Kaj je dobro vedeti preden zanosite

anonimni uporabnik, 16. december 2013
Ostalo

Oglejte si, kaj je dobro vedeti pred in še bolj med nosečnostjo.

Pred NosecnostjoSte imuni proti rdečkam?
Preden se odločite za nosečnost, naj vas zdravnik pošlje na preiskavo krvi,da ugotovi, ali ste zavarovani pred to boleznijo. Če namreč zbolite za to boleznijo med nosečnostjo, lahko to povzroči hudo razvojno nepravilnost pri zarodku. Zlasti je to nevarno v prvih mesecih nosečnosti, ko se razvijejo otrokovi notranji organi.

Ali imate kakšno kronično bolezen?
Kadar jemljete zdravila na primer za sladkorno bolezen ali epilepsijo,se morate najprej posvetovati z zdravnikom. Morda vam bo predpisal drugačna zdravila saj bi sedanja lahko škodovala otroku.

Ima kdorkoli v družini kakšno dedno bolezen?
Kadar ima kdorkoli v družini dedno bolezen, obstaja možnost, da jo bo imel tudi vaš otrok (pr. barvna slepota, hemofilija). Posvetujte se z zdravnikom. Lahko, da vas bo poslal v genetsko posvetovalnico,kjer bo zdravnik genetik ugotovil, kolikšno je tveganje da rodite otroka s hibo. Na srečo je ta verjetnost majhna. Velika je predvsem v primeru kadar sta nosilca iste bolezni oba starša.

Ste jemali kontracepcijske tablete?
Ženska naj bi prenehala z jemanjem kontracepcijskih tablet tri mesece pred zanositvijo,da se njeno telo prilagodi novemu stanju.

Ali je vaše delo izpostavljeno faktorjem tveganja?
Kemične snovi, svinec, anestetiki ali izpostavljanje žarčenju lahko zmanjšajo možnost zanositve. Pogovorite se z zdravnikom. Morda vam bo svetoval, da se še pred zanositvijo zaposlite na manj tveganem delovnem mestu.

Po zadnjih raziskavah sevanje z računalniških in televizijskih ekranov ni škodljivo.

Kakšna je vaša telesna teža?
Ženska naj bi imela v času zanositve idealno telesno težo. V času nosečnosti shujševalne kure niso dovoljene. V primeru prekomerne telesne teže lahko nadzorovanje vaše telesne teže vodi le zdravnik! Nenadzirane shujševalne kure bi lahko povzročile pomanjkanje nujno potrebnih snovi v telesu.

Ali se je pomembno pripraviti na nosečnost in porod tudi telesno?
Da. Čim bolje boste telesno pripravljeni, bolje se boste počutili, po porodu pa se vam bo hitreje povrnila prejšnja postava. Če ste vedno uživali v športu, ga lahko gojite tudi med nosečnostjo. Seveda s pametjo. Ne ukvarjajte s z športi, kjer si lahko poškodujete spodnji del trebuha, na primer z jahanjem, smučanjem ali smučanjem na vodi. Najbolj imeniten in v nosečniškem stanju primeren šport pa je plavanje.

Kaj pa matere z negativnim Rh faktorjem?
Približno 15 % vseh ljudi je Rh negativnih. Če ste ena izmed njih boste imeli težave v nosečnosti samo, če zanosite Rh pozitivnega otroka. Vajini krvni skupini nista skladni. Prvega otroka to ne prizadene, lahko pa imate težave pri ponovnih nosečnostih. Če imate Rh pozitivnega otroka, vi pa ste Rh negativni vam bodo verjetno kmalu po porodu dali injekcijo anti- Rh-globulinov, ki skoraj vedno preprečijo težave pri ponovni nosečnosti. Ponekod dajo injekcijo že med nosečnostjo.

Ali je kaj drugače če ženska pričakuje dvojčka?
Nosečnost in popadki so taki, kot če se rodi samo en otrok, med porodom pa sta dve drugi porodni obdobji, porod se lahko prezgodaj začne. Obstaja večja možnost za slabokrvnost, toksemijo in nepravilni položaj otrok. Vse nosečnostne težave so bolj izražene, zlasti ob koncu nosečnosti. Če ženska pričakuje dvojčke, je pomembno, da redno obiskuje dispanzer. Le tako se lahko nepravilnosti ugotovijo takoj. Telo nosečnice je izpostavljeno tudi hujšemu naporu. Zato še zlasti pazite na držo in na to, da boste dovolj počivali.

