Vsake toliko časa vsi občutimo bolečino, ko se udarimo, urežemo. Bolečina je način, kako nam telo pove, da nekaj ni v redu. Ko se poškodba pozdravi, mine tudi bolečina.
Kronična bolečina je drugačna. Pojavlja se redno v obdobju, daljšem od treh mesecev, oziroma tedaj, ko bolečina ostane prisotna tudi po ozdravitvi poškodovanega tkiva. Bolečina ni samo neprijeten občutek. Kaže se v izrazitem poslabšanju kakovosti življenja, zmanjšanju delovnih sposobnosti in velikih omejitvah v življenju obolelega in njegovih bližnjih.
Zakaj občutite kronično bolečino?
Občutek bolečine prihaja iz serije sporočil, ki prehajajo skozi vaš živčni sistem. Ko se poškodujete, se sprožijo senzorji bolečine na tem območju. Pošiljajo sporočila v obliki električnih signalov, ki potujejo od živca do živca, dokler ne dosežejo možganov. Možgani signal obdelajo, vi pa začutite bolečino.
Običajno se signal ustavi, ko se odpravi vzrok bolečine rana se zaceli, ali raztrgana mišica se rehabilitira. Pri kronični bolečini pa signali še naprej pošiljajo signale možganom, kljub temu, da je vzrok bolečine odpravljen.
Kaj povzroča kronično bolečino?
Včasih se lahko kronična bolečina pojavi brez očitnega vzroka. Pri večini ljudi pa se pojavi po poškodbi ali ob poslabšanju zdravstvenega stanja. Glavni vzroki so:
- Pretekle poškodbe ali operacije
- Bolečine v hrbtu
- Migrene in drugi glavoboli
- Artritis
- Poškodbe živcev
- Okužbe
- Fibromialgija (stanje, pri katerem ljudje čutijo bolečine v mišicah po celem telesu)
Simptomi
Kronična bolečina je lahko blaga ali hujša. Lahko se pojavlja dan za dnem, lahko izgine. Bolečina se lahko odraža kot:
- Dolgotrajna bolečina
- Pekoč občutek
- Skelenje
- Zbadanje
- Tresenje elektrike
- Občutek mravljincev
- Okorelost
Včasih je bolečina samo eden od številnih simptomov, ki lahko vključujejo tudi:
- Občutek hude utrujenosti
- Pomanjkanje apetita
- Nespečnost
- Spremembe v razpoloženju
- Slabost
- Pomanjkanje energije
Kronična bolečina in duševno zdravje
Kronična bolečina lahko moti vaše vsakodnevno življenje, kar vam preprečuje, da delate stvari, ki jih morate ali želite storiti. Vse to vpliva na vašo samozavest, postajate jezni, depresivni, zaskrbljujoči
Povezava med čustvi in bolečino lahko ustvari cikel. Ko boli, boste bolj depresivni, kar lahko še poslabša vašo bolečino. Ravno zaradi povezave med depresijo in bolečino, zdravniki pogosto predpisujejo antidepresive pri zdravljenju kronične bolečine.
Bolečine motijo spanec, kar posledično povečuje raven stresa. Pomanjkanje spanja in stres lahko še poslabšata bolečino.
Poiščite pomoč!
Če boli in se stanje nikakor ne izboljša, obiščite zdravnika, ki vas bo napotil do specialista. Pomagali vam bodo olajšati bolečine, ki vam preprečujejo, da bi živeli normalno življenje.