Kaj lahko same storimo, da zmanjšamo tveganje za raka?

ženska v množici
Foto: Prodimedia.

Le tretjina si dojke redno pregleduje, manj kot polovica si jih je pregledala vsaj enkrat, pozabljivost pa je razlog, da si 73 odstotkov vprašanih prsi ne pregleduje redno.

Tako je razkrila anketa, ki smo jo izvedli spomladi med bralkami portalov Med.Over.Net in Žurnal24.si. Rezultati so precej zaskrbljujoči, saj za rakom dojk na leto zboli 1.500 žensk oziroma vsaka tretja ženska.

Če jih uporabljamo za rojstne dneve in sestanke …

Glede na to, da je pozabljivost eden pomembnejših vzrokov za spuščanje samopregledovanja dojk, ni presenetljivo, da je društvo EuropaDonna z razvijalci pripravila aplikacijo, imenovano Breast Test. Aplikacijo pa so oktobra še nadgradili. “Aplikacija na podlagi menstrualnega cikla opozori, kdaj je primeren čas za samopregled. V primeru, da uporabnica opazi spremembo, pa si lahko zabeleži tudi približno lokacijo spremembe in svoja opažanja, ki jih kasneje lahko pokaže zdravniku,” je za portal Med.Over.Net povedala Polona Marinček iz združenja Europa Donna. Dodaja, da je aplikacija zelo preprosta in intuitivna za uporabo, ter namenjena ženskam vseh starosti.

Rutina, ki lahko reši življenje

Kot pove Marinčkova, redno mesečno samopregledovanje ženski vzame nekaj minut na mesec, lahko pa ji reši življenje. Zgodaj odkriti rak dojk je namreč dobro ozdravljiv. Poleg menstrualnega koledarčka aplikacija vsebuje tudi preprosta navodila, slikovna in video gradiva o pravilnem samopregledovanju ter druge številne koristne nasvete. Omogoča tudi nastavitev opomnika za ginekološki pregled.

Aplikacija spodbuja uporabnice k redni telesni dejavnosti in omogoča, da si aktivnosti beležijo. Zdrav življenjski slog je pomemben dejavnik, ki zmanjšuje tveganje za raka dojk.

Začeti v mladosti in se o tem pogovarjati s hčerami

V združenju Evropa Donna svetujejo, da ženske z rednim mesečnim samopregledovanjem dojk začnemo že v mladosti in se o tem pogovarjamo tudi s svojimi hčerami – tako bomo dobro spoznale svoje dojke in hitro odkrile zgodnje znake bolezni.

Do menopavze si dojke pregledujemo med petim in desetim dnem po začetku menstruacije. V menopavzi pa na izbrani dan v mesecu. S samoporegledovanjem nadaljujemo tudi, ko se redno udeležujemo presejalne mamografije.

Zatrdline, spremembe v velikosti, barvi, izcedki …

Pri samopregledovanju dojk skrbno pregledamo in pretipamo obe dojki, pa tudi pazduhi in nadključnični loži. Pozorno smo na zatrdline, spremembe v velikosti in obliki dojk, barvi kože, uvlečenost bradavice ali izcedek iz nje. Pri morebitnih spremembah ne odlašamo s pregledom pri zdravniku, ki bo presodil ali so potrebne nadaljnje preiskave.

Aplikacija Breat test je brezplačna. Prevedena je v 13 jezikov in ima 57.000 prenosov. V Združenju Europa Donna Slovenija letos načrtujejo nadgradnjo – vključitev 12 priporočil Evropskega kodeksa proti raku, ki bodo uporabnice spominjala, kaj lahko sami storimo, da zmanjšamo tveganje za nastanek raka in drugih kroničnih bolezni, saj je skrb za lastno zdravje v prvi vrsti odgovornost vsakega izmed nas. Številne raziskave namreč kažejo povezavo med zdravim načinom življenja in manjšim tveganjem za razvoj raka. Strokovnjaki so že pred leti, na podlagi spoznanj, kateri dejavniki so povezani z nastankom raka, pripravili prvo različico Evropskega kodeksa proti raku, ki jo skozi leta dopolnjujejo glede na nova spoznanja o nevarnostnih dejavnikih. Gre za preproste nasvete, s katerimi lahko izboljšamo svoje zdravje in zmanjšamo tveganje za nastanek raka. Več o aplikaciji si lahko preberete na tej povezavi.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,573
11.11.2024 ob 09:52
263
23.09.2024 ob 12:59
1,613
18.09.2024 ob 18:07
850
06.11.2024 ob 18:36
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close