Kaj če ima nosečnica sladkorno bolezen?
Sladkorno bolezen je treba skrbno nadzorovati in nenehno paziti na količino sladkorja v krvi. Če se tega držimo, poteka nosečnost normalno.

Čemu se mora nosečnica izogibati?

  • Nosečnica bi se morala izogibati kajenju, alkoholu, zdravilom in stiku z mačjimi in pasjim iztrebki!
  • Če nosečnica kadi, dobi otrok manj kisika. Kajenje povečuje verjetnost spontanega splava, mrtvorojenega otroka, otroka s prirojeno napako in možnost, da bo novorojenec umrl.
  • Če nosečnica veliko pije, lahko to povzroči na zarodku in plodu hude poškodbe. Nihče ne ve kje je še varna meja pitja, zato je najbolje, da se čimbolj izognete alkoholu, sploh pa žganim pijačam.
  • V nosečnosti lahko jemljemo le zdravila, ki nam jih je predpisal zdravnik. Med te zdravila spada tudi aspirin!

Nikoli ne vemo, kdaj je v mačjih, pasjih iztrebkih ali surovem mesu prisoten zajedalec toksoplazma, ki lahko močno prizadene otrokov razvoj. Nosečnica naj ne čisti mačjih stranišč, vrtnari naj z rokavicami, po vsakem delu pa naj si temeljito umije roke.

Nosečnost in prehrana

Ali imate zdrave prehrambene navade?
V nosečnosti morate paziti da je vaša prehrana čimbolj uravnotežena. Pomembno je, da bo v vaši prehrani čimveč svežih, nepredelanih živil. Jejte več surove zelenjave in sadja in manj sladkih, slanih in industrijsko pripravljenih jedi.Zakaj je pri razvoju otroka pomemben kalcij?
Kalcij zagotavlja zdrav razvoj otrokovih kosti in zob, ki se začnejo razvijati približno pri osmem tednu. Ženska potrebuje med nosečnostjo kar dvakrat več kalcija kot sicer. Dobri viri kalcija so sir, mleko jogurt in listnata zelena zelenjava.

Kje najdemo za nosečnost pomembne beljakovine?
Ribah, jajcih, govedini, orehih, stročnicah in mlečnih izdelkih. V živalskih virih je tudi veliko maščob, zato uživajte manj takih izdelkov.

Kje se nahaja največ vitamina C?
Vitamin c vašemu telesu pomaga zgraditi močno placento, varuje vas pred infekcijami in sodeluje pri presnovi železa. Najdemo ga v sveži zelenjavi in svežem sadju. Ker se v telesu ne nalaga, potrebujete vsak dan določeno količino vitamina c . Uživajte samo sveža živila, saj z kuhanjem izgubimo veliko vitaminov.

Zakaj so potrebna rastlinska vlakna?
Rastlinska vlakna preprečujejo zapeko, ki je pri nosečnicah zelo pogosta. Pomemben vir so sadje in zelenjava, polnozrnati kruh, suhe marelice, rjav riž in rozine. Ne uživajte pretiranih količin otrobov, ker lahko ovirajo presnovo drugih hranilnih snovi.

Zakaj je potrebna folna kislina?
Potrebna je zlasti v prvih tednih nosečnosti, ker sodeluje pri razvoju plodovega živčnega sistema. V telesu se ne nalaga, količino, ki je tisti hip ne potrebuje, telo izloči. Zato je nujno, da jo vsak dan zaužijemo v hrani. Dober vir folne kisline je sveža temnolistnata zelenjava. Jejte kuhano na sopari ali surovo, ker se s kuhanjem uniči veliko folne kisline. Najdemo jo tudi v kikirikiju, lešnikih in kruhu iz nepresajene moke.

Zakaj je potrebno železo?
Nosečnica potrebuje veliko železa. Otrok mora v telesu skladiščit železo, ki ga bo potreboval po rojstvu. Tudi dodatna kri ki jo proizvede telo, potrebuje železo, da lahko prenaša kisik. Železo iz živil živalskega izvora telo laže absorbira od železa na primer iz stročnic in suhega sadja. Če ne jeste mesa uživajte živila bogata z železom hkrati z živili bogatimi z vitaminom c, da telo absorbira čimveč železa.

