čuden vonj – je to morda moj parfum?” ali “Sem to jaz ali nekaj drugega?” Tako ustvarite prostor za pogovor brez očitnega obtoževanja.
  2. Pristopite s skrbjo! Če sumite, da se za spremembo v higieni skriva duševna stiska, povejte: »Zadnje čase te opazujem in me skrbi zate. Včasih, ko smo potrti, tudi higiena trpi. Si v redu?«
  3. Vzpostavite skupno rutino! “Preden začneva kuhati, si umijva roke! ” S tem sporočite, kaj je za vas pomembno, brez da izpostavljate drugega.
  4. Vprašajte o izdelkih za osebno higieno! Če oseba oddaja neprijeten vonj, lahko rečete: “Si zamenjal/a dezodorant? Meni se je to zgodilo – novi mi sploh ni deloval.” Nato predlagate nekaj, kar vam pomaga.
  5. Uporabite darilo kot izgovor! Lahko podarite svež komplet rjuh ali kakovosten dezodorant in rečete: “Tole sem našla in se takoj spomnila nate – meni je res spremenilo rutino.”
  6. Ne dramatizirajte! Če ima nekdo madež na majici, samo na hitro pripomnite: “Ej, malo si se popackal/a, hehe – kava zna bit nevarna!” In nadaljujte pogovor, kot da ni nič.
Na fotografiji je moški v sivi srajci, ki navdušeno dvigne roko, a ima pod pazduho velik madež od potu. Dve sodelavki v ozadju si z roko pokrivata nos in kažeta znake nelagodja zaradi neprijetnega vonja. Slika simbolizira problem telesnega vonja v službenem okolju.

Vir

Avtor
Piše

M. Ć.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,725
13.04.2025 ob 12:58
403
14.04.2025 ob 14:49
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close