Razblinjeni miti o škodljivosti prazničnih navad

Skupina prijateljic na božični zabavi se zabava in praznuje božič. Portret nasmejanih prijateljev, ki uživajo v božičnih lučkah na novoletni zabavi.
Foto: Profimedia

Praznični čas prinaša zabave, izlete, večerje in kosila – obdobje, ki je polno veselja, a lahko hkrati tudi stresno in v katerem zdrav življenjski slog postavimo na stranski tir.

“Prazniki so čaroben in poseben čas v letu, vendar se lahko sprevržejo tudi v hektične in stresne trenutke. V tem obdobju pogosto zanemarimo telesno aktivnost in se zatečemo k manj zdravim prehranskim odločitvam,” je za Healthline povedal dr. Daniel Hermann, kardiolog na kliniki Memorial Hermann v Houstonu.

Da bi razblinili dvome, so strokovnjaki razjasnili nekaj pogostih mitov o prazničnih navadah.

Mit: Stresu med prazniki se ni mogoče izogniti

Čeprav je praznični čas lahko hektičen, je ključno, da si vzamemo trenutke za sprostitev in obnovo energije. Ne pozabite na kakovosten spanec – sedem do devet ur na noč je idealno – in se posvetite dejavnostim, ki vas pomirjajo.

“Sprostitvene tehnike, kot so globoko dihanje, joga ali meditacija, so lahko izjemno koristne,” svetuje dr. Laxmi Mehta, neinvazivna kardiologinja na The Ohio State University Wexner Medical Center. Poleg tega poudarja pomen postavljanja mej – recite ne aktivnostim, ki vas preveč obremenijo, in se osredotočite na dejavnosti, ki vas ne bodo izčrpali.

Mit: Zaradi izpuščanja obrokov lahko kasneje zaužijemo več kalorij

Izpuščanje obrokov, da bi se kasneje lahko obilneje najedli, je sicer mamljivo, vendar je ta strategija vprašljiva.  

Medtem ko nekatere raziskave nakazujejo, da lahko začasno postenje koristno vpliva na krvni sladkor in holesterol, drugi dokazi opozarjajo, da to lahko vodi v prenajedanje. Ena od raziskav pa je celo pokazala, da je opuščanje obrokov povezano z večjim tveganjem za umrljivost.

Mit: Nadzor vnosa natrija med prazniki ni pomemben

Natrij je ključen za osnovne celične funkcije, a ga večina ljudi uživa prekomerno. Pretiran vnos soli oziroma natrija lahko poveča krvni tlak in posledično tveganje za srčno-žilne bolezni. Visok krvni tlak namreč predstavlja polovico smrti, povezanih s srčno-žilnimi boleznimi po svetu. Pet gramov preveč soli dnevno pa poveča tveganje za možgansko kap za 23 odstotkov.

Mit: Vadba med prazniki ni nujna

Praznični urniki so pogosto zasedeni, a telesna aktivnost je ključna – ne le za porabo več zaužitih kalorij, temveč tudi za zmanjševanje stresa. Če se ne morete držati običajnega ritma vadbe, bodite prilagodljivi. Na primer, na srečanja se odpravite peš ali pa predlagajte skupinski sprehod.

Mit: Uživanje več alkoholnih pijač med prazniki ne škoduje

Svetovna zdravstvena organizacija je leta 2022 izdala izjavo, da ni varne količine alkohola, ki ne bi škodovala zdravju. Pretirano uživanje alkohola lahko privede do bolezni srca, hipertenzije in debelosti.

Če se alkoholu ne želite povsem izogniti, omejite uživanje na en kozarec in nato raje posezite po brezalkoholnih nizkokaloričnih pijač

Mit: Zamujeno spanje lahko nadoknadimo po praznikih

Spanec je pogosto podcenjen, a ključnega pomena za obnovo in regeneracijo telesa. Kronično pomanjkanje spanja povečuje tveganje za bolezni, kot so srčne bolezni, možganska kap, debelost, sladkorna bolezen in demenca.

10 priporočil NIJZ za zdravo spanje odraslih:

  • Vzdržujte reden urnik spanja – hodite spat in vstajajte ob isti uri.
  • Če dremate čez dan, naj bo počitek kratek, do 45 minut.
  • Izogibajte se alkoholu in tobaku.
  • Ne uživajte kofeina vsaj šest ur pred spanjem. Vsebujejo ga kava, pravi / zeleni čaj, energijske in nekatere osvežilne pijače ter temna čokolada.
  • Omejite uživanje mastne, pekoče ali sladke hrane pred spanjem. Morebiten obrok pred spanjem naj bo lahek.
  • Redno se gibajte, a ne tik pred spanjem.
  • Poskrbite za udobno posteljo, vzglavnik in posteljnino.
  • Najdite idealno temperaturo za spanje in redno prezračujte spalnico.
  • Odpravite moteče zvoke in zatemnite sobo najbolj kar je možno.
  • Posteljo uporabljajte izključno za spanje in intimnost, ne za delo ali druge aktivnosti.

Viri:

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close