Primeri živil, ki vsebujejo železo: pusto rdeče meso, tunina, jetra, špinača, suhe marelice.

Kakšna naj bo uporaba soli v nosečnosti?
Uživanje soli zmanjšajte, saj le ta pospešuje otekanje nog in toksemijo.

Koliko tekočine naj zaužije nosečnica?
Nosečnica potrebuje veliko tekočine, da varuje ledvice in preprečuje zaprtje. Najboljša je voda, ki naj jo popije kolikor ji prija.

Kaj pa uživanje industrijsko predelane hrane?
Industrijsko predelana hrana vsebuje veliko soli, sladkorja, včasih veliko maščob in konzervansov, ter kemikalij za boljši izgled in barvo. Skrbno prebirajte nalepke na živilih, in izberite izdelke, ki vsebujejo čim manj umetnih dodatkov ali pa vsaj zelo malo.

Ali je pogrevanje jedi lahko nevarno?
Da. Pogrete jedi lahko vsebujejo bakterije, ki pridejo do otroka in ogrozijo njegovo življenje. Sploh se je potrebno izogibati hrani v menzah in bifejih!

Kaj pa uživanje kave, čaja in vroče čokolade?
Vse te pijače vsebujejo kofein in tein, ki škodljivo vplivata na prebavni sistem. Vsak dan popijte največ tri skodelice pijače, ki vsebuje tein ali kofein, ali pa se jim popolnoma odrecite. Raje popijte veliko slatine.

Ali rastlinski čaji škodujejo otrokovemu razvoju?
Večina takih čajev ne škoduje otroku, dobro pa je če se o tem posvetujete z lekarnarjem ali zeliščarjem kjer boste čaj kupili.

Čaj iz listov malinovega grma je tradicionalno zdravilo za lajšanje porodnih bolečin.

Kakšna je potreba sladkorja v nosečnosti?
Sladka živila imajo malo hranljivih snovi in redijo, zato je bolje, da se sladkim jedem izogibate. Dovolj energije boste dobili iz škrobnih ogljikovih hihratov, ki jih današnji način prehranjevanja že tako vsebuje preveč.

Kaj pa želje po posebnih jedeh v nosečnosti?
Včasih si nosečnica silno zaželi kakšnih jedi na primer kislih kumaric ali banan. Privoščite si jih, vendar s pametjo, da si ne pokvarite želodca ali se zredite.

Kako preprečimo slabokrvnost – anemijo?
Slabokrvnost preprečimo s pravilno prehrano. Jejte mešano hrano in veliko živil bogatih z železom. Če bodo krvni izvidi pokazali, da ste anemični, vam bo zdravnik predpisal železo.

Ginekoloski pregledTežave v nosečnosti

Kaj pomeni, če ženska po tretjem mesecu nosečnosti vedno splavi?
Pomeni lahko, da je njen maternični vrat preslaboten. Zdravnik vam bo najbrž predlagal lahko operacijo, in sicer v začetku nosečnosti. Z operacijo vam bodo zašili maternični vrat. Proti koncu nosečnosti ali ob začetku porodnih popadkov bodo šiv odstranili.

Kaj je toksemija?
Je pogosta komplikacija proti koncu nosečnosti. Svarilna znamenja so povišani krvni tlak, čezmerno povečanje telesne teže, otečeni gležnji, roke in noge, sledovi beljakovin v urinu. Zdravnik vam bo najbrž predpisal ležanje. Dal vam bo zdravilo za znižanje krvnega tlaka, ali predpisal neslano dieto. Če so bolezenski znaki vse hujši vas bodo sprejeli v bolnišnico, čeprav se sicer dobro počutite. Morda bodo sprožili predčasni porod.

Kdaj mora nosečnica nujno zahtevati zdravniško pomoč?

Kadar:

  • imate hud glavobol, ki ga ne more pregnati
  • Imate zamegljen vid
  • imate dolgotrajne bolečine v želodcu
  • krvavite iz nožnice
  • vam predčasno poči mehur in vam odteče voda
  • morate pogosto na vodo in vas pri tem boli

Kdaj naj nosečnica poišče zdravniško pomoč v 24 urah?

