Kako do montažne hiše v Sloveniji? (7 pomembnih korakov)

Oglasno sporočilo , 13. julij 2024
PROMO
Powered by:
Foto: Orsa

Ne glede na to, kje začnete pot do vaše sanjske montažne hiše, vas vedno čaka igra med dovoljenim (omejitve parcele), možnim (omejitve denarnih sredstev) in vašimi željami ter potrebami.

Vrstni red korakov do vaše montažne hiše je odvisen od vašega izhodišča. Če parcelo že imate, boste iz informacij o lokaciji izvedeli, kakšno hišo na njej lahko zgradite. V okviru te omejitve boste izbirali med dovoljenimi tipi montažnih hiš ter njihovimi izvajalci.

Če parcele še nimate, boste v svoji izbrani okolici najprej poiskali tako parcelo, na kateri je dovoljeno postaviti vašo idealno montažno hišo, potem pa izbrali izvajalca, ki jo vam bo lahko naredil.

Ker bodo verjetno v prihodnosti razdalje med kraji še hitreje prevožene z vašim avtomobilom, razmislite, če novega doma ne bi postavili dlje od trenutne sanjske lokacije, saj ga lahko kupite precej ceneje.

Foto: Orsa

1. Nakup parcele

Pred nakupom parcele je treba natančno preveriti, ali je parcela zazidljiva, do katere mere je komunalno urejena ter ali je do nje urejen ustrezen dostop.

Če do parcele še ni zgrajene ceste, bo to podražilo gradnjo. Če pa je dostop možen le preko sosedove parcele in če služnost še ni vpisana, je priporočljivo, da to prodajalec parcele uredi še preden jo kupite.

Lokacijska informacija vam točno pove, kakšna gradnja je dovoljena

Pri izboru parcele za montažno hišo se je treba zavedati, da se vsake hiše ne da postaviti na vsaki parceli oziroma na vsaki lokaciji. Pogoje za gradnjo določa občinski podrobni prostorski načrt (OPPN).

Ta v lokacijski informaciji za posamezno področje opredeljuje, kakšna gradnja je dovoljena, koliko odstotkov zemljišča je zazidljivega, koliko etaž lahko zgradite, kakšen je lahko naklon strehe in podobno. Lokacijsko informacijo izdajajo občine, naročite pa jo lahko tudi preko spleta.

Upravni postopek lahko pri montažnih hišah poteka hitreje

Upravni postopki pri pridobivanju gradbenega dovoljenja za gradnjo montažne hiše so enaki kot za zidane hiše, prav tako pa so tudi s tem povezani stroški.

Ker pa imajo izvajalci montažnih hiš projektantski del dokumentacije za vlogo za gradbeno dovoljenje največkrat že pripravljen, bo postopek do popolne vloge lahko v vsaj v tem delu potekal hitreje.

2. Kako izbrati montažno hišo

Izvajalcev montažnih hiš v Sloveniji je veliko, temu primerno velika pa je tudi ponudba hiš. Treba se je odločiti ne le za tloris, temveč tudi za konstrukcijski sistem in stopnjo energijske učinkovitosti ter energijske samozadostnosti.

V parih desetletjih se nižji stroški nakupa in višji stroški obratovanja izenačijo z vsoto dražjega nakupa in nižjih stroškov obratovanja.

Kje sploh začeti?

Za posvet s strokovnjaki za montažne hiše se obrnite na spletno stran ekohise.si. V vsakem primeru pa pripravite seznam, kaj vaša hiša mora imeti in česa ne ter katere lastnosti hiše so prilagodljive.

Večina kupcev začne raziskovati na spletnih straneh proizvajalcev montažnih hiš, obiskuje pa tudi sejme in razne druge dogodke kot so dnevi odprtih vrat, kjer si lahko ogledajo hiše in pridobijo vtise ter mnenja ljudi, ki v montažnih hišah že živijo.

Držite se omejitev iz lokacijske informacije

Pri izbiri primerne hiše morate razmišljati tudi o skladnosti z omejitvami iz lokacijske informacije. Pomembno je, da preverite, ali izbrana hiša ustreza gradbenim zahtevam določenega območja.

Izračunajte si vaše finančne zmožnosti

Redkokdaj denar ni omejitev. Zato že na začetku preverite, koliko denarja bo na voljo za vašo parcelo in montažno hišo.

Poleg prihrankov in morebitnih pomoči staršev ter prijateljev so na voljo bančna posojila, preverite pa tudi možnost pridobitve sredstev Eko sklada.

Premislite, kako veliko hišo potrebujete

Eno od ključnih vprašanj je, kako veliko hišo potrebujete. Nato iščite hiše primerne velikosti pri različnih izvajalcih ter primerjajte cene. Tako boste oblikovali ožji izbor za vašo končno odločitev.

Najlažje, najhitreje in najceneje je, če se odločite za tipsko hišo

Odločitev za tipsko hišo bo verjetno do vaše denarnice najprijaznejša, hkrati pa bo skrajšala čas do vselitve. Izvajalci imajo za tipske hiše že pripravljeno gradbeno in dodatno dokumentacijo, ki jo zahteva eko sklad.

Želite točno določenega izvajalca

Če se odločite za določenega izvajalca na podlagi priporočil, skupaj iščite rešitve, ki bodo čim bolj ustrezale vašim željam, potrebam in finančnim zmožnostim.

Izberete način montažne gradnje – konstrukcijski sistem

Izvajalci ponujajo več možnosti lahke lesene gradnje. Lahko se odločite za masivno leseno konstrukcijo iz križno lepljenih masivnih lesenih plošč, okvirno konstrukcijo ali skeletno gradnjo.

Skoraj ničenergijske hiše so postale standard

Visoka stopnja energijske varčnosti je pogoj za pridobitev sredstev Eko sklada. Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah ne dovoljuje več gradnje potratnih stanovanjskih hiš.

Izbor toplotnoizolacijskih materialov

Izbirate lahko med mineralno volno, EPS, neoprom, celuloznimi vlakni, ovčjo volno in slamo. Vsak material ima svoje prednosti in pomanjkljivosti.

Energijska samozadostnost – da ali ne ni več vprašanje

Domača sončna elektrarna in hranilnik sta postala nov standard prihodnosti.

Pomembni dejavniki so število sončnih ur, velikost in nagib osončene strešne površine, vetrne razmere ter možnost priklopa na elektrodistribucijsko omrežje.

Ogrevanje, hlajenje in prezračevanje

Izvajalci montažnih hiš ponujajo pakete strojnih instalacij, ki vključujejo toplotne črpalke in centralne prezračevalnike z rekuperacijo odpadne toplote zraka.

3. Izbor izvajalca

Pred dokončno odločitvijo obiščite vsaj dva ali tri izvajalce, da primerjate njihovo pripravljenost na sodelovanje, obseg ponudbe in cene.

Z izvajalcem se dogovorite o izbiri hiše, materialih, energijski učinkovitosti, paketu hišne tehnike, tlorisu, spremembah in fazi prevzema hiše.

Kdo bo projektiral in pripravljal vlogo za gradbeno dovoljenje?

Če proizvajalcu zaupate tudi projektiranje in pripravo dokumentacije za gradbeno dovoljenje, se seznanite s hišnim arhitektom.

Pogodbo naj pregleda odvetnik, gradnjo pa naj nadzoruje nadzornik

Če niste vešči pregledovanja gradbenih pogodb, naj jih pregleda odvetnik. Pred začetkom gradnje izberite nadzornika, ki lahko prepreči težave.

4. Pridobivanje dokumentacije

Priprava vloge za gradbeno dovoljenje vključuje pripravo projektne dokumentacije, pridobivanje različnih mnenj in oddajo vloge na upravno enoto. Večina dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja je tudi temelj za pridobivanje sredstev na Eko skladu.

5. Priprava betonske plošče

Osnova za postavitev montažne hiše je priprava terena in izvedba toplotno izolirane temeljne plošče s hidroizolacijo. Pazite na kakovost izdelave, garancijo na izvedbo in uporabo certificiranih materialov.

6. Gradnja montažne hiše

Gradnja montažne hiše večinoma poteka v proizvodni dvorani proizvajalca, kar omogoča standardizacijo in neodvisnost od vremenskih vplivov.

Montaža na gradbišču traja le nekaj dni, hiša pa je hitro zaščitena pred vremenskimi vplivi.

Dela do vselitve v montažno hišo

Kaj vas čaka pred vselitvijo, je odvisno od faze, v kateri prevzamete hišo. Priporočljivo je, da prevzamete hišo v taki fazi, da vanjo le še pripeljete pohištvo. Sočasno s finalizacijo notranjosti pa je priložnost za urejanje okolice hiše.

Prevzem montažne hiše

Ob prevzemu montažne hiše naj vas spremlja nadzornik. Z izvajalcem hiše jo skupaj pregledate in pripravite primopredajni zapisnik. Prodajalec hiše vam mora izročiti bančno garancijo za odpravo skritih napak ter vso zakonsko predpisano dokumentacijo.

Pomembno je, da ste pri prevzemu zelo pozorni na napake in izvajalca nanje nemudoma opozorite.

Kako pred prevzemom ugotovimo gradbene napake?

Gradnja montažne hiše je kompleksen proces, kjer lahko pride do napak ali poškodb gradbenih elementov. Ena od možnih napak je poškodba parne zapore na zunanjih stenah hiše, kar lahko povzroči prodor vlage v toplotno izolacijo.

Poškodbe parne zapore in pravilno tesnjenje stikov med gradbenimi elementi zlahka ugotovite s preizkusom zrakotesnosti. Pravilno vgradnjo toplotne izolacije in pojav toplotnih mostov pa lahko preverite s termografskim pregledom.

7. Bivanje (navodila za uporabo in vzdrževanje montažne hiše)

Ob prevzemu vam bo izvajalec predložil tudi ustrezna navodila z napotki, kako hišo uporabljati in vzdrževati.

Stroške ogrevanja boste lahko optimizirali s prilagoditvijo tovarniških nastavitev ogrevalne naprave, največkrat toplotne črpalke, ter nastavitev delovanja prezračevalnika z rekuperacijo odpadne toplote zraka.

Željam ustrezno se lahko odločite za bolj ali manj avtomatizirano krmiljenje obratovanja hiše in jo nadgradite v pametno hišo.

Kako do montažne hiše – pogosta vprašanja

1. Ali lahko s prezračevanjem zmanjšamo vplive alergij?

Da, prezračevalni sistemi z rekuperacijo zraka vsebujejo fine filtre, ki preprečujejo vstop cvetnega prahu in drugih delcev v hišo, kar pomaga zmanjšati draženje zaradi alergij. Prezračevanje z rekuperacijo zato prinaša udobne in prijetne bivalne pogoje tudi za alergike.

2. Kako kompleksni so sistemi v montažni hiši za upravljanje?

Sistemi za prezračevanje in ogrevanje delujejo avtomatsko in le redko zahtevajo ročno upravljanje. Če znate upravljati običajne klimatske naprave in ogrevalne sisteme, ne boste imeli težav tudi s temi sistemi.

3. Kako pogosto je treba vzdrževati prezračevalni sistem?

Priporoča se, da grobe filtre prahu zamenjate vsake tri mesece, fine filtre pa enkrat na leto. Celoten sistem naj strokovnjak pregleda vsaka tri leta.

4. Ali lahko s prezračevalnim sistemom ohlajamo hišo poleti?

Prezračevalni sistem je namenjen predvsem dovodu svežega zraka in ne ohlajevanju. Za aktivno hlajenje prostora poleti je potrebna dodatna klimatska naprava ali toplotna črpalka.

