Kako izbrati oddaje na televiziji, da otroku ne bi škodile

Počitnice so obdobje, ko imajo starši in otroci več prostega časa. Da ga mnogi preživijo pred zasloni, je žalostna resnica. Kako lahko z izbiro vsebin zmanjšate njihove negativne posledice?

Martina Peštaj, urednica Uredništva otroških in mladinskih oddaj na Televiziji Slovenija poudarja, da imajo medijske vsebine vpliv na naše razpoloženje, čustva, razumevanje sveta in sebe. Starši in skrbniki smo tisti, ki nosimo odgovornost odločitve, koliko in katere vsebine preko zaslonov bodo otroci spremljali. S tem tudi pomembno vplivamo na razvoj otroka in njegovo prihodnost.

Če zaslone uporabljamo ustrezno, lahko kakovostne oddaje navdihujejo, učijo, opogumljajo, informirajo in zabavajo.

Otroci velikokrat posegajo po vsebinah, ki so bolj tržne narave in tukaj nastopimo odrasli, da te vsebine preverimo ter se odločamo za vsebine, ki so za otroka ustrezne tako po starosti kot individualnem razvoju otroka.

Na kaj biti pozoren pri izbiri oddaj za otroke

  • Pri izbiri zaslonskih vsebin bodimo pozorni na sporočilnost.

Vprašamo se lahko, ali vsebine, pa najsi gre za risanke ali mladinske oddajo, zrcalijo vrednote družine in družbe, v kateri bivamo; kakšna je raba jezika in govora, je dolžina vsebine primerna in kakšna čustva vsebina vzbuja.

Posebej bodimo pozorni na čustvo strahu, ki ga medijska vsebina lahko hitro izzove, a se ga otrok težko reši. Tudi najbolj naiven prizor iz risanke lahko v otroku vzbudi velik odpor in strah, zato pri oceni ne izhajajmo iz sebe, ampak vsebine poglejmo skupaj z otrokom, spremljajmo njegovo doživljanje vsebine in se o vsebini pogovarjajmo.

  • Prednosti dajmo vsebinam, ki kažejo prijateljstvo in socialne interakcije, vsebine, ki krepijo moralni razvoj (otrokovi starosti primerno učijo, kaj je prav in kaj narobe), sodelovanje in vsebine, ki krepijo razvoj empatije.

To niso nujno vedno junaki, ki rešujejo svet, lahko gre za preproste vsakodnevne življenjske like, ki premagujejo vsakodnevne izzive, kot je, na primer, kako pravilno obuti čevlje.

  • Izbirajte vsebine, ki poudarjajo sposobnost otrok ter jih opogumljajo.

Risanke naj ne vsebujejo cinizma, sarkazma in ironije, saj jih predšolski otroci ne prepoznajo in ne razumejo. Današnje vsebine so bolj neposredne, naslavljajo različne situacije znotraj družin in družbe in so tako odlična iztočnica za pogovore, tudi o težkih temah.

  • Izbirajte tiste medije in kanale, ki imajo uredniški odbor, saj ta skrbno odloča, kaj je primerno za otroke glede na starost in jezik prilagaja slovenskemu okolju.
  • S predšolskimi otroci skupaj poglejte vsebine. To je neprecenljivo za vaš odnos z otrokom, saj krepi medsebojno povezanost skozi skupno izkušnjo, pomaga pri razumevanju medijskega jezika, pomaga pri razumevanju vsebine in utrjuje skupne vrednote. Pri tem upoštevajte časovne smernice za uporabo zaslonov pri otrocih.

Z zasloni ni nič narobe, če jih uporabljamo premišljeno, namensko, na podporen način in v skladu s smernicami pediatrov ter jih postavimo v kontekst otrokovih dni. Slednje pomeni, da poskrbimo, da ima otrok dovolj priložnosti za gibanje, preživljanje časa na prostem, dovolj priložnosti za raziskovalno igro in povezovanje z vrstniki in bližnjimi osebami. Našteto je namreč za otrokove možgane v predšolskem obdobju zelo pomembno in bo otrokove možgane gradilo na spodbuden način, da bodo odrasli v čustveno, socialno in kognitivno zdrave posameznike.

Želite delite izkušnje ali dobiti nasvet, kako ravnati z otrokom, ki protestira? Vabljeni na forum Starševstvo in vzgoja.

* Martina Peštaj na webinarju Predšolski otroci in zasloni, ki je potekal v okviru projekta ODKLOP
Spletna stran Programa ODKLOPhttps://zasrce.si/odklop-i/
Darija Cvetko, vodja projekta: [email protected]
Ogled spletnega srečanja za starše: https://shorturl.at/depAK 
Spletna stran Smernic za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih, 2021https://www.zdravniskazbornica.si/informacije-publikacije-in-analize/zasloni

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
2,255
08.11.2024 ob 09:50
3,414
31.10.2024 ob 11:18
592
25.10.2024 ob 16:05
79,793
17.11.2024 ob 14:47
Preberi več

Več novic

New Report

Close