Kadar:

  • oteče obraz, roke in gležnji
  • pogosto in hudo bruha
  • vam telesna temperatura zraste preko 38.3 stopinje celzija
  • po 28. tednu nosečnosti ne čutite več gibanja otroka

Kaj je splav?
Izločitev ploda iz maternice pred 28. tednom nosečnosti. Do splava pride pri eni od petih nosečnostih, večinoma v prvih 12 tednih, pogosto preden ženska ve da je noseča in ponavadi zato, ker se plod ne razvija pravilno. Prvi znak je ponavadi krvavitev iz nožnice. Če boste legli in takoj poklicali zdravnika mogoče ne boste izgubili otroka.

Ali je kaj drugače če ženska pričakuje dvojčka?
Nosečnost in popadki so taki, kot če se rodi samo en otrok, med porodom pa sta dve drugi porodni obdobji, porod se lahko prezgodaj začne. Obstaja večja možnost za slabokrvnost, toksemijo in nepravilni položaj otrok. Vse nosečnostne težave so bolj izražene, zlasti ob koncu nosečnosti. Če ženska pričakuje dvojčke, je pomembno, da redno obiskuje dispanzer. Le tako se lahko nepravilnosti ugotovijo takoj. Telo nosečnice je izpostavljeno tudi hujšemu naporu. Zato še zlasti pazite na držo in na to, da boste dovolj počivali.

Kaj narediti, če krvavite iz nožnice?
Če kadarkoli med nosečnostjo krvavite iz nožnice, takoj pokličite zdravnika in lezite. Pred 28. tednom nosečnosti je to lahko znak, za grozeči splav. Krvavitev po tem obdobju lahko pomeni, da posteljica krvavi. Do tega pride, če se je pravilno ležeča posteljica začela luščiti od maternične stene ali če posteljica leži prenizko v maternici in pokriva ali samo deloma pokriva maternični vrat.

Zakaj med nosečnostjo krvavijo dlesni?
V nosečnosti postanejo dlesni mehkejše in bolj občutljive, zato ponavadi pri umivanju zob rado pride do krvavenja iz dlesni. Če se ob dlesni nabirajo zobne obloge, se dlesni vnamejo. To lahko povzroči bolezni dlesni in gnitje zob. Med nosečnostjo moramo biti še bolj pazljivi na ustno higijeno in obiskati zobozdravnika. Ne pozabite, da med nosečnostjo ne smete na rentgen !

Zakaj nosečnica težko diha?
V poznejši nosečnosti velik otrok pritiska na diafragmo in žensko ovira pri dihanju. Težava pogosto mine kakšen mesec pred porodom, ko se glavica vstavi v medenični vhod. Tudi slabokrvnost je lahko vzrok za oteženo dihanje. Če imate hude težave se posvetujte z zdravnikom.

Kaj povzroča krče v nosečnosti?
Lahko jih povzroča pomanjkanje kalcija. Krčenje mišic se ponavadi pojavi v mečih in stopalih. V takem primeru najbolj pomaga masaža prizadetih delov in posvet z zdravnikom, ki vam bo najbrž predpisal kalcij in vitamin D.

Zakaj se nosečnicam rado vrti v glavi?
V nosečnosti imate nižji krvni pritisk, zato boste večkrat čutili omedlevice. Če nenadoma začutite omedlevico, sedite in dajte glavo med kolena, dokler ne mine. Kadar ležite ali nizko sedite, vstajajte počasi.

Zakaj mora nosečnica pogosto na vodo?
Pogosto mokrenje povzroča maternica, ki pritiska na sečni mehur. Težava v srednjih mesecih nosečnosti pogosto mine.

Zakaj med nosečnostjo ženske rada peče zgaga?
Zaradi hormonskih sprememb se loputka med želodcem in požiralnikom poleni in želodčna kislina uhaja v požiralnik. Izogibajte se obilnim obrokom, začinjenim in ocvrtim jedem. Zvečer popijte mlačno mlečno pijačo, zvišajte si vzglavje. Pojdite k zdravniku, ki vam bo morda predpisal zdravilo proti želodčni kislini.

Kaj povzroča uhajanje urina med nosečnostjo?
Povzročajo ga prešibke mišice medeničnega dna in vse večji otrok ki pritiska na sečni mehur. Pojdite pogosto na vodo. Redno delajte vaje za krepitev medeničnega dna. Ne dvigujte težkih bremen.

