Srčno zdravje: desetletja okrevanja po opustitvi kajenja!

Nova raziskava razkriva pretresljiv podatek: po prenehanju kajenja lahko srce potrebuje desetletja, da si popolnoma opomore!

Po podatkih NIJZ tobak kadi kar vsak četrti Slovenec, več kot polovica izmed njih pa si želi kajenje opustiti. A čeprav opuščanje kajenja prinaša številne takojšnje koristi, je to le prvi korak na dolgoletni poti do popolnega okrevanja. Raziskovalci iz Južne Koreje so namreč ugotovili, da je za popolno okrevanje srčno-žilnega sistema nekdanjega kadilca potrebnih od nekaj do več kot 20 let, odvisno od količine pokajenih cigaret.

Dolga pot do zdravja

Raziskava, objavljena v strokovni reviji JAMA Network Open, je spremljala razvoj bolezni srca in ožilja skoraj šest milijonov ljudi – kadilcev, nekdanjih kadilcev in nekadilcev – in dokazala, da količina pokajenih cigaret vpliva na tveganje za srčno-žilne bolezni.

Strokovnjaki so število dnevno pokajenih škatlic cigaret pomnožili s številom let kajenja. Rezultat tega izračuna so “leta zavojčka” (ang. pack years) oziroma leta izpostavljenosti telesa škodljivim snovem. Ugotovili so, da je kritični mejnik osem “let zavojčka”.

Srčno-žilni sistem tistih, ki tega mejnika niso dosegli, si že v petih do desetih letih po prenehanju kajenja popolnoma opomore, tveganje za srčne bolezni pa je skoraj enako kot pri nekadilcih. Pri posameznikih, ki so več kot osem let pokadili škatlico cigaret na dan, pa okrevanje traja bistveno dlje. Njihovo tveganje za srčne bolezni se na raven nekadilcev zmanjša šele po 25 letih od prenehanja. Pri tistih, ki so nadaljevali s kajenjem, pa je tveganje za srčno-žilne bolezni naraščalo z vsakim letom kajenja.

Nevarnosti kajenja

Raziskava je jasno pokazala, da prenehanje kajenja ni takojšnja rešitev, a je ključnega pomena za ohranjanje zdravja. Kajenje namreč ne povečuje le tveganja za srčno-žilne bolezni, temveč vodi tudi v številne druge zdravstvene težave, opozarjajo na spletni strani Gospodarske zbornice Slovenije.

Med številnimi težavami, ki jih povzroča kajenje, so:

  • Različne oblike raka
  • Možganska kap
  • Bolezni dihal
  • Sladkorna bolezen
  • Spremembe imunskega sistema
  • Vnetja v želodcu
  • Reproduktivne težave
  • Slepota

Čas za spremembo

Opuščanje kajenja je težek izziv, ki zahteva veliko truda in vztrajnosti, saj mora posameznik premagati tako fizično kot psihično odvisnost. V Sloveniji je zato kadilcem, ki želijo prenehati s kajenjem, na voljo individualno ali skupinsko svetovanje v zdravstvenih domovih, za dodatno podporo pa je na voljo tudi brezplačen svetovalni telefon.

Viri:

Avtor
Piše

Z. Z.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,513
17.11.2024 ob 14:47
298,613
28.11.2024 ob 14:49
113,060
29.11.2024 ob 03:54
Preberi več

Več novic

New Report

Close