Študija klinike Mayo je namreč pokazala, so v primerjavi z ženskami, ki so spale priporočenih sedem do osem ur na noč, tiste, ki so spale manj, bile manj verjetno spolno aktivne s partnerji, prav tako so bile v povprečju manj zadovoljne s spolnostjo.
“V številnih študijah so preučevali, kako nespečnost vpliva na različna področja človekovega delovanja, denimo na dnevno utrujenost, koncentracijo … Mislim, da enaki dejavniki vplivajo tudi na spolnost,” je povedala glavna avtorica študije Juliana Kling, zdravnica za žensko zdravje iz klinike Mayo v Arizoni. “Ne preseneča, da so ženske, ki imajo težave s spanjem, preutrujene, da bi uživale v spolnosti.“
V raziskavi so analizirali podatke skoraj 100.000 žensk v menopavzi, v starosti med 50 in 79 let. Več kot polovica (56 odstotkov) žensk je poročala, da so dokaj ali zelo zadovoljne s trenutno spolno aktivnostjo; 52 odstotkov jih je poročalo, da so bile v preteklem letu spolno aktivne.
S starostjo se težave s spanjem pogosto slabšajo
Dr. Klingova pravi, da imajo ženske v menopavzi in po njej pogosto težave s spanjem in spolnostjo, zato ne more reči, ali povezava med tema dejavnikom velja tudi za moške in mlajše ženske. Poudarja pa, da tudi nekatere druge raziskave kažejo na širšo povezavo – denimo, ena od raziskav (iz leta 2015) je pokazala, da so študentke, ki so ponoči več spale, poročale, da so naslednji dan čutile več vzburjenosti.
S starostjo se težave s spanjem pogosto slabšajo in lahko prispevajo k nastanku zdravstvenih težav (ali pa so simptom zdravstvenih težav), denimo bolezni srca, visokega krvnega tlaka, depresije. Da bi se prepričali, da je spanje neodvisno povezano s spolnim zadovoljstvom – in da oboje ni le posledica drugih dejavnikov –, so raziskovalci opravili dva različna izračuna, pri katerih so prilagodili dejavnike, ki bi lahko vplivali na rezultate, kot so kronične bolezni, starost, zakonski stan, kajenje, uporaba antidepresivov in visoka raven stresa. V obeh analizah se je razmerje ohranilo, čeprav avtorji priznavajo, da niso mogli nadzorovati vseh morebitnih vplivnih dejavnikov in da študija še vedno ne more ugotoviti vzročno-posledične povezave.
“Ob težavah na področju spolnosti ženske običajno ne pomislijo na povezavo s spanjem. Raziskava kaže, da povezava morda obstaja in da jo je vredno nasloviti,” je komentirala Juliana Kling. Priznava sicer, da je lahko težko ugotoviti razlog za slabo spanje, zlasti pri starejših ženskah.
Viri: