Kaj se skriva v ozadju bronhiolitisa?

U. L., 21. september 2021
PediatrijaZdravje

V otroštvu smo k številnim boleznim nagnjeni bolj kot v odraslosti. Na vrhu te lestvice so akutne okužbe dihal. Manjši ko so otroci, pogostejše so te bolezni, pravijo strokovnjaki.

Katere izmed njih še posebej izstopajo? Poleg prehlada, angine, bronhitisa in vnetja ušes je med najpogostejšimi okužbami dihal tudi bronhiolitis. To je virusna okužba, omejena na spodnje dihalne poti. Najpogosteje prizadene dojenčke in malčke do drugega leta starosti, in sicer zaradi njihovega prešibkega imunskega sistema in zelo preprostega načina prenašanja virusa. Bronhiolitis se prenaša kapljično ter ob stiku z okuženimi izločki in kontaminiranimi predmeti. Kaj se skriva v ozadju bronhiolitisa?

Dejavniki tveganja

Bronhiolitis se pojavlja sezonsko. Najpogostejši je od pozne jeseni do zgodnje spomladi, vrhunec pa običajno opazimo januarja in februarja. K temu prispevajo številni dejavniki, od izpostavljanja otroka onesnaženemu zraku in tobačnemu dimu ter bivanja otroka v skupini pa do slabih higienskih navad. Raziskave so pokazale, da določeni dejavniki dodatno večajo pogostost in resnost bolezni. Med njimi sta zlasti kajenje matere v nosečnosti in kratkotrajno dojenje. Bronhiolitis je pogostejši tudi pri nedonošenčkih, dojenčkih do treh mesecev starosti in otrocih s prirojenimi srčnimi boleznimi, kronično pljučno boleznijo in vrsto imunske pomanjkljivosti.

V ozadju bronhiolitisa se skriva več okužb

Povzročitelji bronhiolitisa so razni stabilni virusi. Običajno gre za rinoviruse, viruse gripe in parainfluence, adenoviruse in metapnevmoviruse. Najpogostejši in najpomembnejši povzročitelj pa je respiratorni sincicijski virus. Ta je odgovoren za kar 80 odstotkov vseh bronhiolitisov pri otrocih. Okužba prizadene srednje in male bronhije in bronhiole (sapničice), posledice pa so lahko zelo hude. Začetni okužbi spodnjih dihalnih poti se pridružita edem in nekroza epitelnih celic, kar spodbudi močnejšo tvorbo sluzi, ki povzroča številne težave: zaporo spodnjih dihalnih poti, manjšo količino zraka v pljučih, piskanje, apnejo in akutno dihalno insuficienco. Tako resna klinična slika terja takojšnjo hospitalizacijo.

Raziskave so pokazale, da se v ozadju hujših oblik bronhiolitisa skrivajo druge okužbe. Večinoma jih povzročita respiratorni sincicijski virus in humani rinovirus. V 57,6 odstotka primerov je povzročitelj samo respiratorni sincicijski virus. Pri 15,4 odstotka primerov se mu pridruži humani rinovirus. V 12,2 odstotka primerov so povzročitelji drugi nehumani rinovirusi, pri 9 odstotkih pa je povzročitelj samo humani rinovirus.

Izsledki raziskav so pokazali še en skrb vzbujajoč podatek. Kadar okužbo povzročita oba virusa hkrati, se zaradi resnosti simptomov trajanje hospitalizacije podaljša – s tem pa se poveča tudi možnost širjenja okužbe.

Literatura:
Jonathan M. Mansbach, M. D., et al. 2012. Prospective Multicenter Study of Viral Etiology and Hospital Length of Stay in Children With Severe Bronchiolitis. Arch Pediatr Adolesc Med. 166 (8): 700–706.

Foto: Profimedia

Avtor
Piše

U. L.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,267
03.11.2024 ob 19:57
143
02.06.2021 ob 22:04
31,048
20.10.2024 ob 19:52
Preberi več

Več novic

New Report

Close