5. Kaj se zgodi, če v skoraj nič-energijski hiši zmanjka elektrike?

Kot pri vseh konvencionalnih sistemih ogrevanja in hlajenja, je tudi pri skoraj nič-energijskih hišah delovanje sistemov odvisno od električne energije. Brez elektrike sistemi ne morejo delovati.

6. Kako izbrati pravo velikost toplotne črpalke za montažno hišo?

Izbira ustrezne toplotne črpalke je odvisna od kvadrature, postavitve in izolacije hiše. Proizvajalci lahko ob izračunu optimalne porabe energije priporočajo ustrezno črpalko za vašo hišo.

7. Ali je možno nadgraditi montažno hišo med gradnjo?

Da, pri montažnih hišah je možna fleksibilna prilagoditev in nadgradnja med gradnjo. Pogosto se je mogoče dogovoriti za spremembe tudi po začetku gradnje.

8. Kaj storiti, če prvotna parcela ni primerna za gradnjo?

Če ugotovite, da na prvotni parceli ni možno uresničiti vaših želja, preverite lokacijsko informacijo za drugo parcelo. Pomembno je, da preverite, kaj lahko gradite na izbrani parceli.

9. Kako poteka postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja za montažno hišo?

Pridobivanje gradbenega dovoljenja za montažno hišo vključuje pripravo projektne dokumentacije, pridobivanje mnenj pristojnih organov in vložitev vloge na upravno enoto. Postopek lahko traja do tri mesece, če je vloga popolna.

Večina proizvajalcev montažnih hiš vam lahko pomaga pri pripravi potrebne dokumentacije.

10. Koliko časa traja gradnja montažne hiše?

Gradnja montažne hiše poteka hitreje kot gradnja klasične hiše. Elementi hiše so izdelani v proizvodni hali, kar omogoča hitro montažo na gradbišču.

Od priprave temeljne plošče do vselitve običajno mine le nekaj mesecev.

11. Ali je možno prilagoditi tipsko montažno hišo?

Da, tipsko montažno hišo je mogoče prilagoditi vašim željam in potrebam.

Večina proizvajalcev omogoča spremembe tlorisov, izbiro materialov in dodatne prilagoditve, vendar se je treba zavedati, da lahko to poveča stroške gradnje.

12. Kako je z zagotavljanjem energetske učinkovitosti v montažni hiši?

Montažne hiše so zasnovane tako, da dosegajo visoko stopnjo energetske učinkovitosti. Debelina toplotnega ovoja, kakovost izolacijskih materialov in učinkoviti ogrevalni sistemi prispevajo k nizki porabi energije.

Skoraj nič-energijske hiše porabijo minimalno količino energije za svoje delovanje.

13. Ali montažne hiše potrebujejo temeljno ploščo?

Da, montažne hiše potrebujejo temeljno ploščo, ki zagotavlja stabilno osnovo za postavitev hiše. Temeljna plošča mora biti ustrezno toplotno izolirana in hidroizolirana, da zagotovi energijsko učinkovitost in prepreči vdor vlage.

14. Kakšne so možnosti financiranja montažne hiše?

Kot smo omenili zgoraj so poleg lastnih prihrankov in pomoči staršev na voljo bančna posojila ter povratna in nepovratna sredstva pri Eko skladu. Priporočljivo je preveriti vse možnosti financiranja in si zagotoviti tudi nekaj rezerve za nepredvidene stroške.

Zaključek

Gradnja montažne hiše je lahko enostavna in hitra, če sledite pravilnim korakom od izbire parcele, hiše in izvajalca do priprave dokumentacije in same gradnje.

Pravilno načrtovanje in sodelovanje s strokovnjaki lahko močno olajšata proces in zmanjšata možnosti za napake. Pomembno je tudi, da se zavedate vseh vidikov vzdrževanja in energetskih zahtev, ki jih takšna gradnja prinaša.

Z upoštevanjem teh korakov boste na dobri poti do vaše sanjske montažne hiše.
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,505
30.03.2024 ob 10:27
298,332
04.11.2024 ob 15:36
113,052
05.11.2024 ob 01:10
Preberi več

Več novic

New Report

Close