Kaj narediti proti jutranji slabosti?
Žensko sili na bruhanje, pogosto ob vonju po določeni hrani in po cigaretnem dimu. Večinoma se to dogaja ob določenem dnevnem času. Zjutraj je dobro, če kaj pojeste, da nimate praznega želodca. Jejte pogosto, vendar majhne obroke, izogibajte se jedem, ki vas silijo na bruhanje.

Hemoroidi v nosečnosti?
Pritisk otrokove glavice povzroča nabrekle vene okoli anusa. Zaradi napenjanja med iztrebljanjem se stanje poslabša. Poskrbeti morate, da ne boste imeli zapeke. Ne stojte dalj časa. Bolečine omili leden obkladek. Če se stanje ne izboljša prosite zdravnika za mazilo proti hemoroidom.

Kaj povzroča vnetje kože med nosečnostjo?
Ponavadi se vnetje kože pojavi pri debelih ženskah, ki se veliko potijo. Vnetje lahko povzročajo hormonalne spremembe. Vneto kožo je potrebno umiti večkrat na dan. Uporabljajte neodišavljena mila, ki bi kožo dražila še bolj kot sicer. Nosite ohlapna, bombažna oblačila.

Nespečnost v nosečnosti?
Nosečnica slabo spi, ker mora kar naprej na stranišče ali , ker otrok brca ali , ker jo moti prevelik trebuh. Včasih pomaga branje, blage vaje za sproščanje ali mlačna kopel, preden greste v posteljo.

Zakaj se pojavijo nosečnostne strije?
Strije nastanejo kadar se koža čezmerno raztegne. Nastanejo tudi če se preveč zredite. Navadno nikoli več ne izginejo, ohranijo se kot tenke srebrnkaste proge. Strije se pojavijo na bokih, trebuhu ali dojkah, so rdečkaste barve. Masiranje z vlažnim mlekom ali kremo prijetno hladi in blaži občutek napetosti v koži, vendar s tem ne boste preprečili nastanek strij ali jih pozdravili.

Otekanje gležnjev in prstov na nogah med nosečnostjo?
Rahle otekline (edemi) med nosečnostjo so nekaj običajnega, saj telo zadržuje vodo.Pogosto počivajte z dvignjenimi nogami. Kadar so otekline močnejše se posvetujte z zdravnikom, saj je to lahko znak za toksemijo.

Glivična infekcija nožnice med nosečnostjo?
Povzročajo jo hormonske spremembe. Pozdraviti jo moramo pred porodom, da se ne okužijo dojenčkova usta, ker ima lahko težave s sesanjem. Umivanje z milom težave samo poveča. Gost bel izcedek iz nožnice včasih močno srbi, med uriniranjem pa tudi boli. Posvetujte se z zdravnikom, morda vam bo predpisal mazilo ali svečke.

Kaj povzroča utrujenost med nosečnostjo?
Povzroča jo dodatna obremenitev telesa, včasih je le posledica skrbi. Čimveč počivajte, delajte vaje za sprostitev. Pojdite zgodaj v posteljo in se ne preutrujajte.

Zakaj se poveča izcedek iz nožnice?
To je posledica hormonskih sprememb v nosečnosti. Izcedek je prozorne barve in ne peče in ne srbi. Pomagajte si z tenkimi higijenskimi vložki, izogibajte pa se dišečim milom. Če vas srbi ali peče se posvetujte z zdravnikom, lahko, da je prišlo do glivične infekcije nožnice.

Krčne žile v nosečnosti?
Več verjetnosti je, da boste dobili krčne žile v drugi polovici nosečnosti, če ste pretežki ali če jih imate v družini. Dolgo stanje ali sedenje z prekrižanimi nogami težavo poveča. Pomagajte si z počivanjem z dvignjenimi nogami, elastičnimi nogavicami in z telovadbo za noge.

Kaj povzroča znojenje v nosečnosti?
Povzročajo ga hormonalne spremembe, pa tudi to, da se dotok krvi v kožo med nosečnostjo poveča. Nosite ohlapna oblačila, pijte veliko vode.

 

Za dodatna vprašanja in izmenjavo izkušenj, obiščite forume mape Ginekologija in porodništvo.

 

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,480
30.03.2024 ob 10:27
297,477
16.07.2024 ob 21:34
113,027
16.07.2024 ob 17:37
Preberi več

Več novic

New Report

Close