Da bomo lažje razumeli, kaj se zgodi z žvečilnim gumijem v želodcu, je dobro vedeti nekaj stvari, menijo na portalu Iflscience, kjer so razblinjali ta mit. Žvečilni gumiji poleg sladkorja oziroma umetnih sladil, arome in barvila, vsebujejo osnovo – tako imenovano gumijevo bazo. Gumijeva baza je krovno ime za več kot 40 različnih sestavin, ki jih proizvajalci ne želijo navajati, češ da gre za poslovne skrivnosti, zakaj so nekateri žvečilni gumiji tako mehki, raztegljivi … V osnovi pa gre za elastomere, voske, smole in celo polnila. Kaj se torej dogaja z žvečilnim gumijem v naših ustih?
Prilepljeni za večno?
Prebavni trakt se začne v ustih – kjer hrano začnemo razgrajevati mehansko – z žvečenjem – ter s slino, ki vsebuje encime. V primeru žvečilnih gumijev, bo slina žvečilni gumi navlažila in pomagala z okušanjem, ne bo pa ga razgradila. Prav tako žvečilnega gumija ne bomo razgradili z žvečenjem. Sčasoma žvečilni gumi izgubi okus, kjer se običajno žvečenje žvečilnega gumija tudi zaključi, saj ko je brez okusa, dobimo občutek, da žvečimo gumo. Kaj pa se zgodi, če ga pogoltnemo?
Vsi smo že marsikje srečali prilepljene žvečilne gumije: na tleh, pod šolskimi klopmi, na podplatu čevljev, kjer se zdi, da bodo ostali za večno. Postavi se vprašanje, ali se bo to zgodilo tudi, če ga pogoltnemo?
Neprebavljiva hrana
Ko žvečilni gumi vzamemo iz ust, ni več v stiku s slino, zato postane nekoliko bolj lepljiv in čvrst. Če ga pogoltnemo, bo tudi na poti do želodca ves čas v vlažnem okolju, in se tako ne bo posušil. V želodcu se bo srečal z želodčno kislino (sestavljena večinoma iz klorovodikove kisline z različnimi encimi), ki razgrajuje, kar zaužijemo. Vendar se žvečilni gumi ne bo razgradil niti v želodcu – to pa ne pomeni, da bo tam tudi ostal. Želodec ima namreč sposobnost mešanja, premikanja in poganjanja stvari, zato bo sčasoma žvečilni gumi prešel v tanko črevo. Čeprav so v tankem črevesju tudi encimi trebušne slinavke ter žolč in žolčnika in jeter, ki prav tako pomagajo pri prebavljanju hrane, ki jo zaužijemo, pa na žvečilni gumi nimajo vpliva – ker je gumijeva baza neprebavljiva. Vendar razloga za preplah ni. Ljudje večkrat uživamo stvari, ki so neprebavljive – take so denimo prehranske vlaknine. Pravzaprav je neprebavljivo vse, kar iztrebimo.
Praviloma se izloči, vendar so izjeme
Žvečilni gumi bo tako potoval po tankem črevesju vse do debelega črevesja, in se sčasoma, pomešan z drugo neprebavljivo hrano, ki smo jo zaužili, izločil. Vendar, obstaja nekaj izjem. Če bi pogoltnili več žvečilnih gumijev, se lahko začnejo kopičiti, ker bi jih bilo preveč, to pa lahko povzroči zdravstveni zaplet.