Kako nevaren je rak, za katerim je zbolel mož Ivanke Trump?

I. K., 29. julij 2022
AktualnoOnkologija
Foto: Instagram

Jared Kushner v svoji knjigi razkriva, da je zbolel za rakom.

Zet nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, Jared Kushner, bo avgusta izdal knjigo, v kateri razkriva, da je leta 2019, ko je kot predsednikov svetovalec delal v Beli hiši, zbolel za rakom ščitnice.

“Na jutro, ko sem bil na poti v Teksas, kjer sem prisostvoval odprtju nove tovarne znamke Louis Vuitton, me je zdravnik, ki je delal v Beli hiši, Sean Conley, potegnil v zdravniško kabino letala Air Force One. ‘Dobili smo rezultate testov. Videti je, kot bi imeli raka. Takoj se moramo dogovoriti za operacijo,“ je trenutek, ko je izvedel, da je bolan, opisal mož Ivanke Trump.

41-letnika so kratek čas po diagnozi operirali. Bolezen so na srečo odkrili zgodaj, kljub temu so morali Kushnerju odstraniti velik del ščitnice. Ob tem so ga opozorili, da lahko ostane brez glasu, kar pa se ni zgodilo.

Gre za redko obliko raka

Rak ščitnice je redka bolezen, ki predstavlja približno 1 odstotek vseh rakov. Tako kot drugod po svetu tudi v Sloveniji incidenca raste. Najverjetneje je vzrok za to boljša in zgodnejša diagnostika, ki omogoča odkrivanje raka, še preden je klinično prepoznan. V Sloveniji je v letu 2018 za rakom ščitnice na novo zbolelo 194 oseb,“

Onkološki inštitut Ljubljana.
Foto: Profimedia

Ločimo štiri podtipe raka ščitnice – papilarni karcinom ščitnice, folikularni karcinom, medularni karcinom in anaplastični karcinom ščitnice. “Najpogostejši je papilarni rak ščitnice, ki predstavlja 80 % vseh primerov. Na nastanek raka ščitnice vplivajo genetski dejavniki – mutacije v protoonkogenu RET. Rak ščitnice se pogosteje pojavlja v družinah z multiplo endokrino neoplazijo, familiarno polipozo in sindromom multiplih hamartomov. Nevarnostni dejavnik za nastanek raka ščitnice je ionizirajoče sevanje, kot se je sprostilo ob jedrski nesreči v Černobilu v obliki radioaktivnega joda. Rak ščitnice se zato pogosteje pojavlja tudi pri bolnikih, ki so bili obsevani v področju glave, vratu in prsnega koša,“ še razlagajo pri Onkološkem inštitutu Ljubljana (OIL).

Kakšni so simptomi?

  • Bulica na vratu, ki običajno raste.
  • Oteklina v vratu.
  • Bolečina v sprednjem delu vratu, ki včasih sega do ušes.
  • Hripavost ali druge spremembe glasu, ki ne izginejo.
  • Težave s požiranjem.
  • Težave z dihanjem.
  • Stalen kašelj, ki ni posledica prehlada.

Glavni način zdravljenja raka ščitnice je kirurgija.

“Kirurško zdravljenje se začne kot diagnostična operacija, popolna oziroma skoraj popolna operativna odstranitev ščitnice (tiroidektomija) ali odstranitev samo prizadetega režnja ščitnice (ekstrakapsularna lobektomija z istmektomijo). Obseg operativnega zdravljenja ščitnice, lokalnih bezgavk in okolnih organov določimo individualno glede na napovedne dejavnike. Dodatni načini zdravljenja raka ščitnice so zdravljenje z radioaktivnim jodom, zavorno in nadomestno zdravljenje s ščitničnimi hormoni, perkutanim obsevanjem, redko tudi s citostatiki,“ naštevajo na OIL.

Smrtnost pri raku ščitnice, ki je kar trikrat bolj pogost pri ženskah kot moških, je nizka. Po podatkih ameriške spletne strani Cancer.net je smrtnost v ZDA približno 5-odstotna.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,673
21.12.2024 ob 20:09
3,943
23.12.2024 ob 12:10
33,824
24.11.2024 ob 19:28
1,243
17.12.2024 ob 22:06
577
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close