Kaj so vnete dlesni?
Če ne skrbimo za ustno higieno, se v ustni votlini kopičijo mikrobi, ki so odgovorni za bolezenske spremembe. Običajno se razvijejo na težko dostopnih mestih, ki jih z uporabo zobne ščetke in drugih pripomočkov ne dosežemo, kot so rob dlesni, medzobni prostori, mesta pod mostički, zobnimi vsadki. Pojavi se krvavenje dlesni, ki postanejo nabrekle in rdeče. To prvo stopnjo vnetja imenujemo gingivitis. Če v tej fazi ne ukrepamo, lahko napreduje v parodontalno bolezen. Zanjo je značilen nastanek tako imenovanih parodontalnih žepkov in v najhujših primerih lahko pride do izgube zob.
Kako nastane vnetje dlesni?
Slaba ustna higiena, stres, oslabljenost imunskega sistema zaradi premalo počitka ter slaba in neredna prehrana so najpogostejši sprožilci vnetja. Kadar imamo v ustih protetične nadomestke – implantati, mostički, krone, prevleke, postane ustna higiena še zahtevnejša. Če zanjo ne poskrbimo, se v ustni votlini kopičijo mikrobi in zobni kamen, ki so odgovorni za vnetje dlesni. Bolniki s kroničnimi boleznimi (sladkorna bolezen, rak, okužba z virusom HIV, srčno-žilne bolezni) so tveganju vnetja dlesni še bolj izpostavljeni zaradi oslabljenega imunskega sistema. Znano je, da nihanja v nivoju spolnih hormonov povzročajo večjo dovzetnost za razvoj gingivitisa. To se še posebej dogaja v času pubertete, nosečnosti in menstruacije.
Kako prepoznamo vnetje dlesni?
Vnetje dlesni lahko nastane že po nekajdnevni opustitivi čiščenja zob in se kaže z naslednjimi znaki:
· krvavenje iz dlesni,
· spremenjena barva dlesni iz zdrave rožnate v rdečo,
· oteklina v dlesnih,
· bolečine v dlesnih,
· spremembe v medzobnih prostorih.
Koliko časa traja vnetje dlesni?
Gingivitis je reverzibilno stanje in že z vzdrževanjem ustrezne ustne higiene in odstranitvijo trdih zobnih oblog, lahko proces napredovanja bolezni ustavimo. Čas, potreben za obnovo dlesni, je odvisen od stanja okužbe dlesni in prisotnosti zobnih oblog. Blage primere vnetja lahko odpravimo z vsakodnevnim ščetkanjem in nitkanjem ter uporabo antiseptične ustne raztopine, ki odstranjuje škodljive mikrobe. Krvavitev se lahko ustavi po enem tednu, ko se vnetje umiri. Za hudo vnetje dlesni je potrebno tudi čiščenje zobnega kamna, zato je za obnovo dlesni potrebno več časa.
Zdravljenje vnetja dlesni
Poleg skrbne ustne higiene lahko na mikrookolje v ustih vplivamo tudi sami: z izbiro zdrave hrane, ki je pretežno bazična in nepredelana (predvsem sadje in zelenjava, izogibanje cvrti hrani, mesu, mlečnim izdelkom), izogibanjem kajenju, stresu in zadostnim počitkom. Vse to so faktorji, ki pripomorejo k zdravemu mikrookolju ustne votline. Pomembno je, da se izognemo omenjenim dejavnikom tveganja, jemo zdravo in pijemo dovolj vode. Pri vnetju dlesni pomaga, da poskrbimo za ustrezno ustno higieno in ustno votlino izpiramo z antiseptično raztopino, ki jo najdemo na spletni strani www.enikam.si. OROXID® forte oralna raztopina 250 ml z aktivnim kisikom je medicinski pripomoček, ki je dokazano učinkovit pri preprečevanju in zmanjševanju bolezni obzobnih tkiv. S procesom oksigenacije in regeneracije pripomore k zmanjšanju vnetja, blaženju bolečine in hitrejši obnovi prizadete površine. Stik raztopine z ustno sluznico vodi v ciljano uničenje škodljivih mikrobov, odstrani ali zmanjša se vnetje, slab zadah, obloge na jeziku in zobeh. Istočasno pride do oskrbe obzobnih tkiv s kisikom, kar pripomore k hitrejši obnovi prizadete površine. Izrednega pomena je vsakodnevna uporaba OROXID® forte oralne raztopine za zagotovitev ustrezne ustne higiene težko dostopnih mest pri zobnih aparatih, vsadkih, protezah, mostičkih in prevlekah.